ghb biblioteka

Promoviran prvi priručnik za islamsku vjeronauku ‘Kurikulum i ishodi učenja u nastavnom procesu’

Muftijstvo sarajevsko i Izdavački centar Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini El-Kalem večeras su u Gazi Husrev-begovoj biblioteci organizirali promociju prvog priručnika za islamsku vjeronauku „Kurikulum i ishodi učenja u nastavnom procesu“.

Priručnik autorica Jasmine Terzić i Adise Milić osmišljen je s ciljem unapređenja nastave Islamske vjeronauke i predstavlja značajan doprinos obrazovanju. Nudi ideje o tome kako kroz nastavu Islamske vjeronauke prenijeti temeljne vrijednosti vjere na mlade generacije, pružajući podršku nastavnicima u njihovom prenošenju, javlja MINA.

"Pisanje priručnika bio je izazovan proces, ali i prilika da se produbi razumijevanje kako Islamska vjeronauka može služiti kao temelj moralnog i duhovnog razvoja učenika. U fokusu našeg rada bili su ishodi učenja - precizno definisani ciljevi koji će pomoći nastavnicima da jasnije usmjere svoj rad, ali i da učenicima pruži bolje razumijevanje vjere kroz konkretne primjere iz svakodnevnog života", izjavila je Terzić.

Kako je istaknula Milić, u svijetu u kojem se tehnologija razvija iz dana u dan, neophodno je i da sistem obrazovanja, predavanja Islamske vjeronauke, bude osavremenjen i prilagođen novim izazovima.

"Reforma obrazovanja nije samo potreba, već i obaveza prema našim učenicima koji zaslužuju najbolje uslove za učenje i razvoj. Priručnik nudi inovativne pristupe, savremene metode i tehnike, strategije, alate kojima možemo unaprijediti podučavanje, motivisati učenike, učiniti im nastavni proces zanimljivim i prilagoditi ga njihovim potrebama", navela je ona.

Na promociji su govorili muftija sarajevski prof. dr. Nedžad Grabus, prof. dr. Nezir Halilović i prof. dr. Sanela Merjem Rustempašić.

"Predmet islamska vjeronauka u obrazovnom sistemu pomogao je muslimanima da se u procesu turbulentnih vremena i velikih društveno-političkih promjena, kako u zemlji, tako i šire, uspiju prilagoditi i usvojiti vrijednosti koje su u temelju našeg identiteta", kazao je muftija.

Smatra da bi bilo važno napraviti refleksiju onog što je urađeno, jer, nastanak ovog priručnika svjedoči o velikom napretku od samih početaka uvođenja Islamske vjeronauke.

"Uloga vjeroučitelja, ne samo za Islamsku zajednicu, nego za cijelo društvo u Bosni i Hercegovini, za nas kao narod, je od presudne važnosti. Naši vjeroučitelji ne samo da razvijaju kritičko mišljenje kod djece, nego djeluju u periodu kada djeca usvajaju vrijednosni sistem koji će im biti temelj života. Zbog toga je ovaj priručnik važan, jer smo pokazali koliko smo napredovali u razumijevanju određenih pitanja", akcentirao je muftija Grabus, te dodao da je važno da pripremamo generacije za novo vrijeme.

Prof. dr. Nezir Halilović je iznio viđenje o značaju ovog priručnika u nastavnom procesu.

"Neke knjige su napisane samo zato što trebaju biti zapisane. One su poput skrivenog blaga koje moža bude pronađeno, a možda i zauvijek ostane pohranjeno. Neke knjige su napisane da budu pročitane. Takve knjige se jednom djelimično ili u cjelini pročitaju i nakon toga im se čitalac više nikada ne vraća. Neke knjige su napisane da budu izučavane. Na svakom od poglavlja tih knjiga čitalac se zadržava i iznova vraća i vraća, sve se ne uvjeri da u tom poglavlju sve dobro shvaća. Neke knjige su napisane da budu primijenjene", kazao je Halilović, voditelj Odjela za vjeronauku u Upravi za obrazovanje i nauku Rijaseta.

Prof. dr. Sanela Merjem Rustempašić navela je da će ovaj priručnik pomoći u osnaživanju djece.

"Autorice su hrabro ušle u ovu priču, a cilj je bio jasan - pomoći nastavnicima da što uspješnije vode nastavne proces. Naše autorice su stavile fokus i na razvoj kritičkog mišljenja, i sistematično obradile sve elemente kurikuluma", kazala je ona.

Kako je poručeno, znanje je nepresušan izvor, a večerašnja promocija pokazala je koliko je važno ulagati u obrazovanje, posebno kroz prizmu islamske vjeronauke.