mumije nađene u peruu

Pronađene dvije mumije koje nimalo ne liče na ljudska bića. Amerikanci ih traže da ih istraže

Meksički novinar koji tvrdi da posjeduje leševe izvanzemaljaca traži od američkih i evropskih naučnika potvrdu njihove autentičnosti.

Dvije novootkopane mumije 'vanzemaljaca' iz Perua izazvale su valove kontroverzi otkako su prošlog marta objavljeni rendgenski i ultrazvučni podaci o tijelima, a arheolozi strahuju da bi mogli biti drevni ljudi koje su iskopali pljačkaši grobnica.

Novinar i istraživač NLO-a Jaime Maussan potvrdio je za DailyMail da se rade dublje 'analize' — i tuži vladu Perua za pravo da pošalje tijela u naprednije laboratorije u SAD-u.

Maussan, čije je istraživanje izazivalo kontroverze gotovo cijelo desetljeće, iznio je ideju da bi mumije mogle biti 'hibridi vanzemaljaca i ljudi', a njegovi kolege znanstvenici izjavili su da novi uzorci sadrže '30 posto nepoznate' DNK.

Ali kritičari nastavljaju sumnjati u njegove tvrdnje.

'Osobno nisam uvjeren da su humanoidi. Mislim da su ljudi', rekao je latinoamerički historičar Christopher Heaney za DailyMail.com.

Maussan i njegovi kolege imali su godinu punu događaja gurajući širi znanstveni interes za očito vanzemaljska tijela, uključujući kontroverznu prezentaciju pred meksičkim Kongresom i sukobe s peruanskim Ministarstvom kulture.

Drama oko tijela dogodila se usred eksplozivne javne političke rasprave o NLO-ima - dok političari u Sjedinjenim Državama slijede primjer vladinih zviždača i naučnika u pozivanju na otvorenije istraživanje misterija.

Maussanov sukob s njegovim kritičarima dosegao je najžešći trenutak prošlog aprila kada je policija upala na press konferenciju koju je održao u Peruu s namjerom da zaplijeni jedno od novih izloženih mumificiranih tijela, nazvano 'Montserrat'.

Neustrašiv, Maussan sada tuži vladu Perua i za odštetu i za pravo da pošalje ove uzorke mumija sveučilišnim istraživačima i drugim znanstvenicima u Sjedinjenim Državama na temeljitije, neovisno testiranje treće strane.

'Tužba je već pokrenuta za 300 miliona dolara', rekao je Maussan za DailyMail.com.

'Pregovarat ćemo s Peruom', rekao je Maussan, 'da nam se dopusti izvoz uzoraka koji će se raditi u Americi.'

U izvještaju ove sedmice, emitiranom slušateljima njegove emisije 'No Humano', Maussan je dodao da će biti potrebno osam mjeseci za ažuriranje ove pravne bitke, koja će, kako je naglasio, financirati muzej za mumije, a ne profitirati njega lično.

U međuvremenu, testiranje se nastavlja u Meksiku, gdje je jedan od Maussanovih istraživačkih saradnika, dr. Martín Achirica Ramos iz alternativne zdravstvene klinike SPES u Mexico Cityju, koji radi na drugim 'vanzemaljskim' mumijama tima.

Ovi prethodni primjerci bili su oni predstavljeni meksičkom Kongresu prošlog septembra, što je potaknulo interes NASA-inog izvođača radova u SAD-u, rekao je Maussan za DailyMail.com

Maussan i dr. Achirica najavili su u nedjelju da će liječnici specijalisti iz Europe uskoro provesti DNK testove na ovim mumijama: 'Nećemo reći ime, kako bismo mogli napraviti više DNK analiza. Ponudili su analizu svakog tijela.'

Dr. Achirica je dodao da će daljnji detalji biti objavljeni 15. juna, kao dio predstavljanja njegove nove knjige 'Expediente abierto' ('Otvorena datoteka') koja obećava 'cijelu istinu o neljudskim tijelima Nazce.'

Ali arheolozi i historičari koji su svoje karijere posvetili razumijevanju svijeta drevnog Perua i dalje kritički govore protiv tog nastojanja.

Heaney, latinoamerički povjesničar s Penn Statea, naglasio je dvije ključne historijske činjenice u prilog svom mišljenju da tijela nisu tako 'vanzemaljska' kao što se čini.

Prvo, praksu 'vezivanja glave' kod određenih kultura koje žive u planinama Anda u Peruu dobro su dokumentirali i španski kolonisti i lokalni narodi.

I nikakvi dokazi ne povezuju ovu praksu, niti proizvedene izdužene glave nalik na 'vanzemaljce', s domaćim mitovima ili legendama o bićima s neba, zvijezda ili bilo gdje drugdje.

Drugo, prema Heaneyju, stoljeća međunarodnih pljački grobnica, krađa, vraćanja, nasumičnih pogreba i trgovine na crnom tržištu stvarnim i lažnim peruanskim 'antikvitetima' posijalo je duboku zbrku oko povijesnih artefakata ove nacije.

'Ali, u općenitom smislu, ovo je dio većeg problema', dodao je Heaney, 'osjećaj da moramo iskopati mrtve kako bismo saznali više o njima.'