stari egipat

Pronađeno 13 mumija koje su imale jezike i nokte od zlata

Arheolozi u Egiptu otkrili su 13 drevnih mumija sa zlatnim jezicima i noktima na groblju u mjestu Oxyrhynchus, otkrivajući nove pojedinosti o običajima pokopa iz Ptolomejskog razdoblja.

Oxyrhynchus, koji se nalazi u današnjem Egiptu, bio je jedan od najvažnijih gradova u antičko doba, poznat po golemim arhivama papirusnih dokumenata pronađenih krajem 19. stoljeća, koji pružaju uvid u svakodnevni život, religiju i kulturu razdoblje.

Ovo izvanredno otkriće dolazi iz grobne jame u kojoj su arheolozi pronašli dvoranu s tri komore ispunjenu desecima mumija i brojnim vrijednim artefaktima, piše Live Science.

Zlatni jezici, prema staroegipatskom vjerovanju, imali su ključnu ulogu u zagrobnom životu. Ti su jezici omogućili pokojniku da govori pred bogovima u zagrobnom životu. Također, zlato, koje su Egipćani smatrali “mesom bogova”, naglašavalo je božansku povezanost pokojnika. Ester Pons Melado i Mate Maskort, direktori Španjolsko-egipatske arheološke misije, ističu da je broj zlatnih jezika pronađenih u ovom slučaju iznimno velik, što ukazuje na specifičnu važnost ovog običaja na lokalitetu Oxyrhynchus.

Salima Ikram, profesorica egiptologije na Američkom sveučilištu u Kairu, objašnjava da ovi jezici mogu ukazivati ​​na to da su mumije pripadale višim elitama povezanim s hramovima ili kultovima životinja na tom području.

"Zlatni jezici su možda bili u modi u pogrebnim poduzećima u ovoj regiji", dodaje Ikram.

Osim zlatnih jezika, arheolozi su s mumijama otkrili i 29 amuleta. Neki od njih imaju oblik skarabeja, koji su stari Egipćani povezivali sa svakodnevnim putovanjem Sunca nebom, simbolizirajući obnovu i život. Drugi amuleti predstavljaju egipatska božanstva kao što su Horus, Thoth i Isis, dok neki kombiniraju atribute više božanstava, što ukazuje na bogatstvo religijskih vjerovanja u to vrijeme.

Iskapanja su također otkrila niz izuzetno dobro očuvanih zidnih slika. Jedna od njih prikazuje vlasnika grobnice po imenu Ven-Nefer u društvu nekoliko egipatskih božanstava. Na stropu je naslikana božica neba Nut, okružena zvijezdama, dok je na drugoj slici prikazan čamac s prikazima brojnih božanstava.

"Kvaliteta ovih slika je izvanredna, a svježina boja nevjerojatna", rekao je Francesco Tiradriti, egiptolog sa Sveučilišta D'Annunzio u Chitta-Peskari, koji nije izravno sudjelovao u iskapanju.

Ovo otkriće zlatnih jezika, amuleta i oslikanih grobnica ne samo da obogaćuje razumijevanje drevnih egipatskih pogrebnih običaja, već otvara i nova pitanja o društvenom statusu i vjerskim običajima u Ptolemejskom razdoblju. Kako istraživanje na tom mjestu bude napredovalo, moguće je da će arheolozi otkriti još fascinantnih detalja o životima i vjerovanjima starih Egipćana.