snimci iz prošlog vijeka

Pronašli snimke majmuna koji izgovaraju riječi, a koje je neko izgleda pokušao sakriti od očiju javnosti

Naučnici su pronašli stare javne videosnimke iz 1960-ih na kojima zatočene čimpanze izgovaraju riječ "mama", što ukazuje na to da bi naši najbliži živući rođaci ipak mogli imati neuralne predispozicije za govor.

Stručnjaci već desetljećima pretpostavljaju da jedino ljudi mogu oblikovati smislene kompliciranije zvukove. No kognitivni naučnik Axel Ekström s Kraljevskog tehnološkog instituta u Švedskoj i njegovi kolege smatraju da se ovakav zaključak temeljio na lažnim premisama.

Naučnici su proučavali stare snimke i pronašli dvije međusobno nepovezane čimpanze s različitih kontinenata kako izgovaraju riječ "mama", koju su ih navodno naučili njihovi skrbnici. Riječ "mama" je možda jedna od prvih u ljudskom govoru. Naime, glas "m" je jako često u ljudskim jezicima te je često jedan od prvih zvukova ljudske bebe.

Više vole geste nego zvukove

Zajedno s rezultatima prijašnje studije u kojoj je Ekström analizirao zvučnu snimku iz 1960-ih treće čimpanze koja izgovara riječi "papa" (tata) i "cup" (šalica), nalazi ukazuju na to da su čimpanze sposobne namjerno ponavljati barem neke riječi, piše Science Alert.

To znači da bi naš neurološki audiovokalni sustav, koji se također samostalno razvio kod ptica pjevica, mogao biti mnogo stariji nego što se dosad mislilo. Naša loza primata je zadnji put dijelila zajedničkog pretka s čimpanzama prije više miliona godina.

Mada čimpanze pri međusobnoj komunikaciji obično više vole geste nego zvukove, one i dalje koriste različite vokalizacije. Štoviše, njihov jezik temeljen na gestama strukturiran je baš kao i naš vokalni. Također je poznato da giboni proizvode više od 20 različitih zvukova s različitim značenjima.

"Za to što to nismo znali prije pola stoljeća su krivi znanstvenici, a ne životinje"

Kada su naučnici prije 50-ak godina provodili eksperimente na majmunima i istraživali njihovu vokalizaciju, držali su životinje u neprirodnim uvjetima i u izolaciji, zbog čega nisu imali uvid u prave sposobnosti primata.

"Veliki majmuni mogu proizvesti ljudske riječi. Za to što to nismo znali prije pola stoljeća su krivi naučnici, a ne životinje", zaključio je Ekström.

Istraživanje naziva Chimpanzee utterances refute purported missing links for novel vocalizations and syllabic speech objavljeno je u časopisu Scientific Reports.