Ministri vanjskih poslova Irana i Saudijske Arabije sastali su se u Kini na prvom službenom sastanku šefova diplomatija u više od sedam godina, javila je saudijska državna televizija Al Ekhbariya, u okviru sporazuma o oživljavanju veza između regionalnih sila.
Nakon višegodišnjeg neprijateljstva koje je podstaklo sukobe širom Bliskog istoka, Teheran i Rijad usuglasili su se da okončaju svoj diplomatski razdor i ponovo otvore ambasade u velikom dogovoru uz kinesko posredovanje u prošlom mjesecu.
U kratkom snimku emitovanom na Twitteru u ranim jutarnjim satima u četvrtak, princ Faisal bin Farhan Al Saud i njegov iranski kolega, Hossein Amirabdollahian, pozdravljaju se prije nego što su sjeli jedan pokraj drugog.
Na sastanku će biti riječi o obnovi odnosa koja je najavljena prošlog mjeseca i aranžmanima za razmjenu ambasadora.
Uloga Pekinga u diplomatskom proboju između Teherana i Rijada pokrenula je dinamiku na Bliskom istoku, gdje su Sjedinjene Države decenijama bile vodeći posrednik.
Saudijska Arabija prekinula je veze s Iranom 2016. godine nakon što je njena ambasada u Teheranu napadnuta tokom sporenja između dvije zemlje oko saudijskog pogubljenja šiitskog muslimanskog imama.
Kraljevina je potom zatražila od iranskih diplomata da odu u roku od 48 sati dok je evakuirala osoblje svoje ambasade iz Teherana.
Odnosi su počeli da se pogoršavaju godinu dana ranije, nakon što su Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati intervenirali u jemenskom ratu, gdje je pokret Huti koji suživa iransku podršku zbacio vladu koju podržava Saudijska Arabija i osvojio je prijestolnicu Sanu.
Za Saudijsku Arabiju sporazum bi mogao značiti poboljšanu sigurnost. Kraljevina je optuživala Iran za naoružavanje Hutija, koji su izvodili raketne i napade bespilotnim letjelicama na jemenske gradove i naftna postrojenja.
Rijad je u 2019. godini optužio direktno optužio Islamsku Republiku za masovni napad na naftna postrojenja Aramco, koji je uništio polovinu njegove proizvodnje nafte. Teheran je negirao te navode, prenosi Reuters.