sankcije SAD

Proširene sankcije Diani Kajmaković otkrile zanimljiv i šokantan detalj

Diana Kajmaković, Sky aplikacija, UDT, Tužilaštvo BiH

Dodatnim sankcijama koje su SAD uvele suspendiranoj državnoj tužiteljici Diani Kajmaković te bivšem direktoru OSA-e Osmanu Mehmedagiću, otkriven je novi, do sada poluzvanični podatak.

Naime, ovaj dvojac već se ranije našao na crnoj listi zbog duboke korupcije u koju su bili upleteni.

Kao što je poznato, Kajmaković je optužena da je pomagala krimosima i sarađivala s njima, dok se za slično teretio i sam Mehmedagić uz političku korupciju te lično i stranačko bogaćenje.

No, u sankcijama koje je jučer proširio američki State Department navode se još jedan detalj, a to je da je Kajmaković, osim što je pomagala krimosima, pomagala i Osmici s njegovim problemima koje ima sa pravosuđem.

Podsjetimo, Osmica je hapšen i istraživan je zbog falsificiranja diplome te pranja novca.

"Pokušala je blokirati istragu o svojim očiglednim kriminalnim vezama, uključujući Osmana Mehmedagića”, naveo je State Department.

Veze Osmice i Kajmaković sežu duboko, a krenule su raspakivanjem Sky i Anom aplikacija. Prema Raportovim informacijama, koje smo već objavljivali, i Kajmaković i Osmica se spominju u prepiskama krimosa i to u kontekstu pomaganja.

Zanimljivo je da je Osmica pokušavao instalirali Kajmaković i za glavni tužiteljicu Tužilaštva BiH, no taj plan je propao nakon što je njeno ime otkriveno u Sky prepiskama nakon čega je otvoren disciplinski postupak te je ona suspendirana.

Prije svega toga, Kajmaković je kao šefica Odjela za organizirani kriminal insistirala da se svi podaci o Sky aplikaciji dostavljaju isključivo njoj, kako bi ih ona kasnije distribuirala drugim tužiocima. To je svakako otvorilo sumnje na moguću 'filtraciju' podataka, a dio je i potvrđen kroz istrage.

Naime, u sefu su pronađene informacije OSA-e na osnovu kojih je nakon toga formirano na desetine drugih predmeta.

Očito je da je Kajmaković pokušavala istraga spasiti i sebe i mentora Osmicu, no to im nije uspjelo. Drugo pitanje je zašto je pravosuđe u oba slučaja traljavo.