Svijet

Protest radnica iz Crvenih fenjera protiv amsterdamskih vlasti: ‘Naše radno vrijeme nije vaš problem‘

Amsterdam mijenja pravila amsterdam četvrt crvenih fenjera crveno svjetlo

Nova pravila za amsterdamske seksualne radnice stupaju na snagu 1. aprila, a od firmi koje se bave seksualnim radom traži se da svoja vrata zatvaraju u 3 ujutro umjesto dosadašnjih 6 sati.

Skraćeno radno vrijeme jedna je od mjera u kampanji gradskog vijeća za premještanje seksualnih radnica u erotski centar izvan središta grada.

Seksualne radnice su poručile da reforme povećavaju stigmu te da vjeruju da su nepravedno diskriminirane, kao i da ih se koristi kao žrtvene jarce za problem grada s masovnim turizmom.

Felicia Anna, bivša seksualna radnica koja u Amsterdamu živi 13 godina, predsjednica je Red Light Uniteda, sindikata radnica koje rade u izlozima. Kaže da će skraćeno radno vrijeme drastično smanjiti njihove prihode, bez kojih neće moći pokriti kiriju izloga ili taksi za povratak kući.

"Većina radnica počinje raditi nakon ponoći kada se barovi krenu zatvarati. Sada imate dva sata za zaraditi novac što nije dovoljno", rekla je.

Protest seksualnih radnica

Violet, seksualna radnica i koordinatorica Informativnog centra za prostituciju (PIC), tvrdi da će skraćeno radno vrijeme najviše pogoditi transrodnu zajednicu jer mnogi klijenti koji dolaze između 3 i 6 ujutro traže transrodne radnice.

"Putovanje kući u tri ujutro, kada je sve zatvoreno, puno je opasnije od putovanja u šest ujutro. Naš je prihod uglavnom u gotovini, ako na ulici nema puno ljudi, to je prilika za one koji bi nam htjeli nauditi", kaže Violet.

Seksualne radnice organizovale su protest koji je prekinut sastankom gradskog vijeća na kojem se raspravljalo o mogućnosti zatvaranja izloga i selidbe seksualnih radnica u erotski centar izvan središta grada. Protestanti su gradonačelnici Amsterdama Femke Halsemi predali peticiju s 266 potpisa seksualnih radnica koje traže više policije umjesto ranijeg zatvaranja i preseljenja u erotski centar, prenosi Jutarnji list.

"Dobra stvar kod rada u izlogu je što je vidljiv i osjećaš se sigurnije, u erotskom centru nemaš isti osjećaj jer se nalazi u zgradi", rekla je Anna.

Ograničenja za seksualne radnice samo su jedna tačka u pokušaju rebrandinga Amsterdama. Gradsko vijeće uvelo je nekoliko kampanja, uključujući kampanju Stay Away koja je prvobitno bila usmjerena na mlade Britance kojima bi se pojavljivao oglas s primjerima neprihvatljivih ponašanja kad bi pretraživali jeftine hotele, pubove ili zabave u Amsterdamu.

Glasnogovornik zamjenika gradonačelnika Amsterdama, Sofyana Mbarkija, rekao je da je kampanja započela u Velikoj Britaniji jer je "dio ove skupine snažno zastupljen u noćnom životu u centru grada, s čestim neugodnim ponašanjem".

Međutim, istaknuo je da je ovo samo prvi korak kampanje koja nije specifična za jednu zemlju te da će u sljedećim mjesecima ova kampanja započeti u drugim zemljama EU-a i u samoj Nizozemskoj.