Od početka godine u Crnoj Gori registrirano je blizu četiri 400 krivičnih djela koja se dovode u vezu s nasiljem u porodici.
Presuda Višeg suda Daliboru Nikoliću, koji je osam sati do smrti tukao trudnu suprugu Zimritu Nerdu i za to dobio 12 godina zatvora, probudila je bunt javnosti i aktualizirala pitanje valjanosti crnogorskog pravnog okvira.
Djelotvornije sankcije
"Ako vas netko prebija danima, godinama, satima, to treba da bude otežavajuća, a ne olakšavajuća okolnost.
Te stvari u zakonodavstvu moraju se mijenjati, jer zakonodavstvo ne može biti van zdravog razuma", kazala je za TVCG Biljana Zeković, direktorica SOS linije Podgorica.
A da bi izmjene zakonodavnih okvira dovele do djelotvornijih sankcija, smatra i ombudsman Siniša Bjeković.
"Mislim da je u odredbama Krivičnog zakonika trebalo ostaviti mogućnosti za surove kazne kad su u pitanju ekstremni slučajevi lišavanja života. Mislim da bi to donekle olakšalo i odbacilo svaku dilemu kad je pitanju izbor: radili se o kvalificiranom obliku porodičnog nasilja ili teškom ubistvu ", kazao je Bjeković.
Podaci Uprave policije pokazuju da je od početka godine u Crnoj Gori registrirano 366 krivičnih djela koja se dovode u vezu s nasiljem u porodici.
Svaki šesti povratnik
"Svaki šesti počinitelj nasilja je povratnik, a u prekršajnom postupku svaki četvrti. Sudska praksa ne može biti takva da kazne budu minimalne bez obzira na to koliko puta imali povratnika na suđenju", dodaje Zeković.
"Tražimo od Vlade da ojača nadležnost ranije uspostavljenog operativnog tima za nasilje u porodicvi kao nezavisnog mehanizma za procjenu rada svih nadležnih institucija koje su uključene u sistem borbe protiv nasilja u cilju efikasne zaštite žrtava, okončanja nekažnjivosti službenika koji ne izvršavaju svoje dužnosti u slučajevima nasilja u porodici i izgradnju povjerenja u rad državnih institucija", poručeno je na protestu koji je održan ispred Vlade Crne Gore povodom presude Višeg suda u slučaju ubojstva Zimrite Nerde.