Iranske snage sigurnosti intenzivirale su gušenje protuvladinih protesta u nekoliko kurdskih gradova.
Demonstrantima širom Irana pridružili su se radnici iz rafinerija nafte. Protesti su zahvatili Iran nakon smrti 22-godišnje Mahse Amini iz iranske kurdske regije. Umrla je 16. septembra nakon što je pritvorena zbog navodnog neprikladnog odijevanja.
Iako studenti igraju ključnu ulogu na protestima, čini se da su im se pridružili radnici rafinerija nafte Abadan i Kangan i nuklearne elektrane Bushehr.
Iranske vlasti za nasilje krive svoje neprijatelje
Glasnogovornik ministarstva za naftu nije odmah odgovorio na telefonski poziv Reutersa.
Napetosti su posebno visoke između vlasti i kurdske manjine. Skupine za ljudska prava upozoravaju da su Kurdi dugo bili ugnjetavani, što Islamska Republika negira.
«Nous, femmes baloutches, en avons assez de l'oppression de la religion, de la société patriarcale et du régime de la République islamique d'Iran.» @women_baloch @IFazilaBaloch #IranianRevolution #IranProtests2022 #Masha_amini pic.twitter.com/TB9H4KexKz
— L'important (@Limportant_fr) October 9, 2022
Skupina za ljudska prava Hengaw izvijestila je o velikoj prisutnosti naoružanih snaga sigurnosti u kurdskim gradovima Sanandaj, Saqez i Divandareh. Hengaw tvrdi da je ubijeno najmanje petero kurdskih stanovnika, a povrijeđeno više od 150 u protestima od subote.
Iranske vlasti za nasilje krive niz neprijatelja, uključujući naoružane iranske kurdske disidente. Prtitom je Revolucionarna garda nekoliko puta napala njihove baze u susjednom Iraku.
Ubijeno je najmanje 185 ljudi, među njima 19 maloljetnika, povrijeđene su stotine, a uhapšene hiljade ljudi. Tako tvrde skupine za ljudska prava. Iranske vlasti objavile su da su izgrednici ubili najmanje dvadesetero pripadnika snaga sigurnosti.
"Želim revoluciju, želim slobodno živjeti"
Uprkos nasilnom gušenju protesta, demonstranti diljem Irana palili su fotografije vrhovnog vođe, ajatolaha Alija Hameneija, pozivali na pad klerikalnog establišmenta i skandirali "smrt diktatoru".
A girls' school in Iran brought a member of the IRGC-run Basij paramilitary to speak to students. The girls welcomed the speaker by taking off their headscarves & chanting "get lost, Basiji".
— Kian Sharifi (@KianSharifi) October 5, 2022
Teenage girls have been at the forefront of protests for days.pic.twitter.com/kvskgB8qas
Stotine srednjoškolki i studentica pridružile su se protestima u Iranu, neustrašive pred suzavcima, palicama i, u mnogim slučajevima, bojevim streljivom. Skupine za ljudska prava kažu da su ih koristile snage sigurnosti.
"Hej, svijete, čuj me. Želim revoluciju, želim slobodno živjeti i spremna sam umrijeti za to", rekla je 17-godišnja učesnica protesta Reutersu.
Ono nisu otkrili njen identitet i lokaciju iz sigurnosnih razloga.