Sezona grijanja u glavnom gradu naše zemlje već je počela, a građani BiH se uveliko pripremaju za hladne dane i ozbiljno razmišljaju o načinu na koji će se grijati.
KJKP Toplane Sarajevo su ove godine nešto ranije počele sa isporukom toplotne energije prema građanima KS s obzirom na značajno niže temperature zraka u jutarnjim i večernjim satima. Tako je grijanje u KS počelo 30. septembra, 15 dana ranije u odnosu na prethodne godine.
Dobre vijesti
A u odnosu na prethodnu godinu, i vijesti su bolje, odnosno cijene ogrijeva su značajno niže.
Naime, pale su cijene najtraženijih energenata u BiH. Pala je cijena drveta, a cijena peleta je drastično niža u odnosu na prethodne godine.
Također Vlada Federacije BiH odobrila je smanjenje cijene gasa za 1,4 posto, dok je prošle godine cijena gasa bila uvećana za 4,96 %.
S obzirom na navedeno, pitali smo da li će pojeftiniti i gradsko grijanje.
Iz KJKP Toplane su nam pojasnili da odluku o cijeni donosi Vlada KS te da oni nemaju veze s određivanjem cijene.
"Do sada nije bilo naznaka o promjeni cijene, nismo dobili takvu informaciju", rečeno je Raportu.
Iz preduzeća "Drvosječa" kažu nam da se velika većina građana već podmirila ogrijevom.
Što se tiče novih poskupljenja, ističu da i ako do toga dođe, to neće biti značajan udar na građane jer su u proteklom periodu cijene bile i više nego realne i prihvatljive za građane pa su oni to i iskoristili te nabavili ogrijev. Oni koji ipak nisu, to će učiniti u narednih 10-15 dana.
Moguća poskupljenja
Direktor preduzeća "Drvosječa" Muhamed Helać za Raport kaže da je izgledno da će doći do poskupljenja, ali da neće biti veliko.
"Kao i svake godine, što više zalazimo u zimu mora doći do određenog poskupljenja, jednostavno tako ovo tržište funkcioniše. Vremenske prilike se mijenjaju što uveliko utječe na situaciju u šumama. Naime, kada je vrijeme kišovitije, teren postaje još nepristupačniji i teže je doći do sirovine. To je jedan od glavnih razloga poskupljenja.
Drugi razlog je da je došlo do velike potražnje sa evropskog tržišta, i tamo je došlo do određenih previranja, do određenih poskupljenja pa se ono odražava i na nas. Ali to poskupljenje neće biti značajno i neće predstavljati udar na građane", ističe Helać za Raport.
Prihvatljive cijene
Što se tiče cijena, dodaje, one su znatno jeftinije u odnosu na prethodnu godinu.
Za 1 metar iscijepanog drveta građani će ove godine platiti 133 KM, dok su prošle godine za istu količinu plaćali 165 KM.
Što se tiče peleta, cijena je 367 KM, a prošle godine je iznosila 520 KM!
Cijena uglja se nije mijenjala u odnosu na prošlu godinu i ona iznosi: Lignit ugalj 235 KM, a mrki/kameni ugalj 285 KM.
Pala potražnja za ugljom
Helać ističe da je iz godine u godinu sve manja potražnja za ugljom te da građani prelaze na druge načine grijanja.
"Za ugljem iz godine u godinu pada potražnja iz razloga što se građani sve više okreću lakšim energentima zagrijavanja. U poređenju sa periodom od prije 7-8 godina te količine nisu ni 10% kolike su bile. Ko se grijao na ugalj najčešće prelazi na pelet", ističe Helać.
Dodaje da su cijene dosta jeftinije u odnosu na prošlu godinu te da je to ponukalo građane da što prije nabave ogrijev.
"Većina je to i uradila, a oni koji to nisu dosad učinili, a s obzirom da su nam već došli hladniji dani, počele su nam stizati narudžbe i mislim da će jako brzo doći potpuno namirenje tržišta."
Šta je zaslužno za pojeftinjenja?
Kao razlog značajnog pojeftinjenja u odnosu na prošlu godinu navodi činjenicu da je slabija zima iza nas.
"Jako malo se ogrijeva potrošilo i ove količine koje sada građani nabavljaju se pretežno dokupljuju. Npr. građani koji su prošle godine kupili pet metara drva, a potrošili tri, ove godine će samo dokupiti količinu za koju misle da im treba ako zima bude jaka. Dakle, manja je prodaja/potražnja i to je dovelo do smanjenja cijene.
Također, smanjena je potražnja sa tržišta EU jer su zbog prethodnih kriza skladišta doslovno puna tako da ni oni ne prave nove narudžbe dok te zalihe ne potroše.
Tržište se stabiliziralo od globalnih dešavanja i rata u Ukrajini i vjerujem da neće doći do nestašica kao što je to ranije bio slučaj niti do ekstremnih cijena", stava je direktor preduzeća "Drvosječa" Muhamed Helać.