Od Dejtona do danas, građani Bosne i Hercegovine odavno nisu dočekali burniji i teži kraj jedne godine.
Dok većina stanovnika ove zemlje pokušava što vještije premostiti posljednje decembarske dane do ulaska u prvi mjesec naredne godine i iščekujući željno narednu plaću ili penziju, političke elite u BiH izvukle su iz političke kaljuže u kojoj se valjaju godinama, čitav 'arsenal' svog politikantskog oružja s kojim zarad ličnih interesa 'gađaju' i državu i građane.
Narodna skupština RS prijeti BiH faktički državnim udarom i blokadama donoseći zaključke o osporavanju Suda BiH, a sve kako bi spasili Milorada Dodika, predsjednika RS i SNSD-a od nastavka sudskog procesa.
Prijeti se i blokadom puta u EU u koju ovdašnji političari da se isključivo njih pita najradije nikad ne bi ni uveli zemlju, a minorne korake na tom putu glorificiraju kao rezultat njihovog ogromnog zalaganja i rada, koji to nisu.
Ponovo se priča o ratu
Ponovo je u javni prostor ušla i retorika o mogućem ratu koja uznemirava tek građane, dok je političari podgrijavaju bez ikakve odgovornosti.
U Federaciji BiH se 'zahuktava' priča o gasovodu Južna interkonekcija BiH-Hrvatska koja je postala ključnom temom i u kampanji kandidata za hrvatskog predsjednika tokom koje 'pljušte' prijetnje, uvrede i najavljene ucjene na račun svih onih koji ne omoguće Draganu Čoviću formiranje novog preduzeća za gas, mimo BH gasa koji zakonom treba realizirati taj projekat.
Uz sve probleme s kojima devera 'običan' čovjek i radnik u BiH, stigle su nas još i vremenske nepogode koje ne bi ni imale posljedice kakve imamo da u ovoj zemlji dobro plaćena vlast i jednako dobro plaćeni zaposlenici javnih preduzeća rade svoj posao, a ne da radno vrijeme troše 'ganjajući' vlastite interese.
Saobraćajni, energetski, komunikacijski i kakvi sve još ne kolapsi zadesili su ovog decembra na izmaku, uz očekivani snijeg, stotine hiljada ljudi, jer se u zemlji s najglomaznijim državnim aparatom u Evropi, taj aparat ne bavi svojim poslom.
Nisu sanirane ni posljedice oktobarskih poplava u nekoliko općina u FBiH, a već stižu vijesti o novim štetama zbog snijega.
I tako je godinama.
Prve jače kiše ili snijeg u mnogim dijelovima paraliziraju zemlju. Sve su to posljedice dugogodišnje zapuštenosti i nebrige o infrastrukturi, te zapošljavanju podobnih koji ne znaju organizirati i održavati sistem na nivou barem minimalne funkcionalnosti.
Troše godišnje više od šest milijardi maraka
Jedino što u ovoj zemlji funkcionira je ubiranje poreza i drugih prihoda od građana kojim se uglavnom hrani birokratska aždaha u zemlji koja broji oko 150.000 ljudi i to ne računajući zaposlene u različitim fondacijama, agencijama i javnim preduzećima!
Tako je, naprimjer, u državnim institucijama zaposleno oko 23.000 službenika, na nivou FBiH oko 70.000, u RS oko 55.000 i Distriktu Brčko oko 3.000.
Ne treba zaboraviti da u zemlji s oko 3,5 miliona stanovnika imamo tri člana Predsjedništva BiH, 148 ministara na svim nivoima, te na svim nivoima 429 zastupnika i 123 delegata .
Veliki broj je imenovanih i izabranih zvaničnika i u 143 općine i grada u BiH.
Oni su, uz ostale zaposlene u birokratskom aparatu, najvidljiviji kada na godišnjem nivou svi skupa potroše oko šest milijardi KM na svoje plate i primanja, a kada ih građani trebaju, nigdje ih nema.