Sukru Tufan, preminuli prvi turski ambasador u Bosni i Hercegovini, koji je dužnost obnašao u ratnom periodu, dobitnik je Nagrade za izvanredan doprinos Ministarstva vanjskih poslova Turske.
Dodjeli je prisustvovao turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan, sin preminulog ambasadora, ambasador Korkut Tufan, bivši fudbaler Galatasarayja Tarik Hodžić, ambasadorica Bosne i Hercegovine u Ankari Mirsada Čolaković i diplomatski kor.
Svečana dodjela nagrada upriličena je u zgradi Ministarstva vanjskih poslova Turske u Ankari.
Ceremonija je započela projekcijom intervjua koji je dao ambasador Tufan tokom rata u Bosni i Hercegovini.
"Iako odajemo počast profesionalnom radu našeg rahmetli ambasadora, također naglašavamo i izuzetnu prirodu naših odnosa sa bratskom Bosnom i Hercegovinom", rekao je turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan.
Navodeći da postoje važni političari i diplomate koji su odigrali ulogu u jačanju dubokih prijateljskih veza Turske sa Bosnom i Hercegovinom, zasnovanih na njenoj duboko ukorijenjenoj prošlosti, Fidan je napomenuo da je Tufan, prvi turski ambasador u Sarajevu, služio u BiH tokom mračnih dana kada su se desili bolni događaji.
"Naš ambasador je svojom hrabrošću i odlučnošću tokom rata zaslužio ljubav i poštovanje Bosanaca. Predstavljao je odlučan stav naše zemlje i naroda, koji stoji uz Bosnu u svim okolnostima i situacijama", rekao je Fidan.
Naveo je da je nagrada koja je uručena ambasadoru Korkutu Tufanu simbol odlučnosti, hrabrosti, posvećenosti i ljubavi prema čovječanstvu koju je pokazao preminuli ambasador.
"Uzorno naslijeđe koje je ostavio služi kao putokaz svim pripadnicima Ministarstva vanjskih poslova", dodao je Fidan.
Mirsada Čolaković, ambasadorica Bosne i Hercegovine u Ankari, prenijela je poruku Denisa Bećirovića, predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine, koji je izrazio najdublje saučešće turskom narodu.
"Njegova hrabrost nam je dala nadu u trenucima kada je bila najpotrebnija. Danas odajemo poštovanje ne samo njegovom radu već i njegovoj solidarnosti", navedeno je u poruci.
Čolaković je podsjetila da je Sarajevo bilo pod opsadom skoro četiri godine, a solidarnost koju je ambasador Tufan tada pokazao svijetu bila je tračak nade.
"Uložio je nevjerovatan napor, uprkos svim poteškoćama, da otvori ambasadu u Sarajevu, koje je bilo pod opsadom. Bio je jedan od rijetkih diplomata koji je dijelio sudbinu mog grada, koji je sa suprugom četiri godine živio pod napadima", kazala je Čolaković.
Ambasador Korkut Tufan rekao je da je njegov otac istinski patriota i humanista koji se posvetio svojoj državi, naciji i čovječanstvu.
Tarik Hodžić izjavio je da je sa Galatasarayjom proveo najbolje dane svog života u Turskoj. Ambasadora Tufana upoznao je u jednom hotelu u Sarajevu.
Podsjetio je da je onog dana kada je Tufan došao u Sarajevo, na glavni grad Bosne i Hercegovine ispaljen veliki broj granata.
"Mislio sam da će se vratiti kući kao i ostali. Sutradan smo otišli u njegovu kancelariju i postavili tursku zastavu. Tada niko nije htio ostati tamo", rekao je Hodžić.
Prvi ambasador Republike Turske u Bosni i Hercegovini u periodu od 1993. do 1996, Sukru Tufan preminuo je 30. aprila ove godine u 82. godini.
Tufan je svojevremeno proglašen Počasnim građaninom Sarajeva za osvjedočeno prijateljstvo i svesrdnu pomoć građanima Bosne i Hercegovine.
Od 1967. do 2007. godine obavljao je razne diplomatske dužnosti u Ministarstvu vanjskih poslova Turske.
Tufan je početkom 1993. godine postavljen za prvog turskog ambasadora u Bosni i Hercegovini i otvorio je prvi ured Ambasade Turske u Sarajevu, gdje je kao doajen diplomatskog kora ostao do septembra 1996. godine.
Dijeleći sudbinu sa građanima Sarajeva, ulagao je napore zasnovane na politici Turske koju je predstavljao, a koja je od samog početka davala bezuslovnu i potpunu podršku kako bi BiH, sa svojim multietničkim, multikulturalnim i multireligijskim pluralističkim karakterom zaživjela kao suverena država u okviru svojih međunarodno priznatih granica.
Imao je značajnu ulogu u odnosima sa Mirovnim snagama Ujedinjenih naroda, u kojima je i Turska aktivno učestvovala te je pokazao solidarnost sa narodom Sarajeva kako bi se ove posebnosti očuvale, ne samo u političkom već i u kulturnom i društvenom životu i pod najnepovoljnijim uslovima opsade.
Osim toga, bio je i aktivni član Specijalnog komiteta koji je formiran na inicijativu tadašnjih predsjednika Turske i Hrvatske u okviru misije dobre volje, a u cilju prevazilaženja sukoba između Hrvata i Bošnjaka.
Ambasador Tufan je među prvima pokrenuo inicijativu u vezi sa ponovnom izgradnjom Starog mosta u Mostaru.