Sudbina Zakona o južnoj interkonekciji, gasovodu čijom izgradnjom bi se BiH riješila ovisnosti o ruskom gasu, sada je u rukama Doma naroda Federacije BiH. Kada će biti sazvana sjednica trenutno nije poznato za razliku od stava HDZ BiH odnosno Dragan Čovića, koji je i jučer ponovio da se mora osnovati novo preduzeće i iz cijelog procesa maknuti BH Gas. Ipak uvjerava da se HDZ BiH neće odlučiti na blokade.
Šta se planira sa BH Gasom?
Kako smo ranije objavili postoji kompromis koji je postignut sa ciljem realizacije ovog, za BiH izuzetno važnog projekta. Reorganizacija postojeće kompanije BH Gas na način da se omogući osnivanje podružnica, poslovnih jedinica izvan Sarajeva koje nemaju svojstvo pravnog lica, ali mogu obavljati poslove u okviru djelatnosti društva. Osim toga, imenovat će se rukovodioci podružnica uz prethodnu saglasnost kompanije.
Osim toga, planiraju se promjene u sastavu Uprave i upravljanje projektima. Vrijedi podsjetiti da trenutnu Upravu BH Gasa čine direktor i jedan izvršni direktor, a postignutim kompromisom uvodi se i direktor za razvoj interkonekcija. Upravo tu leži osnov za tezu kako se na ovaj način pokušava uspostaviti veća politička kontrola jer vladajuće stranke i biraju kadrove javnih kompanija.
Dok se političke stranke nadmeću oko uspostavljanja mehanizama veće kontrole i instaliranja vlastitih kadrova zarad ličnih interesa bilo koje vrste, činjenica jeste da će sve navedene promjene zahtjevati vrijeme, novac, konkretan plan i posebno ocjenu benefita za državu i građane.
Prvo govori ministar pa tek onda ja
'"Ne mogu Vam ponuditi nikakve konkretne odgovore dok ministar Vedran Lakić u večerašnjem gostovanju na jednoj televiziji ne pojasni o čemu se tačno radi", kazao je Edis Baković, direktor BH Gasa u kratkom telefonskom razgovoru za Raport.
Tako Baković nije želio ili kako kaže, nije mogao odgovarati na pitanja poput -kako se planira provesti reorganizacija, da li to znači novu Upravu, koliko će sve trajati, koliko će sve koštati, šta nakon odluke Doma naroda i kakvi su odnosno postoje li benefiti za državu i građane - direktor Baković je ponovio stav da prvo treba govoriti ministar Vedran Lakić pa tek onda on, odnosno BH Gas.
Pitanje je samo da li treba iznenaditi ovakav stav direktora Bakovića ako znamo da se kompletan proces provedbe Zakona o južnoj interkonekciji upravo odnosi na BH Gas. Očito ćemo za odgovore morati sačekati da prvo, negdje na nekoj televiziji, progovori ministar Lakić.
Do tada vrijedi podsjetiti da je Južna interkonekcija gasovod koji bi bio povezan sa terminalom ukapljenog plina na hrvatskom otoku Krku, a samim tim i evropskim gasovodima, te bi iz pravca Hrvatske išao preko zapadne Hercegovine do srednje BiH.
BiH trenutno sav gas dobija iz Rusije preko gasovoda Turski tok, koji u zemlju ulazi kod Zvornika na granici sa Srbijom a planirani gasovod vrijedan je oko 100 miliona eura, a dugačak oko 180 kilometara.