U poljskoj Varšavi postavljena je izložba "Titanik: Izložba artefakata" na kojoj su izloženi autentični eksponati pronađeni u olupini Titanika.
Titanik je 10. aprila 1912. godine krenuo na svoje prvo prekookeansko putovanje iz luke Southampton ka New Yorku. Kapetan Edward John Smith tada je namjerno krenuo kraćim kursom, sjevernijim od propisanog i time zanemario opasnost od sudara s ledenim santama.
Samo četiri dana kasnije Titanik se sudario sa santom leda, koja ga je prepolovila i potopila dva sata kasnije. Potonuće Titanika prije 112 godina smatra se najvećim brodolomom u modernoj historiji.
Do sada je izložbu vidjelo više od 35 miliona ljudi širom svijeta i prvi put je dostupna i u Evropi. Više od 200 autentičnih eksponata pronađenih iz olupine Titanika, koji leži na dnu sjevernog Atlantika, predstavljeno je javnosti.
Među njima, jedini sačuvani keruvim na svijetu – lik anđela koji je nekada krasio veličanstveno drveno stepenište Titanika, ili impresivna čelična vrata kroz koja su se putnici ukrcavali na brod.
Kada zakoračite na izložbu, vratit ćete se u početak 20. stoljeća, gdje su veličina i raskoš Titanika pomno rekreirani. Izložba ne samo da prikazuje više od 200 stvarnih artefakata s broda, već oživljava i lične priče njegovih putnika i posade. Od komada finog porculana do ličnih stvari poput džepnih satova i pisama, svaki predmet priča potresnu priču o životima povezanim s ovom pomorskom katastrofom.
Izložba je više od pukog prikaza artefakata, to je impresivno iskustvo koje omogućava posjetiteljima da prošetaju pažljivo rekonstruiranim dijelovima Titanika. Posjetitelji mogu prošetati replikom Velikog stepeništa na brodu, zaviriti u prvoklasne kabine, pa čak i osjetiti hladnoću sante leda dok slušate priču o sudbonosnom sudaru broda.
Izložba je posebno zanimljiva ljudima koji su fascinirani historijom, inženjerskim čudima ili ljudskim pričama o hrabrosti i tragediji.