Stotine vojnika iz proruske enklave Južne Osetije napustile su svoja mjesta i stopirali kući u, kako se smatra, prvom slučaju masovne pobune u ratu. Eduard Kokoity, bivši predsjednik otcijepljene države, potvrdio je da se 300 vojnika vratilo u Južnu Osetiju nakon što su se pojavile slike boraca koji pokušavaju doći iz Vladikavkaza na jugu Rusije, piše The Times.
Prema ukrajinskom glavnom štabu, u Ukrajini je raspoređeno 1.200 vojnika iz Južne Osetije i 800 iz susjedne Abhazije.
Južnu Osetiju većina zemalja priznaje kao dio Gruzije, ali je jednostrano proglasila nezavisnost 1990-ih.
Nakon rusko-gruzijskog rata 2008. Moskva je priznala i Južnu Osetiju i Abhaziju kao nezavisne i ponudila opsežnu vojnu i financijsku podršku.
Smatra se da Rusija ima oko 10.000 vojnika stacioniranih na dva planinska područja. Međutim, većina od 300 dezertera su Oseti, javljaju lokalni mediji.
Vlada Južne Osetije objavila je namjeru da postane dio Rusije, obećavši da će održati referendum o pripajanju u aprilu.
Eduard Kokoity, former president of #SouthOssetia reports that soldiers from his region who were sent to #Ukraine dropped their weapons and returned home. pic.twitter.com/Kb8JsJlpbb
— NEXTA (@nexta_tv) March 31, 2022
Anatolij Bibilov, čelnik separatističke regije, rekao je da je "vjekovni san" naroda Oseti da se pridruži Rusiji, budući da je bio dio Sovjetskog Saveza. U komentarima emitiranim na ruskoj televiziji rekao je: “Poduzet ćemo relevantne pravne korake u bliskoj budućnosti. Republika Južna Osetija bit će dio svoje historijske domovine: Rusije.
Sljedećeg dana Leonid Pasečnik, čelnik ukrajinske separatističke regije Lugansk, rekao je da bi ona mogla održati referendum o ulasku u sastav Rusije. Denis Pušilin, čelnik Donjecka, druge proruske separatističke "republike" u istočnoj Ukrajini, također je govorio u prilog ujedinjenja s Moskvom.
Abhazija je, međutim, rekla da nema namjeru postati dio Rusije.
Mnogi u Južnoj Osetiji gaje animozitet protiv Ukrajine zbog njezine glasne podrške Gruziji tokom rusko-gruzijskog rata.
Ukrajina se, međutim, osjeća omalovaženom nedostatkom podrške Gruzije tokom trenutnog sukoba, s tim da je kavkaska nacija odbila uvesti sankcije Rusiji iz straha da će naljutiti Moskvu.
U znak svog nezadovoljstva, Ukrajina je ove sedmice objavila da je povukla svog ambasadora iz Gruzije.