Sport

PSG je od dolaska šeika potrošio nestvarnih tri milijarde eura. Još nije osvojio Ligu prvaka

Prošlo je malo više od deset godina otkad su šeici preuzeli PSG. Krajem maja 2011. godine Qatar Sports Investment preuzeo je francuskog velikana i u rekordnom roku ga pretvorio u jedan od najatraktivnijih i najskupocjenijih klubova na svijetu. PSG je otad počeo dominirati francuskim prvenstvom, ali jasno je da to nije dovoljno.

Šeici nikad nisu krili da žele Ligu prvaka, sveti gral evropskog nogometa koji bi pariški klub i formalno gurnuo među najveće od najvećih. Ispadanjem od Real Madrida jasno je da im taj pothvat neće uspjeti ni 11. sezonu zaredom. Kada se pogleda koliko su potrošili na zasad neuhvatljivi cilj, dolazimo do zastrašujućih brojki.

Srušili su sve rekorde u transferima

Poznato je da novi vlasnici nisu ni najmanje štedjeli kada su u pitanju skupocjene zvijezde. Tako je PSG na ime odšteta za nove igrače potrošio nevjerovatnu 1.41 milijardu eura u zadnjih godina. U samo tri prelazna roka, od sezone 2016./2017. do 2018./2019. potrošili su malo više od 600 miliona eura.

Dva najekskluzivnija PSG-ova transfera ujedno su i dva najveća u historiji nogometa. Neymara su u ljeto 2017. godine platili čak 222 miliona eura, a sezonu kasnije iz Monaca su doveli Kyliana Mbappéa za 145 miliona eura nakon što im je sjajni napadač uzeo titulu ispred očiju s Monacom.

Napoliju su za Edinsona Cavanija morali dati 65, Unitedu za Di Mariju 63, a Interu i Chelseaju po 50 miliona eura za Maura Icardija, odnosno Davida Luiza. U veće transfere svakako spadaju i Thiago Silva (42 miliona eura), Javier Pastore (42 miliona eura), Lucas Moura i Leandro Paredes (po 40 miliona eura).

U istom periodu su od izlaznih transfera zaradili oko 450 miliona eura, što ih u bilanci ostavlja u minusu od otprilike 950 miliona eura. Naravno, odštete nisu jedini, pa čak ni najveći izdatak. Bili su potrebni astronomski ugovori da se privuče igrače iz objektivno boljih liga i najvećih svjetskih klubova. Šeici ni tu nisu štedjeli.

Na plaće izdvojili više nego na transfere

U istom periodu, Parižani su na plaće izdvajali oko 120 miliona eura više nego na odštetu, odnosno 1.52 milijarde. Ukupni "ceh" skupocjene legije plaćenika tako za zadnje desetljeće iznosi gotovo tri milijarde eura. 

Ta stavka naročito se povećala ove sezone kada su Sergio Ramos, Lionel Messi, Georginio Wijnaldum i Gianluigi Donnarumma stigli bez odštete pa se znalo da će dobiti i veću platu nego bi ju inače isposlovali. Ove sezone će prema Capologyju izdvojiti nevjerojatnih 372 miliona eura na plate svojih igrača.

Najveći ugovori, logično, otpadaju na najveće zvijezde. Tako bi Messi trebao zaraditi 63.6, Neymar 56.4, a Mbappé 32.1 miliona eura. Prema svim dostupnim izvorima, time su postali ne samo najskuplji nogometni klub nego i najskuplja sportska momčad uopće.

Ova sezona i Liga prvaka bile su od vitalne važnosti za katarske vlasnike. Naime, krajem godine održava se Svjetsko prvenstvo u njihovoj domovini. Više francuskih medija piše kako su silno htjeli na to natjecanje doći kao aktualni prvaci Evrope. Moguće je da im je i iz tog razloga raspad sistema protiv Reala pao teže nego ikad.

Šef PSG-a tražio suca pa promašio prostoriju

Navodno je gazda kluba Nasser Al-Khelaifi tražio glavnog suca Dannyja Makkelieja, kojem je pokušao upasti u svlačionicu. Nije ga uspio pronaći pa je slučajno ušao u ured Realovog delegata Megie Davile. Jedan od Realovih zaposlenika snimio je cijeli incident, a to je razljutilo PSG-ovog gazdu.

Al-Khelaifi mu je navodno izbio mobitel iz ruke, tražio da izbriše sadržaj i zaprijetio riječima: "Ubit ću te." Al-Khelaifija su potom izveli njegovi tjelohranitelji i spriječili veći incident. PSG je na kraju poslao osobu koja se u ime kluba izvinila sucima i članovima Real Madrida.