burna rasprava

“Pukla tikva” na vizama? Milijarderi Musk i Ramaswamy navukli gnjev Trumpovih pristalica

Objave na društvenim mrežama milijardera Elona Muska i Viveka Ramaswamyja, koji se zalažu za proširenje programa viza za visokokvalificirane radnike iz inozemstva, pokrenule su raspravu među pristalicama novoizabranog predsjednika Sjedinjernih Američkih Država Donalda Trumpa o tome kako bi se program trebao uklopiti u agresivnu imigrantske planove buduće administracije.

Musk i Ramaswamy, koje je Trump izabrao da vode Odjel za efikasnost vlade, branili su firme koje koriste radnike s vizama H-1B, tvrdeći da tehnološke firme - uključujući one u Muskovom vlasništvu - ovise o radu stranih radnika.

Radna snaga

Međutim, njihova je poruka pogodila neke od Trumpovih najvjernijih pristalica koji očekuju da njegova administracija suzbije imigraciju i afirmira američku radnu snagu.

Trump je ograničio pristup vizama za strane radnike tokom svog prvog mandata (2017/2021) i ciljao je na program H-1B u ranijim izjavama, prenosi CNN.

Međutim, tokom kampanje 2024. Trump je signalizirao otvorenost prema rješevanju statusa radnika rođenih u inozemstvu ako su diplomirali na američkom univerzitetu.

U objavi na društvenim mrežama u srijedu, Musk je rekao da američke tehnološke kompanije trebaju "duplo" više inženjera koji danas rade u Americi.

“Ako želite da vaš tim osvoji prvenstvo, trebate izabrati vrhunske talente gdje god oni bili. To omogućava cijelom timu da pobijedi.

Mislim na dovođenje putem legalne imigracije najboljih inženjerskih talenata kao ključno za Ameriku da nastavi pobjeđivati.

Razmišljanje o Americi kao o profesionalnom sportskom timu koji pobjeđuje već dugo i želi nastaviti pobjeđivati ​​ispravna je mentalna konstrukcija", napisao je Musk.

Brane firme koje traže strance

Ramaswamy, prva generacija američkih državljana čiji su roditelji emigrirali iz Indije, složio se s Muskom dok je branio firme koje traže radnu snagu izvan SAD.

“Naša američka kultura predugo je cijenila prosječnost ispred izvrsnosti", poručuje Ramaswamy.

Podrška stranim radnicima izazvala je napade MAGA (Trumpov slogan "Make America Great Again" - Učiniti Ameriku ponovo velikom)  pristalica koji su zabrinuti da bi širenje programa H-1B moglo potkopati njihovu želju da se imigracija obuzda pod Trumpovom administracijom.

Odane Trumpove pristalice, poput ekstremne desničarske aktivistice Laure Loomer, konzervativne ekspertkinje Ann Coulter i bivšeg zastupnika Matta Gaetza kritizirali su dvoje tehnoloških poduzetnika zbog njihovog stava.

Komentari Muska i Ramaswamyja također su izazvali osudu bivše ambasadorice SAD u Ujedinjenim narodima Nikki Haley, koja je odgovorila na Ramaswamyjev post, pozivajući novu administraciju da prednost pruži američkim radnicima nad stranim radnicima.

“Nema ništa loše u američkim radnicima ili američkoj kulturi. Sve što trebate učiniti je pogledati granicu i vidjeti koliko njih želi ono što mi imamo.

Podrška demokrata

Trebali bismo ulagati i dati prednost Amerikancima, a ne stranim radnicima”, poručila je Haley.

S druge strane, Musk i Ramaswamy naišao je na podršku među nekim demokratama.

Inače, H-1B program viza omogućava da 65.000 visokokvalificiranih radnika da emigriraju u SAD svake godine kako bi popunili određeni posao i dodjeljuje dodatnih 20.000 viza takvim radnicima koji su stekli naprednu diplomu u Americi.

Ekonomisti su tvrdili da program američkim firmama omogavae održavanje konkurentnosti i razvoj poslovanja, stvarajući više radnih mjesta u državi.

Program se često povezuje s tehnološkim sektorom, gdje kompanije imaju veliku potražnju za specijaliziranim radnicima. Musk je u SAD došao kao strani student, a kasnije je radio na H1-B vizi.

Upravo se ovim vizama Trump ranije protivio, oštro ih kritizirajući tokom svoje prve predsjedničke kampanje kao sredstvo za "zloupotrebu".