Svijet

Punac britanskog premijera: Milijarder koji i dalje živi u istom stanu, vozi mali auto, sam čisti toalet

Narayana Murthy priča raširenih ruku

Možda mu se bogatstvo procjenjuje na 3,9 milijardi funti, ali punac novog britanskog premijera Rishija Sunaka, Narayana Murthy, sa suprugom Sudhom živi u istom stanu u Bengaluruu, u kojem je stanovao i prije nekoliko decenija. Vozi mali auto, pere suđe i sam čisti svoj toalet.

Murthy je u Indiji, ali i u svijetu, poznat kao suosnivač softverske firme Infosys 1981. godine, danas multinacionalne firme vrijedne 9,6 milijardi funti i s više od 345.000 zaposlenika.

Jedina razlika u odnosu na vrijeme u kojem su on i supruga Sudha bili nepoznat par je to što su tokom godina svoj stan do vrha ispunili knjigama. U njihovom životu nema blještavila, nema visoke mode, nema raskošnih ljetovanja ili privatnih aviona, nema otmjenih domova, nema luksuznih marki. Sve je na njima skromno i suzdržano, a Murthy je introvert koji ništa ne voli više od čitanja, piše Guardian.

Supruga Sudha je u svojoj knjizi 2017. napisala da njezin muž sam čisti WC, što je posao koji mnogi Indijci obično prepuštaju zaposlenicima niže kaste. Otkrila je da također pere svoj tanjir nakon jela. Zaposlenici Infosysa govorili su pak o njegovoj vjeri u dostojanstvo rada. Otkrili su da su vidjeli Murthyja kako sam popravlja male električne kvarove u kantini. Poznat je po svom integritetu i kaže da nikad nije dao mito.

Veliki filantrop

Osim knjiga, njegova druga velika strast je filantropija. 'Prava moć novca je u njegovu davanju', jedna je od njegovih poznatih izreka.

Murthy i njegovih šest prijatelja inženjera osnovali su Infosys. Našli su se u njegovom stanu i raspravljali o tome kako bi mogli osnovati firmu za pisanje softverskih kodova. Nisu imali računar i morali su posuditi 10.000 rupija (100 funti) od Sudhe da pokrenu firmu. Dnevnu sobu Murthyjevih koristili su kao ured.

Četiri decenije Infosys se razvijao i rastao te nudio softversku infrastrukturu, savjetovanje, tehnologiju i usluge outsourcinga. Pravi bum doživio je u 2000-ima, kada su američke firme počele premještati poslove razvoja softvera u Indiju jer im je to bilo jeftinije. Prihodi Infosysa udeseterostručili su se od 1999. do 2004., dosegnuvši milijardu dolara. Danas se procjenjuju na 11 milijardi dolara.

Prije nego što se Murthy povukao s mjesta predsjednika uprave 2011., bio je opsesivan u tome da uvijek dođe na vrijeme na posao. Nešto poput Immanuela Kanta, čiji je dnevni raspored bio toliko precizan da su njemačke domaćice namještale svoje satove na temelju njegovih dnevnih šetnji.

'Bio bih u uredu u 6.20 svako jutro i tako sve do mirovine. To je poslalo poruku mladima da dođu u ured na vrijeme', rekao je Murthy u intervjuu za Economic Times u julu.

Klasičan par

Murthyjevi, koji oboje imaju blizu 80 godina, smatraju se klasičnim parom srednje klase iz južne Indije. To implicira jednostavnost u prehrani, odijevanju i opremanju doma, život prema jakim porodičnim vrijednostima, naglašavajući obrazovanje i naporan rad, poštenje i umjereno ponašanje. Zbog te reputacije stanodavci u Delhiju i danas često u oglasima prilikom iznajmljivanja stanova navode da su 'poželjni južni Indijci'.

Tokom ranih godina Infosysa, kada je novca bilo malo, Murthy je putovao ekonomskom klasom čak i na međunarodnim letovima. Prestao je to činiti tek kada je firma dosegla prihod od milijardu dolara.

'Bio je inspirativan, izvanredan uzor', rekao je Suhel Seth, marketinški guru i izvršni partner Counselagea. 'Bio je jedinstven i uspio je dokazati prosječnom Indijcu iz srednje klase da se može uspjeti i pritom biti etičan. On je oličenje čovjeka koji je sve sam postigao i njegova je poniznost iskrena', dodao je.

Penzionerski dani

Murthy je otišao u penziju nakon što je 2011. napunio 65 godina, u skladu s politikom firme. Upga je ravni odbor nagovorio da se vrati 2013. kako bi oživio firmu. Odmah je, kao izvršni predsjednik, doveo sina Rohana, koji je doktorirao na Harvardu, u Infosys.

Tim je potezom Murthy prvi put izazvao kritike. Dovođenje sina protivilo se dugogodišnjem načelu firme, koje je podupirao i sam Murthy, da se ne zapošljavaju rođaci, osobito djeca, kako bi se izbjegao nepotizam.

'Imenovanje Rohana je nepotizam… Iznenađujuće je to da je izvršni predsjednik smatrao važnijim obučavati sina za posao, a ne mlade vođe', rekao je tada Shriram Subramanian, bivši zaposlenik Infosysa.

Kad se Murthy ponovno penzionisao godinu kasnije, 2014., otišao je i Rohan. 'Da budemo pošteni, razumio je zašto to nije dobro i iako je odbor želio da Rohan ostane jer je briljantan, i on je otišao', rekao je Seth.

Murthy se ne oglašava o dnevnopolitičkim temama. Učinio je to tek kada je kritizirao strogi lockdown u Indiji 2020., rekavši da će to ubiti više ljudi nego covid.

Sa suprugom Sudhom sigurno će se morati naviknuti na više pažnje nego prije, s obzirom na moćnog zeta, ali njihovi prijatelji kažu da je malo vjerojatno da će se otvoriti medijima ili dopustiti da im slava novog britanskog premijera poremeti mirnu penziju.