ZABRINJAVAJUĆI REZULTATI

Pušenje kanabisa moglo bi oštetiti moždani korteks. Posebno se odnosi na tinejdžere

Tinejdžeri koji puše kanabis možda oštećuju svoju moždani korteks, pokazuju istraživanja.

Oni koji su pušili kanabis prije 16. godine imali su tanji moždani korteks – vanjski sloj mozga – od onih koji nisu, otkrili su kanadski istraživači. Stručnjaci kažu da su otkrića zabrinjavajuća jer je moždani korteks ili moždana kora ključni dio mozga, odgovoran za spoznaju, pamćenje i rasuđivanje. Naučnici koji stoje iza istraživanja tvrde da bi THC – ili tetrahidrokanabinol, psihoaktivna tvar u kanabisu – mogao smanjiti ovaj dio mozga.

Ranije ovog mjeseca, ljekari u SAD, gdje je upotreba kanabisa legalizirana u 24 države, rekli su da su primijetili porast iscrpljujućih nuspojava povezanih s hroničnom upotrebom kanabisa. To uključuje sve veći broj slučajeva u kojem oboljeli vrište dok povraćaju, fenomenom poznat kao “scromiting" (pojam kombinira screaming - vrištanje i vomiting - povraćanje), piše Daily Mail.

Prethodne studije također su povezivale upotrebu kanabisa kod adolescenata s povećanim rizikom od razvoja ozbiljnih psihotičnih poremećaja u kasnijem životu. Jedna studija iz 2007. godine pokazala je da su tinejdžeri koji su pušili marihuanu najmanje pet puta imali dvostruko veću vjerojatnost da će razviti psihozu u sljedećih deset godina od onih koji je nikada nisu probali.

Najnovije istraživanje o učinku kanabisa na mozak proveli su naučnici s Medicinskog fakulteta Univerziteta u Montréalu. Dr. Tomas Paus, psiholog i koautor studije, rekao je da je moguće da upotreba kanabisa može otežati mozgu učenje novih stvari, interakciju s ljudima i suočavanje s novim situacijama. "Drugim riječima, čini mozak ranjivijim na sve što se može dogoditi u životu mlade osobe".