Superračunar El Capitan primarno je namijenjen održavanju i verifikaciji američkog nuklearnog arsenala putem simulacija. Sistem primarno omogućuje temeljito testiranje karakteristika starenja nuklearnog oružja bez fizičke detonacije.
Istraživanja koja se provode na El Capitanu podupiru i one zadatke od američke nacionalne važnosti koji nisu označeni oznakom tajnosti. Ti zadaci uključuju: istraživanje i otkrivanje novih materijala; proučavanje fizike u uvjetima iznimno visoke gustoće energije; prikupljanje i analizu nuklearnih podataka; proučavanje jednadžbi koje opisuju ponašanje materijala u različitim stanjima; te naposljetku, razvoj i unaprjeđenje dizajna konvencionalnog naoružanja.
Snaga od 600 miliona dolara
Superračunar, u koji je uloženo 600 miliona dolara, postiže procesorsku snagu od 2,79 eksaflopsa, što odgovara 2,79 kvintilijuna izračuna u sekundi - otprilike jednako kombiniranoj snazi milion smartfona. Fizički se proteže kroz 87 računalnih ormara s ukupnom masom od 590 tona. Sistem zahtijeva 30 megavata električne energije, što je uvjetovalo posebne dogovore s lokalnom energetskom infrastrukturom.
Hewlett-Packard i AMD - ključni
Projekt je važan za Hewlett-Packard Enterprise (HPE), koji je razvio tri najbrža superračunara na svijetu, uključujući instalacije u nacionalnim laboratorijima Oak Ridge i Argonne. Nakon preuzimanja firme Cray 2019. godine, HPE se pozicionirao kao predvodnik u superračunarstvu. Ključna uloga AMD-a u projektu pak pokazuje njihovu transformaciju iz konkurenta Intelu u važnog igrača na tržištima potrošačkog i specijaliziranog računarstva.
Razvoj El Capitana ima implikacije izvan nacionalne sigurnosti. Direktori HPE-a i AMD-a, Antonio Neri i Lisa Su, koji su prisustvovali svečanosti, istaknuli su kako se temeljne tehnologije zbog arhitekturalne sličnosti mogu primijeniti između vojnih i civilnih primjena.