Darija Dugina, kćerka utjecajnog nacionaliste i ruskog filozofa Aleksandra Dugina ubijena je u subotu kada je automobil u kojem je putovala eksplodirao u moskovskoj regiji, izvijestila je ruska državna novinska agencija TAS.
Međutim, gotovo svi u Rusiji vjeruju da mlada Darija nije bila stvarna meta ovog napada, već je to bio Dugin, kontroverzni filozof, sociolog i povjesničar.
Svojom dugom bradom Aleksandar Dugin (54) uistinu podsjeća na kontroverznog mistika Grigorija Rasputina.
Najopasniji filozof
No, mnogi analitičari na Zapadu smatraju da je Duginov utjecaj na ruskog predsjednika Vladimira Putina sličan onome što ga je Rasputin imao na rusku carsku obitelj Romanovih, cara Nikolaja II. i caricu Aleksandru.
No, internetski forum Big Think ide i korak dalje te tvrdi da je Dugin “najopasniji filozof na svijetu”, prenosi Jutarnji list.
Aleksandar Dugin ekstremni je ruski nacionalist i zagovornik ruskog imperijalizma. Kao tvrdi tradicionalist, žestoki je kritičar liberalizma koji simbolizira Amerika.
"Liberalizam je najveće zlo… Američki imperij bi trebalo razoriti", izjavio je Dugin nekoliko puta.
No, Dugin je podjednako žestok i u osudi komunizma, a iako kritizira fašizam, pokazuje simpatije prema nacističkom osjećaju za hijerarhiju i njihovu romantiku smrti.
"Treba nam nova stranka. Božja stranka, ruski analog Hezbolahu", naglašava Dugin koji je pozornost zapadnjačkih medija privukao i svojim antiznanstvenim i antitehnološkim stajalištima.
Primjerice, zalaže se za zabranu hemije i fizike, a protivnik je i interneta te biotehnologije.
Aleksandar Geljevič Dugin rođen je 1962. godine u Moskvi. Otac mu je, kako sam tvrdi, vjerojatno radio za sovjetsku vojnu obavještajnu službu, a majka je bila liječnica.
Kad je imao tri godine, njegovi su se roditelji razveli. Duginova sjećanja na djetinjstvo nisu lijepa, kaže da je mrzio i svoju obitelj i sovjetsko društvo.
"Mrzio sam svijet u kojem sam rođen", rekao je Dugin u razgovoru za New Yorker.
Kao tinejdžer pridružio se krugu ekscentričnih moskovskih intelektualaca koji su podjednako prezirali sovjetski komunizam kao i zapadnjački kapitalizam te pokazivali sklonost prema misticizmu i ezoteriji.
Početkom 1980-ih Aleksandar Dugin pohađao je Moskovski zrakoplovni institut, ali je izbačen zbog svojih antisovjetskih i desničarskih stajališta.
Izbačen s instituta
Nakon izbacivanja s instituta neko je vrijeme radio kao čistač ulica i davao instrukcije iz engleskog i francuskog jezika. Inače, uz spomenuta dva tečno govori još sedam jezika, uključujući njemački, španski i portugalski.
Ranih 1980-ih, Aleksandar Dugin oženio se s Evgenijom Debrijanskajom koja mu je 1985. godine rodila sina. No, Dugin nikad ne spominje svoju prvu ženu, vjerojatno i zbog toga jer je Evgenija Debrijanskaja jedna od najistaknutijih ruskih aktivistica za prava LGBT zajednice dok on smatra da su ruski antigay zakoni “sasvim korektni”.
"Liberalizam insistira na slobodi i oslobođenju od svakog oblika kolektivnog identiteta. To je sama bit liberalizma. Liberali su oslobodili ljudsko biće od nacionalnog i religijskog identiteta.
Posljednji preostali oblik kolektivnog identiteta je rod. Tako je sada došlo vrijeme i da se rod ukine te postane nešto arbitrarno i neobavezno", rekao je Dugin u jednom intervjuu prošle godine.
Od 1987. godine Dugin je u braku s konzervativnom filozofkinjom Natalijom Melentijevom s kojom ima kćerku.
Tokom Gorbačovljeve perestrojke (1986. - 1991.) Dugin je prvi put bio na Zapadu, konkretno u Berlinu i Parizu, gdje je upoznao Alaina de Benoista, lidera evropske Nove desnice.
Iako ističe da je veliki poštovalac evropske kulture, Dugin je tokom svoje prve posjete Zapadu bio razočaran te ga je doživio “lošijim od Sovjetskog Saveza”.
U razdoblju od 1990. do 2000. Aleksandar Dugin objavio je niz radova i knjiga, među kojima i “Osnove geopolitike” iz 1997. koja je pobudila veliki interes kod političkih i vojnih struktura u Rusiji.
Dugin je zatim postao savjetnik Genadija Seleznjova, predsjednika Dume (ruski parlament). Kada je Vladimir Putin 2000. godine postao ruski predsjednik, Aleksandar Dugin postao je njegov gorljivi pristaša.
"Putin je sve… Putin je apsolutan… Putin je nezamjenjiv", oduševljeno je govorio Dugin koji je 2004. godine doktorirao sociologiju na Sveučilištu u Rostovu da bi 2008. postao profesor na Sveučilištu Lomonosov u Moskvi i voditelj Centra za konzervativne studije.
"Velika Rusija"
Dugin je 2001. osnovao Međunarodni euroazijski pokret. Riječ je o organizaciji koja promiče ujedinjenje bivšeg sovjetskog područja u jedinstvenu kulturnu i civilizacijsku cjelinu.
"Euroazija je teritorij starog Ruskog carstva ili Sovjetskog Saveza. Možemo je nazvati i velikom Rusijom",. pojasnio je u jednom razgovoru Dugin koji se u svojim radovima bavio i južnoslavenskim narodima.
Tako je u svom članku Geopolitika jugoslavenskog sukoba iz 1997. godine ocijenio da Hrvati pripadaju u “katolički sektor germanske srednje Evrope”, ustvrdivši da je njihova geopolitička sudbina “vezanost za taj blok”. Za Srbe, pak, ističe da su u svim kritičnim povijesnim trenucima bili uz Ruse.
"Srbi su zapravo mi. Oni se osjećaju kao mi. Srbi su naše ja", rekao je tokom tadašnje posjete srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića Moskvi.
Tokom početka rusko-ukrajinskog sukoba 2014. godine zalagao se za aneksiju ukrajinske teritorije koja je prije bila dio Ruskog Carstva, pa čak i pozivao na genocid u Ukrajini.
Pobjedu Donalda Trumpa u Americi dočekao je s oduševljenjem.
"Iako je tvrd i grub, Donald Trump kaže što misli, on je nepristojan, emocionalan i očito iskren. Činjenica da je milijarder ništa ne znači. On je različit. On je jedan ekstremno uspješan obični Amerikanac", izjavio je Dugin.
"Za nas je njegova pobjeda radost, to je sreća. Morate razumjeti da Trumpa smatramo američkim Putinom", rekao je nedavno Aleksandar Dugin za Wall Street Journal.
Također, uz rusku invaziju na Ukrajinu, ratnohuškačka politika Vladimira Putina ne može se razumjeti bez lika Aleksandra Dugina, "Putinova Rasputina", kako ga krsti svjetski medijski baptisterij.
Dugin je Gumilevljevom melankoličnom euroazijastvu dao izrazito geopolitički i imperijalni oblik, miješajući antizapadni i neliberalni, konzervativni rafal mišljenja s elementima otvorenog nacionalizma, fašizma, okultizma i ezoterije.
Dugin je, kako ga je svojedobno opisao Clover s kojim je proveo neko vrijeme; bivši disident, pamfleter, hipster, pjesnik s gitarom koji je ponikao iz ere moskovskih boema u perestrojki.
Najzad je postao zapaljivi retoričar, predavač na vojnoj akademiji i konačno - operativac Kremlja.
Ovako je o njegovom utjecaju na Putinove "silovike", tjelohranitelje, pričao Gleb Pavlovski, spin doktor Ujedinjene Rusije:
Hladni rat
"Dugin je svojom retorikom i konciznošću ozbiljno impresionirao ljude-mišiće koji u životu nisu pročitali ni jednu, jedinu knjigu".
Njegovo kapitalno djelo "Osnove geopolitike" (danas obavezna literatura na ruskim vojnim akademijama), među ostalim, provlači tezu da hladni rat, ustvari, nije bio sudar dva političko-ekonomska sistema, kapitalizma i komunizma, nego radije proizvod konflikta dvije geopolitičkih realnosti - Eurazije i Atlantika.
(Korisno je ovdje primijetiti da i Dugin, poput Putina, Zapad zove Atlantikom, a u kontekstu šireg identiteta Rusije govori o Euraziji).
U toj suštini, oko koje Dugin pleše veoma vješto i lako, leži fundamentalna istina posthladnoratovske ere koju mahnito nastoji približiti ruskoj publici. Prema Duginu, prirodni neprijatelj Sjedinjenih Američkih Država nije ni radikalni islam, ni Kina, ni asimetrična duboka država. Nego jest i uvijek će biti - Rusija.
Dugin je bio sablasno vidovit što se tiče ukrajinskog sukoba od samog njenog početka i aneksije Krima. Bio je prvi od nacionalističkih gomila koje su koristile izraz "Novorusija" za označavanje istočnih ukrajinskih pokrajina, davno prije okupacije Donjecka i Luganska.
Predvidio je i da će paravojne jedinice milicije u Donjecku i Lugansku proglasiti neovisnost sedmicama prije nego se to naposljetku i dogodilo.
Ispravno je predvidio dizajn zastave Donjecka i Luganska - crvenoplava s križem Svetog Andrije - dva mjeseca prije odluke koja je ustanovila zastavu nepriznate konfederacije.
Također je predvidio i aktuelni rat.
U YouTube videu koji podsjeća na stravične kućne uratke Charlesa Mansona tvrdi da Ukrajince treba "ubijati, ubijati, ubijati…".
Kaže dalje:
"O tome uopće ne bi trebalo biti razgovora. I pritom, razmišljam kao profesor".
Iako je Putinov uži krug često znao citirati Duginove izjave i finansirati njegove projekte, do danas ne postoji nijedna instanca koja bi upućivala na direktnu vezu Dugina i Putina.
Osim, naravno, onih koje jednako tako mogu biti proizvod kosmičke slučajnosti. A što o tome tvrdi Dugin?
"Ja nisam Putinov savjetnik", objašnjava, "ja mu ne diktiram ništa, on čak nije ni pod utjecajem mojih ideja. Naprosto se oboje ponašamo onako kako nalažu geopolitički zakoni i ideja ruskog nacionalizma."