Nakon samo šest mjeseci bugarska Skupština izglasala je nepovjerenje proevropskoj vladi Kirila Petkova, a Bugarska se, najvjerovatnije, nalazi pred četvrtim izborima u posljednjih 15-ak mjeseci.
Petkov je za pad svoje vlade optužio "dugu ruku Moskve" i mafiju kojoj je nakon preuzimanja vlasti "najavio rat do istrebljenja". Vlada je došla u probleme kada je vladajuću koaliciju napustio estradnjak Slavi Trifonov, populistički desničarski lider stranke Postoji takav narod.
Prema navodima bugarskih medija, Trifonov se zapravo pokazao korisnim Putinovim spavačem koji je izazvao novu političku krizu i pad vlade koja ne odgovara Moskvi, a Bugarska je na vrlo osjetljivom geostrateškom mjestu - na Crnome moru i blizu Ukrajine. Podsjetimo da je nedavno Bugarska zabranila prelet Sergeju Lavrovu prema Beogradu, piše Jutarnji.
Svađa oko Sj. Makedonije
Iako je vlada pala zbog izrazito proevropske i pronatoovske politike prema Rusiji - Bugarska je podržala sankcije protiv Rusije, odobrila vojnu pomoć, osudila rusku agresiju na Ukrajinu i uskladila svoju politiku s Bruxellesom i Washingtonom - formalno je kriza izazvana zbog "rebalansa budžeta, najveće inflacije u posljednjih 25 godina (više od 15 posto) te zato što je vlada namjeravala ublažiti svoje zahtjeve i "odblokirati" početak pristupnih pregovora Sjevernoj Makedoniji.
S tim se nije složio Trifonov, što je mnogima pokazatelj da iza bugarskih pretenzija prema Makedoniji zapravo stoji Kremlj. Trifonov je zaigrao na "makedonsku" kartu koja prolazi u Bugarskoj.
Doduše, proruski predsjednik Rumen Radev opet je mandat za sastav vlade dao Kirilu Petkovu, ali bugarski analitičari sumnjaju da će on uspjeti sastaviti novu koaliciju, pogotovo jer su mu na raspolaganju ostali samo opozicioni GERB legendarnog Bojka Borisova, kojeg je početkom godine uhapsio zbog financijskih malverzacija, ali sud ga je već drugi dan oslobodio, te otvoreno radikalno desna proruska stranka Vzraždanije (Preporod) Kostadina Kostadinova.
Proruski predsjednik
Ako u sljedećih nekoliko dana Petkov ne sastavi vladu, u šta svi sumnjaju, predsjednik Radev će nevoljko, ali prema zakonu morati pozvati i Bojka Borisova da se on okuša, ali to je, čini se, Sizifov posao. Nakon toga Radev formira tehničku vladu.
Dakle, Bugari će uskoro opet na izbore, a predviđa se da kriza može eskalirati te dovesti do značajnijih promjena i u svjetlu ukrajinskog rata jer se smatra da bi dobar rezultat mogle postići proruske nacionalističke stranke, u prvom redu Vzraždanije te Trifonov, ali i nova proputinovska stranka Bugarski uspon koju je nedavno osnovao general Stefan Janev, bivši ministar odbrane.
Naime, njega je Petkov smijenio jer je rusku intervenciju na Ukrajinu nazivao kao i Rusi - specijalna vojna operacija. General Janev je vrlo blizak s predsjednikom Radevom i bio je "njegov" v. d. premijera od maja do decembra 2021. godine. Bugarska je jedina zemlja EU u kojoj većina stanovnika, njih 57 posto, Rusiju ne smatra prijetnjom za nacionalnu sigurnost.