Svijet

Putinovi “vjerni” prijatelji organizovali susret s njegovim smrtnim neprijateljem

Bidenova administracija započela je s održavanjem vojnih vježbi sa zemljama koje su dio vojnog saveza pod vodstvom Rusije, Organizacije ugovora o kolektivnoj sigurnosti (CSTO).

Tadžikistan je domaćin vježbi pod nazivom "Regionalna saradnja 22", dok ih je centralno zapovjedništvo SAD-a organiziralo, prema State Departmentu. Tadžikistan, Kirgistan i Kazahstan — svi članovi ruske organizacije kolektivne odbrane, slične Organizaciji Sjevernoatlantskog saveza (NATO) — svi sudjeluju.

"Regionalna saradnja je godišnja vježba s ciljem jačanja multinacionalnih operacija stabilnosti, borbe protiv terorizma i razvoja saradnje i zajedničkih kombiniranih sposobnosti između država srednje i južne Azije, Sjedinjenih Država i drugih zemalja sudionica", izjavila je američka ambasada u Tadžikistanu.

Mongolija, Pakistan i Uzbekistan također se pridružuju vježbama koje bi trebale trajati do 20. augusta.

Vježbe se održavaju svake godine od 2004., izuzev nekih prekida zbog pandemije COVID-19, prema State Departmentu. Ali vijest o kolektivnoj vježbi na stolu dolazi u trenutku kada ruski predsjednik Vladimir Putin i njegovi saveznici mole države članice ODKB-a — uključujući one koje sudjeluju u vježbi — da bolje podupru Rusiju dok se suočava s NATO-om i zapadnim saveznicima u rata u Ukrajini, te da bolje odbrane vlastito područje od utjecaja NATO-a.

Upravo ovog maja, Putin je održao samit s članicama CSTO-a, tokom kojeg su njegovi prijatelji prekoravali zemlje članice da više podupiru Moskvu, upozoravajući na ono što je Rusija dugo smatrala sve većom sferom utjecaja NATO-a.

“Rusija se ne bi trebala sama boriti protiv širenja NATO-a”, rekao je tada bjeloruski lider i dugogodišnji Putinov saveznik Aleksandar Lukašenko.

Pokazujući koliko je podrška Tadžikistana važna Putinu, Putin je prvi put posjetio Tadžikistan nakon invazije na Ukrajinu. Ljetni posjet trebao je omogućiti Putinu i njegovom kolegi, predsjedniku Tadžikistana, Emomaliju Rahmonu, da razgovaraju o "pitanjima vezanim uz vojnu saradnju".

Čini se da su vježbe, u poslovičnom dvorištu Rusije, u suprotnosti s Putinovim ciljevima da podupre svoj blok kolektivne odbrane protiv NATO-a i SAD-a. Ambasador u Tadžikistanu John Mark Pommersheim rekao je da je cilj vježbi "ojačati odnose s našim partnerima u regiji".

Pentagon nema namjeru da vježba bude huškačka.

“Multilateralne vježbe Centralnog zapovjedništva SAD-a poput ove događaju se više od 30 puta godišnje i nisu planirane s regionalnim interesom, već radi poboljšanja sposobnosti [Sjedinjenih Država] i naših saveznika i partnera da odgovore na bezbroj nepredviđenih događaja, kao i poboljšanje ukupne interoperabilnost sudionika,” rekao je glasnogovornik Centralnog zapovjedništva SAD-a, potpukovnik Dave Eastburn, za The Daily Beast.

Prethodnih godina obuka se sastojala od operacija konvoja, borbenih vježbi u neposrednoj blizini, izvršenja napada, otkrivanja improviziranih eksplozivnih naprava i pokreta konjanika, navodi Pentagon. Ova godina uključuje obuku o vojnim procesima donošenja odluka i drugu obuku, prema Nacionalnoj gardi, koja je u junu i julu imala vojnike koji rade na borbi protiv improviziranih eksplozivnih naprava u Tadžikistanu.

Pommersheim je pozvao nacije i vojnike koji sudjeluju u vježbama da se idućih dana usredotoče na "miroljubive odgovore na globalne izazove, razmjenu informacija i sigurnosnu saradnju".

A nakon završetka kolektivne vježbe, Sjedinjene Države će izvesti vježbe jedan na jedan samo s Tadžikistanom u centru za obuku Fakhrabad, prema Centralnom zapovjedništvu SAD-a.