bivši predsjednik suda

Ranko Debevec se žalio Ustavnom sudu BiH: Odluka o osnovanosti žalbe na sjednici krajem maja

Ranko Debevc, bivši predsjednik Suda BiH i osumnjičenik pred Sudom BiH za više krivičnih djela, podnio je apelaciju Ustavnom sudu BiH.

Kako se vidi iz objave Ustavnog suda BiH, apelacija se odnosi na navodnu povredu Ustava BiH i zakona BiH pri postupanju prema Debevcu u periodu od 18. decembra, kada je uhapšen, pa do 12. marta ove godine do kada je bio u pritvoru, nakon čega je uz mjere zabrane pušten na slobodu.

Prema našim informacijama, Debevec se najvjerovatnije žalio na određivanje mjere pritvora.

Odluka o meritumu krajem maja

Za sada je apelacija Ranka Debevca u fazi odlučivanja o meritumu, o čemu bi se Ustavni sud BiH trebao izjasniti na sjednici 30. i 31. maja ove godine.

Inače, prema Pravilima Ustavnog suda BiH, taj sud donosi odluku o meritumu kada usvaja ili odbija apelaciju.

Tako bi se na predstojećoj sjednici trebalo utvrditi je li zahtjev Debevca neopravdan ili opravdan, odnosno da li njegov zahtjev sadrži dokaze o povredi Ustava i zakona Bosne i Hercegovine, te da li je u postupanju prema njemu bilo odudaranja od općih pravila međunarodnog javnog prava koje je bitno za odluku Ustavnog suda BiH.

Podsjećamo, Ranko Debevec je osumnjičen za zloupotrebu položaja u vrijeme dok je bio predsjednik Suda BiH, za krivotvorenje službenih isprava,, za primanje dara, za trgovinu uticajem, lažno predstavljanje i kršenje Zakona o ravnopravnosti spolova.

U istom predmetu s Debevcem je uhapšen i Osman Mehmedagić Osmica, bivši direktor Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH. I on je bio u pritvoru do 12. marta.

Na teret Debevcu i Mehmedagiću, između ostalog stavlja se to da su nezakonito prisluškivali sudije Suda BiH i uposlenike Tužilaštva BiH, te uništavali dokumentaciju Suda BiH i OSA-e.

Debevec je još osumjičen da se lažno predstavljao kao agent OSA-e, da je dobio sat vrijedan 15.000 eura kao mito od Zdravka Mamića, bjegunca od hrvatskog pravosuđa, kao i automobil od jedne auto-kuće, a suočen je i s teškim optužbama jedne od uposlenica Državnog suda BiH za zlostavljanje i uznemiravanje.

Debevec i Mehmedagić su na slobodi od marta, uz brojne mjere zabrane koje uključuju zabranu putovanja van zemlje, te susrete s 45 osoba koje je Tužilaštvo BiH u ovom predmetu ispitalo kao svjedoke.