opasnost od gruzijskog scenarija

Raport donosi detalje iz nacrta Rezolucije EP o BiH: Pozivaju na ciljane sankcije protiv Dodika i osuđuju secesionizam u RS

Entitet RS i Milorad Dodik su prijetnja zbog veza s Rusijom i igrajući na "velikosrpsku kartu" zajedno sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem i zbog toga čine BiH bojnim poljem za hibridne operacije

Odbor za vanjske poslove Evropskog parlamenta pripremio je prijedlog Rezolucije Evropskog parlamenta o izvještajima Evropske komisije za Bosnu i Hercegovinu za prošlu i pretprošlu godinu, ali se dio tog predloženog dokumenta odnosi i na aktuelnu situaciju u našoj zemlji.

Raport je imao uvid u nacrt Rezolucije kojom se predlaže da Evropski parlament pozove na ciljane sankcije protiv Milorada Dodika, te se osuđuje secesionizam u entitetu RS .

Opasnost od gruzijskog scenarija

U rezoluciji se osuđuje donošenje neustavnih zakona u RS, te se daje snažna podrška visokom predstavniku u BiH i snagama EUFOR-a.

U obrazloženju predložene Rezolucije izražena je i podrška Evropskog parlamenta putu Bosne i Hercegovine u EU. Navodi se i da uprkos tome što je Bosna i Hercegovina osigurala usklađenost sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU i dalje postoje značajni rizici i ograničenja koja se ne mogu podcijeniti.

„Ruski brutalni rat protiv Ukrajine pokazao je da je ruski glavni interes oslabiti i destabilizirati Evropu i njezine saveznike. Entitet RS i njen čelnik Milorad Dodik predstavljaju prijetnju održavajući bliske veze s Rusijom i igrajući na "velikosrpsku kartu" zajedno sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem i zbog toga čine Bosnu i Hercegovinu bojnim poljem za hibridne operacije, strano uplitanje i kampanje dezinformacija“, stoji u obrazloženju nacrta Rezolucije.

Također, ukazuje se i na opasnost gruzijskog scenarija na zapadnom Balkanu, uključujući i BiH.

„S nedavnim geopolitičkim pomacima kao što je sve veće odstupanje Sjedinjenih Država od Evrope, otvoreno stavljanje na stranu ruskog režima u njegovim težnjama u Ukrajini i blago protivljenje njegovoj retorici prema evropskoj sigurnosti, zapadni Balkan će biti pod velikim pritiskom ne samo od zemalja poput Rusije, Kine ili Turske već i iznutra, a najvjerovatnije i od kvazipatriotskih i nacionalističkih pokreta iz same EU, Evropska unija se mora pripremiti za mogući prijeteći pad u pro-EU pristupu u zemljama Zapadnog Balkana, uključujući Bosnu i Hercegovinu, i ne dopustiti gruzijski scenarij tamo", stoji u obrazloženju nacrta Rezolucije EP o BiH.

Osuda secesionizma iz RS

Raport u nastavku teksta donosi sve tačke sadržane u prijedlogu Rezolucije Evropskog parlamenta o BiH i to redoslijedom kako su navedene u predloženom dokumentu.

1. Ponovo potvrđuje svoju podršku procesu pristupanja BiH EU, utemeljenom na jedinstvu, suverenitetu i teritorijalnom integritetu.

2. Pozdravlja odluku Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora s BiH, pozdravlja donošenje nekih ključnih zakona uoči ove odluke, ali žali što je pozitivna reformska dinamika zastala. Primjećuje nedavno donošenje zakona o graničnoj kontroli i o zaštiti osobnih podataka.

3. Potiče političke čelnike BiH da poduzmu sve relevantne korake navedene u preporukama EK od 12. oktobra 2022. s ciljem da Vijeće usvoji pregovarački okvir nakon što se ti uvjeti ispune te da se pojačaju napori u ispunjavanju 14 ključnih prioriteta koje je postavila Komisija 2019.godine.
Poziva sve političke aktere da podupru jedinstvo, suverenitet i teritorijalni integritet BiH i da se suzdrže od svake retorike i djela koja izazivaju podjele.

4. Ponavlja da pristupni proces BiH mora biti utemeljen na funkcionalnim demokratskim institucijama, vladavini prava, borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, kao i poštovanju temeljnih prava i nediskriminaciji za sve građane, uključujući konstitutivne narode.

5. Osuđuje opetovanu upotrebu zapaljive retorike i prihvaćanje secesionističkih zakona i politike rukovodstva entiteta Republika Srpska (RS). Naglašava da takve radnje podrivaju BiH i nisu u skladu s njezinim procesom pristupanja EU-u. Ponavlja svoj poziv na ciljane sankcije protiv svih destabilizirajućih čimbenika, posebno Milorada Dodika.

6. Pozdravlja službeno potpuno usklađivanje BiH sa zajedničkim vanjskim i sigurnosnim sektorom EU-a politika, uključujući restriktivne mjere kao odgovor na ruski agresijski rat protiv Ukrajinu i potiče na učinkovitu provedbu tih mjera. Osuđuje pro- Ruski stav rukovodstva entiteta RS i njihove česte susrete sa Vladimirom Putinom i drugim ruskim zvaničnicima. Izražava ozbiljnu zabrinutost zbog sigurnosnih rizika koje te veze predstavljaju.

Podrška visokom predstavniku i EUFOR-u

7. Ponavlja svoju podršku Uredu visokog predstavnika i operaciji EUFOR-a Althea u nadziranju provedbe Daytonskog mirovnog sporazuma. Pozdravlja obnavljanje mandata EUFOR-ove operacije Althea.

8. Zabrinut je zbog stranog uplitanja i kampanja dezinformiranja stranih aktera u BiH i poziva na poduzimanje daljnjih koraka za učinkovito suprotstavljanje njima.

9. Pozdravlja obnovljeni i kontinuirani angažman BiH u Parlamentarnom odboru za stabilizaciju i pridruživanje EU-BIH Demokracija i vladavina prava.

10. Žali zbog činjenice da politički akteri još uvijek nisu donijeli izmjene ustava i izborni zakon kako bi se uskladili s Europskom konvencijom o ljudskim pravima i proveli relevantne presude Europskog suda za ljudska prava kako bi se osigurala nediskriminacija i jednakost u skladu s odlukama Ustavnog suda BiH.

11. Prima na znanje izmjene koje je Visoki predstavnik unio u Izborni zakon u martu 2024. kojima su uvedeni važni standardi integriteta i mjere za izgradnju povjerenja. Poziva Parlament BiH da se hitno pozabavi svim preostalim preporukama Ureda za demokratske institucije i ljudska prava Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OSCE/ODIHR) i Grupe država protiv korupcije (GRECO).

12. Pozdravlja činjenicu da su lokalni izbori 6. oktobra 2024. bili konkurentni i učinkovito vođeni. Žali što su održani u okruženju u kojem je nedostajala društvena i politička kohezija.

13. Osuđuje postupke entiteta RS kojima se podriva ustavni poredak BiH i nadležnosti državnih tijela, te njegov opstrukcionizam prema Ustavnom sudu BiH.

14. I dalje je ozbiljno zabrinut zbog korupcije, posebno korupcije na visokom nivou u BiH i potiče nadležna tijela da zauzmu proaktivniji stav u borbi protiv nje.

15. Potiče BiH da pojača borbu protiv organiziranog kriminala. Duboko je zabrinut zbog ranjivosti na kriminalnu infiltraciju u političkim, pravnim i ekonomskim sistemima.
16.Pozdravlja novi Zakon o sprečavanju pranja novca i financiranju terorizma i potiče BiH da ojača mjere u ovom području.

16. Pozdravlja usvajanje Zakona o graničnoj kontroli BiH i poziva na potpuno usklađivanje s viznom politikom EU.

17. Podsjeća na potrebu za profesionalnom i depolitiziranom državnom službom. Pozdravlja korake u reformi javne uprave.

18. Oštro osuđuje diskriminaciju, nasilje i govor mržnje protiv svih manjina. Poziva na učinkovito kazneno gonjenje takvih incidenata. Potiče BiH da promiče i štiti ljudska prava, nediskriminaciju i zaštitu svih manjina.

19. Naglašava važnost uključivog i kvalitetnog obrazovanja. Ponovno poziva na prekid diskriminatorne prakse dvije škole pod jednim krovom.

20. Poziva BiH da zajamči slobodu okupljanja, udruživanja i izražavanja, omogućavajući uključivanje civilnog društva u kreiranje politike. Osuđuje ponovno uvođenje zakona o 'stranim agentima' u entitetu RS.

21. Naglašava ključnu ulogu nezavisnih medija. Poziva BiH da osigura financijsku održivost i političku nezavisnost javnih emitera i Regulatorne agencije za komunikacije BiH. Snažno je zabrinut zbog ruske propagande u javnoj radioteleviziji entiteta RS i osuđuje emitiranje kanala RT (bivši Russia Today), čime se krše sankcije EU.

22. Osuđuje politički pritisak, napade, zastrašivanje, prijetnje, ponižavajuće primjedbe i strateške tužbe protiv sudjelovanja javnosti (SLAPP) protiv novinara i medijskih djelatnika, posebno od strane političara na visokom nivou.

23. Potiče BiH da osigura i učinkovito provodi relevantne zakone o općim ljudskim pravima. Potiče BiH na procesuiranje diskriminirajućih zločina.

24. Potiče BiH da osigura i učinkovito provodi relevantne zakone o općim ljudskim pravima. Potiče BiH na procesuiranje diskriminirajućih zločina.

25. Podsjeća na potrebu za upravljanjem migracijama i azilom utemeljenim na solidarnosti. Poziva BiH da preuzme punu odgovornost za upravljanje prihvatnim centrima i da garantira pristup učinkovitim i izvedivim postupcima azila.

26. Podsjeća da su dobrosusjedski odnosi i regionalna suradnja ključni elementi procesa proširenja EU-a.

27. Naglašava važnost pomirenja u BiH i potiče sve vlasti da aktivno promoviraju i garantiraju pristup istini, pravdi i uključivoj pravnoj zaštiti. Poziva na daljnje napore u rješavanju pitanja nestalih osoba.

    Podrška odluci UN-a o 11. julu kao Međunarodnom danu sjećanja na genocid

    28. Osuđuje sve oblike povijesnog revizionizma, poricanja genocida, veličanja ratnih zločina i zločinaca te osporavanja činjenica ili neovisnosti i nepristranosti međunarodnih i domaćih sudova, posebno od strane političkih vođa.

    29. Pozdravlja odluku Opće skupštine UN-a da se 11. juli odredi kao Međunarodni dan sjećanja na genocid 1995.godine u Srebrenici.

    30. Naglašava da je regionalna suradnja putem zajedničkog regionalnog tržišta ključna za promoviranje privrednog rasta i poziva BiH da brzo ratificira sve regionalne sporazume o mobilnosti u okviru Berlinskog procesa.

    31. Pozdravlja Plan rasta za Zapadni Balkan, koji uključuje Instrument za reforme i rast za Zapadni Balkan. Potiče BiH da bez daljnjeg odgađanja usvoji svoju agendu reformi.

    32. Potiče BiH da na najbolji način iskoristi svu financijsku podršku EU. Poziva Komisiju da nastavi pružati financijsku i tehničku podršku za integraciju BiH u EU na temelju strogih uvjeta.

    33. Potiče BiH da posebno ubrza diverzifikaciju izvora energije u vezi s plinskom ovisnošću o Rusiji, uz istovremeno jačanje energetske sigurnosti i učinkovitosti, spajanje s evropskim tržištem i prelazak na obnovljive izvore energije.

    34. Potiče BiH da usvoji svoj nacionalni energetski i klimatski plan i provede strategije zaštite okoliša na nivou cijele zemlje, istovremeno poboljšavajući kvalitetu i transparentnost ulaganja u okoliš. Ponavlja potrebu za učinkovitom zaštitom i poboljšanjem kvalitete zraka.

    35. Solidariše se s BiH nakon razornih poplava i klizišta u oktobru 2024.godine - stoji u prijedlogu Rezolucije Evropskog parlamenta za BiH.