Da se u Kantonu Sarajevo priprema reorganizacija zdravstvenog sistema i takozvanog algoritma odnosno puta pacijenta, potvrdila je jučer članica Kriznog štaba i direktorica Zavoda za javno zdravstvo KS, Aida Pilav.
Kako je Raport, ekskluzivno objavio, prvi korak toga bilo bi pretvaranje Opće bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš" u urgentni centar, što izazvalo burne reakcije, s obzirom da ova ustanova nema dovoljno kadrova, a ni kreveta.
Postavljaju se COVID ambulante
Cilj je, kako smo već objavili, da se rastereti KCUS, odnosno da se ispuni želja direktorice Sebije Izetbegović da ova klinika ima što manje dodira sa pacijentima s koronavirusom.
Raport je u posjedu radne verzije puta pacijenta koji je dostavljen svim zdravstvenim ustanovama, a koje bi do danas trebale poslati svoje sugestije i komentare na dokument.
U suštini, dokument je napravljen upravo onako kako je Raport i ukazivao - da Klinički centar Univerziteta u Sarajevu obavlja minimalni dio posla. Pri tome, uzima najveći dio novca.
U prvoj stavci se navodi da će Domovi zdravlja na nekoliko lokacija uspostaviti COVID ambulante, koje bi radile 24 sata. Unutar tih ambulanti bio bi medicinski tim koji prima pozive, vrše savjetovanja, predlažu samoizolaciju, indiciraju testiranje, zakazuju preglede, a ako procjene da se radi o težoj kliničkoj slici da preporuče prevoz do bolnice.
COVID ambulante bile bi stacionirane u domovima zdravlja Stari Grad, Novo Sarajevo (Omer Maslić), Saraj Polje, Ilidža i Vogošća.
Postavljene su i upute za građane. Oni koji su bili vani, imali kontakt ili imaju simptome trebaju se odmah javiti telefonom svom doktoru ili se javiti u novoformiranu COVID ambulantu.
"U COVID ambulantama se vrši savjetovanje i trijaža pacijenta po potrebi i pregled. PRegled podrazumijeva i provođenje laboratorijske dijagnostike i/ili Rtg pluća, a u konsultaciji i koordinaciji sa pulmologom Doma zdravlja. U COVID ambulantama postavlja se indikacija za test na novi corona virus (doktor porodične medicine u dogovoru sa epidemiologom, što uključuje referisanje kliničke slike pacijenta).
Ukoliko pacijent sa ovim simptomima ne mogu doći u COVID ambulantu, a zbog teže kliničke slike, obavezno je organizovanje kućne posjete od strane timova, obiteljske medicine DZ, isti dan, po iskazanom zahtjevu za kućnom posjetom", navodi se u dokumnetu, a dodaje svi teški slučajevi prevozili bi se u bolnicu vozilom Hitne pomoći.
Što se tiče testiranja, kako se navodi, to može radti tim iz COVID ambulante uz konsultaciju s nadležnim epidemiologom. Uzeti uzorak šalje se na KCUS ili neku drugu ovlašteni laboratoriju.
Ukoliko test biva pozitivan, obavještava se nadležni epidemiolog radi obrade kontakata i timovi su dužni da ispune obrazac.
Koriste se imunološki testovi, a i drive-in testovi. Takva testiranja bi se vršila na nekoliko lokacija u Kantonu Sarajevo, na parkiralištima koja bi odredili Domovi zdravlja.
"Pacijenti dolaze svojim automobilom. Testiranje vrše članovi H-timova Doma zdravlja".
Testiranje bi se vršilo i u kućama, i njih bi provodili H-timovi Domova zdravlja.
Potvrđeno pisanje Raporta
Oni pacijenti koji imaju otvorene kartone u privatnim klinikama, bili bi upućeni u općinske Domove zdravlja prema mjestu prebivališta.
Uvrštena je i definicija WHO iz aprila, o tome kada je sumnja na infekciju Covidom-19.
U problematiku se uključuje i Hitna pomoć. Oni bi u toku noći ukoliko se javi pacijent sa simptomima išli na lice mjesta i nakon pregleda po potrebi pacijete prebacivala u Opću bolnicu ili KCUS.
Što se tiče hospitalizacije, kako se navodi u ovoj radnoj verziji, samo teži slučajevi bi išli na KCUS.
A, potvrđeno je pisanje Raporta da bi Opća bolnica radila cijeli sekundarni nivo zaštite.
"Prijem oboljenja/stanja za sekundarni nivo vrši se u Opštoj bolnici "Prim. dr. Abdulah Nakaš", svaki dan, 24 sata. U Opštoj bolnici djeluje i Urgentna jedinica, svaki dan, 24 sata.