Vijesti

Raport istražuje: Kako se KCUS samoizolirao od pacijenata? Kravić: Tačno je, Opća bolnica preuzima veći dio borbe protiv epidemije

Vijest da Opća bolnica "Prim. Dr. Abdulah Nakaš" postaje urgentni centar 24 sata, sedam dana u sedmici, a koju je Raport prvi objavio, izazavala je brojne reakcije, ali i pitanja.

Kako smo objavili, već je preraspoređen medicinski kadar iz drugih zdravstvenih ustanova Kantona Sarajevo, tačnije njih 23, da se jave Općoj bolnici.

Šta će KCUS uopće raditi

Cilj je kadrovski ojačati Opću bolnicu kako bi mogla izgurati posao urgentnog centra svaki dan i 24 sata, a krajnji cilj jeste da se ispuni želja Sebije Izetbegović da Klinički centar Univerziteta u Sarajevu ima što manji dodir s pacijentima koji imaju koronavirus.

Odmah su se javile sumnje da li će Opća bolnica kadrovski i fizički odnosno prostorno moći to izdržati. Kontaktirali smo direktora Zlatka Kravića.

"S ovom preraspodjelom bi trebalo da može. Pravila igre će biti malo drugačija. Mi ćemo od sada primati samo sekundarni nivo zdravstvene zaštite, a ne i tercijarni nivo. Mi ćemo primati i pacijente s koronom i to pedijatrijske, ginekološke i srednje teške slučajeve", rekao nam je Kravić.

Upitan šta će onda raditi KCUS, Kravić kaže:

"Pa vjerovatno samo tercijarni nivo zdravstva".

"Mi ćemo preuzeti lavovski dio kolača ove zdravstvene borbe. Sigurno će biti teško za Opću bolnicu, jer dobivamo dvostruku ulogu. Otvaramo faktički novo odjeljenje za sekundarni nivo i faktički koronabolnicu", rekao je Kravić za Raport.

Na pitanje ima li Opća dovoljno fizičkog prostora i kreveta za takvo nešto odgovara:

"Mi ćemo se maksimalno potruditi da sav prostor stavimo na raspolaganje. Osnovni problem je naš kapacitet od 360 kreveta. Klinički ima 1.800", navodi direktor Opće bolnice za Raport.

Dupli prsten oko KCUS-a

Ovakvom novom raspodjelom posla, međutim otvara se nekoliko važnih pitanja.

S obzirom na to da KCUS, kao najveća zdravstvena ustanova u državi, dobiva novac i za primarni, sekundarni i tercijarni nivo zdravstvene njege, da li će se KCUS-u smanjiti dotacija novca? Posebno je pitanje zbog čega KCUS ne pruža njegu pacijentima iz cijele Federacije, jer ga plaćaju svim kantoni?

Još jedno važno pitanje jeste da li je odluka o prebacivanju sekundarnog nivoa zaštite Općoj bolnici zakonski opravdana. Naime, Opća bolnica nema infektivnu kliniku, a liječenje Covida-19 (koje je faktički infekcija) spada u tercijarni nivo zaštite, što znači da to Opća ne bi trebala ni raditi!?

Iz cijele priče jasno je da je plan direktorice Sebije Izetbegović uspio, jer je oko KCUS-a napravila dva "sigurnosna prstena". Prvi je taj da se zaraženim koronavirusom u prvoj liniji bore slabo opremljeni Domovi zdravlja (koji imaju dva epidemiologa!?), a sada i drugi "prsten" u vidu Opće bolnice.

Time se KCUS samoizolirao od pacijenata s koronavirusom.