Iako je ministar finansija BiH Vjekoslav Bevanda jutros kukao kako ga je stid jer BiH još uvijek nije povukla kredit MMF-a od 330 miliona eura, koji je tražila, kako Raport ekskluzivno saznaje, novac je već legao na račun Centralne banke BiH. I čeka se upravo samo njegov potpis.
Bevanda je, naime, tvrdio kako je novac danas trebao biti na računu Centralne banke BiH, ali da zbog "opstrukcija" novac nije legao.
“Imali smo sapunicu od početka. Memorandum o razumijevanju moramo ispuniti, opet je bilo trakavica. Bord MMF-a je odobrio kredit od 330 miliona eura za brzo finansiranje, sa 39 mjeseci početka. Onda smo mislili da je sve uredu. U srijedu su trebali biti uplaćeni novci, nedostajala je samo odluka o povlačenju sredstava. Mi smo tu odluku dostavili u Generalni sekretarijat. Svi ministri su imali sadržaj. Generalni tajnik me obavijestio da je ministrica Turković na Viber poslala primjedbe oko 22,30. Mi smo napravili odgovor, one su bile neutemeljene. Jučer u 8 sati je počela sjednica, zatvorena je u 10. Oko 9 su tri ministra glasala protiv, mi nismo imali tu odluku”, ispričao je Bevanda za N1.
Međutim, Raportu je potvrđeno da je MMF jutros uplatio novac i da se 330 miliona KM već nalazi na računu Centralne banke BiH!
Kako nam je pojašnjeno, onog trenutka kada se potpiše Pismo namjere i MMF ga odobri, novac biva uplaćen, a da bi bio operativan potrebno je da ministar finansija (u ovom slučaju Bevanda) potpiše mjenicu.
Ono što nije tačno jeste da odluka o povlačenju sredstava ne postoji. Kako nam je rečeno, odluka je već definirana i precizirana i kao takva otišla je prema MMF-u.
U njoj je jasno predviđeno koliko će entiteti dobiti novca (ranije dogovoreni procenti - 61,5 posto FBiH, 37,5 RS i 1 posto Distriktu Brčko), a zakonski je predviđeno kako će se on spuštati prema nižim nivoima.
U zakonu se navodi da će novac koji dobiju entiteti dalje raspoređivati parlamenti.
Ono što Bevanda preskače da kaže jeste da je problem upravo u njemu i njegovoj stranci - HDZ-u - koja sad, uprkos već dogovorenom, želi da se novac drugačije raspoređuje - tačnije da se odmah utvrdi koliko će koji kanton dobiti novca.