Kriminal

Raport otkriva detalje istrage protiv korumpiranih policajaca. Jedan je poznat iz slučaja “Memić”

Policajci MUP-a Kantona Sarajevo, njih 17, koji su uhapšeni u akciji "Dar 1" zbog koruptivnih radnji trenutno se nalaze u pritvoru.

U međuvremenu još uvijek traju određene istražne radnje, a Raport otkriva do sada nepoznate detalje.

Kako je saopćeno uhapšeni su Damir Bihorac, Emrah Hasanspahić, Midhat Muslić, Nizamir Đulović, Alen Delić, Gojko Pećenica, Amel Bulbul, Radenko Palangetić, Aleksandar Đurica, Alen Kozić, Miran Golijanin, Hajrudin Ćalija, Sead Dramalija, Elvir Sipović, Mensur Skenderović, Nedim Gljiva i Alem Ibišević.

Prema našim saznanjima, Tužilaštvo KS je još prije dvije godine pripremalo istragu i akciju protiv iste grupe, ali su privremeno odustali.

Početkom ovog mjeseca akcija je krenula uz operativnu pomoć OSA-e te asistenciju Policijske uprave Istočno Sarajevo i MUP-a ZDK.

Pretreseno je 17 lokacija, odnosno prebavališta uhapšenih, a kod jednog je pronađeno oko 100.000 KM za koje se sumnja da su dobivene od koruptivnih radnji.

Također, prema nezvaničnim informacijama, kod uhapšenih je pronađen i radar za mjerenje brzine. Kako nam je rečeno, sumnja se na radar koji je prije dvije godine nestao iz MUP-a KS.

Sada ga je ova grupa koristila prilikom zaustavljanja vozila što im je omogućavalo da od vozača uzimaju novac bez izdavanja prekršajnog naloga.

Zanimljiva je i informacija koju smo dobili a tiče se kamiona koji je plaćen oko 60.000 KM. Navodno je ova grupa iznajmljivala taj kamion drugim firmama za prijevoz raznih stvari i nije ga kontrolirala, dok je druge prijevoznike kažnjavala.

Interesantno je i to da je jadan od uhapšenih, a koji se smatra i jednim od organizatora grupe, od ranije poznat pravosudnim organima. Radi se i policajcu Midhatu Musliću.

Ko je Mihdat Muslić?

Ime Midhata Muslića u negativnom kontekstu spominje se u izvještaju koji je sačinila Ad -hoc komisija Skupštine Kantona Sarajevo koja je istraživala nezakonitosti pripadnika MUP-a u slučaju "Dženan Memić".

Naime, Komisija je utvrdila je Muslić manipulirao dokazima i da je predao izvještaj koji nije protokolisan.

Uvidom u spis evidentirano je da su 9. februara 2016. Midhat Muslić i Enes Kurić, policijski službenici Jedinice za saobraćaj, sačinili službenu zabilješku koja nije protokolisana i u kojoj je evidentirano da su "imenovani po naređenju rukovodioca smjene i šefa odsjeka za saobraćajne istrage, u periodu od 9:00 do 10:30 sati, kako su naveli, vršili detaljan obilazak i pregled užeg i šireg lokaliteta u cilju pronalaska tragova koji bi mogli pomoći u daljoj istrazi.

"Prilikom 'izvršavanja detaljnog pregleda lica mjesta' pronašli su, kako su naveli, 'ostatke stakla (deblje providno staklo sa određenim bordurama koje asocira na staklo prednjih farova nepoznatog motornog vozila). Policijski službenici su, kako su naveli, daljnjim izvršenim provjerama na terenu došli do saznanja da se navedena oznaka koristi za dijelove motornih vozila proizvedenih za teritoriju Njemačke, kao i da postoji velika mogućnost da je riječ o riječ o vozilu marke VW nepoznatog tipa", stoji u izvještaju.

Ad hoc tijelo Komisije za sigurnost Skupštine KS je ustanovilo da, u pogledu izvršenih radnji od 9. februara 2016. godine, naknadno pronađeni tragovi nisu pravno valjano zadokumentovani, fiksirani, fotografisani i prikupljeni shodno procedurama vršenja uviđaja, odnosno nije evidentno da li je u konkretnom slučaju obaviješten postupajući tužilac, niti je shodno poduzetoj radnji u toku krivičnog postupka izvršeno obavezno sastavljanje zapisnika.

"Iz navedenog proizlazi sumnja u pogledu nesavjesnog postupanja policijskih službenika Jedinice za saobraćaj u pogledu krivično-procesne zakonitosti prilikom poduzimanja službene radnje, odnosno prikupljanja konkretnih tragova i dokaza od 9. februara 2016. godine, za period od 9:00 do 10:30 sati i dalje", obrazloženo je u izvještaju.