Iako se načelnik Općine Centar Srđan Mandić već busa u prsa da je riješio problem Hastahane i Centralne banke BiH, prema svemu sudeći, ovo pitanje će se još dugo razvlačiti.
Naime, nedavno je objavljeno da je faktički dogovor pao i da će Centralna banka BiH umjesto u Hastahni svoj objekt graditi iza SCC-a, na zamjenskoj lokaciji koju je Mandić predložio.
Ostalo je, kako je to rečeno, samo još da zainteresirane strane sjednu i dogovore detalje.
Međutim, prema informacijama Raporta, trakavici još neće biti kraja.
Naime, kao pripremi za taj sastanak, Mandić je poslao pismo rukovodstvu Centralne banke BiH u kojem predlaže čak četiri lokacije.
Raport otkriva koje su:
Lokacija 'B4'
Nalazi se na Marijin Dvoru, Kvadrant B. Radi se o odličnoj parceli, iza SCC-a. Tu je prema Regulacionom planu Grada Sarajeva planirana koncertna dvorana.
Zemljište jeste u vlasništvu Općine Centar, ali ukoliko bi Centralna banka izabrala ovu lokaciju, morao bi se mijenjati regulacioni plan, a sve to potvrditi Općinsko vijeće i Gradsko vijeće.
Lokacija Kvadrant 'A'
Također na Marijin Dvoru. Na toj lokaciji planirana gradnja poslovnog objekta, spratnosti S+P+22 (suteren, prizemlje i 22 sprata).
Dio vlasništva ima Općina Centar, a dio Zavod za izgradnju Kantona Sarajevo.
Lokacija 'G2'
Nalazi se na Ciglanama, na Merhemića trgu. Na toj lokaciji planirana izgradnja podzemne garaže sa otvorenom parking površinom. U vlasništvu je Općine Centar.
Lokacija u ulici Halida Kajtaza - Zona 'D'
Nalazi se kod Avaz Twist Towera. Prema regulacionom planu, tu se treba graditi poslovni objekt spratnosti P+6.
Parcela je u vlasništvu GRAS-a
Dakle, za svaku lokaciju bit će potrebno mijenjati planove i sve to moraju potvrditi vijeća.
Pored toga, dvije od četiri čokacije nisu u stopostotnom vlasništvu same Općine Centar.
Ono što bi pored toga moglo biti problem jeste cjenovna razlika.
Naime, kvadrat zemljišta npr. na Marijin Dvoru - park Hastahana ne košta kao kvadrat na Ciglanama, Merhemića Trg.
Centralna banka BiH, kako je poznato, već je uplatila 4,7 miliona KM Općini Centar za zemnljišta u Hastahani. Prema informacijama Raporta, taj novac koji je prebacila CBBiH je već potrošen iz budžeta.
Mandić se, u suštini, može samo nadati dobroj volji rukovodstva Centralne banke, koja je već i pokazala spremnost za kooperaciju, ali mnoge stvari neće od njih ovisiti. Mandiću za sve treba saglasnost samog vijeća. I ne samo njih. Izmjena regulacionih planova u Gradskom vijeću je komplicirana i košta mnogo para.