Historiju Fudbalskog kluba Sarajevo mnogi dijele na dva perioda - "do Vincenta Tana i od Vincenta Tana", odnosno od momenta kada je klupskim statutom stvorena mogućnost da pojedinci finansijskim sredstvima steknu pravo glasa u Skupštini, a time i direktno ostvare utjecaj na donošenje svih strateških odluka vezanih za funkcioniranje kluba s Koševa.
U trenutku kada je klubu zbog velikih dugovanja prijetio stečaj, pojavio se malezijski milijarder Vincent Tan, kojem je očito bilo primamljivo uložiti novac u FK Sarajevo i dobiti pravo da upravlja divom s Koševa, što se i desilo tog "historijskog" decembra 2013. godine.
A šta je to tako privuklo Tana, šta piše u Statutu FK Sarajevo koji je pomogao da ovaj klub postane prvi ne samo u BiH, nego i u regiji, u kojem je dominantnu vlasničku strukturu preuzeo jedan azijski biznismen, otkriva Raport u nastavku teksta:
Šta piše u Statutu?
Ključna stvar, koja je omogućila opciju kupovine glasačkih prava, definira član 22. Statuta FK Sarajevo u kojem piše:
"Skupština je najviši organ FK Sarajevo i čine je svi članovi koji su uplatom dobrovoljnih članarina stekli pravo glasa (glasačko pravo) u skladu s ovim statutom i Poslovnikom o radu Skupštine FK Sarajevo".
Postupak izbora, opoziva i statusa članova Skupštine, sazivanje i način rada kao i sva ostala pitanja bitna za rad Skupštine FK Sarajevo uređuju se ovim Statutom i Poslovnikom o radu Skupštine.
Ko su članovi Skupštine FK Sarajevo?
Mnoge sigurno zanima ko su članovi Skupštine FK Sarajevo.
Prema podacima sa sjednice iz septembra 2022. godine, posljednje na kojoj su donesene odluke u vezi imenovanja i razrješenja određenih osoba u klupskom rukovodstvu, prisutni članovi Skupštine bili su Jasmina Suljović (pp), Amar Berberkić, Irhad Kovačević (pp), Dino Selimović i Šefik Azam (pp).
Predsjednik Skupštine na ovoj sjednici bio je Valentin Ilievski.
Ko sjedi u rukovodstvu FK Sarajevo?
Na vanrednoj sjednici Skupštine FK Sarajevo, održanoj 3. aprila 2022. godine, za članove Upravnog odbora kluba imenovani su Ismir Mirvić, kao predsjednik Upravnog odbora, te članovi Nenad Podgorac i Hajrudin Kapetanović.
U međuvremenu je Kapetanović podnio ostavku, ali njegova zamjena u ovom tijelu još nije imenovana.
Istog su dana (3. april 2022.) za zastupanje i predstavljanje FK Sarajevo imenovani Ismir Mirvić, kao predsjednik Upravnog odbora, i Ajla Alimanović, kao generalna direktorica (prethodno razriješena Sabrina Buljubašić).
Zanimljivo je da je Alimanović u julu prošle godine objavila putem društvenih mreža da podnosi neopozivu ostavku na ovu funkciju.
Neopoziva ostavka
"Draga Bordo porodico, odlučila sam da podnesem neopozivu ostavku na poziciju generalne direktorice FK Sarajevo.
Nismo ostvarili dobre rezultate u Evropi i preuzimam svoj dio odgovornosti", poručila je Alimanović, između ostalog, u objavi na Instagramu.
Prema podacima nadležnog ministarstva (Ministarstvo pravde i uprave Kantona Sarajevo), ona se ipak i dalje vodi kao generalna direktorica, odnosno ovlaštena osoba za zastupanje kluba.
Podsjetimo, njenu ostavku su tražili najvatreniji navijači, "Horde zla", koji su zbog toga jedno vrijeme bojkotovali domaće utakmice FK Sarajevo.
"Neopozivom ostavkom sada već bivše direktorice Fudbalskog kluba Sarajevo ispunjen je i drugi uslov za povratak navijačke skupine Horde zla Sarajevo na domaće utakmice voljenog kluba nakon višemjesečnog bojkota istih.
Razloge bojkota koji je sada i zvanično završen nećemo ponovo spominjati, uz nadu i očekivanje da se nikada više neće ponoviti da se na rukovodećim funkcijama našeg kluba nađu nekompetentne osobe koje svojim javnim nastupima narušavaju ugled i renome kluba i vrijeđaju njegove navijače", poručili su tada u saopćenju iz Udruženja navijača Fudbalskog kluba Sarajevo (UNFKS) - "Horde zla".
Navijači pitaju
No, krajem decembra "Horde" su se ponovo oglasile i postavile pitanje:
"Pozivamo klub da se što hitnije oglasi po pitanju izbora novog direktora. Od 24. jula 2023. godine, kada je Ajla Alimanović zvanično podnijela ostavku, prošlo je tačno 148 dana, odnosno skoro pet mjeseci.
Zašto novi direktor još nije izabran, i da li Ajla Alimanović još uvijek obavlja zadatke koje je ranije obavljala, pošto je prilično izvjesno da je to slučaj?".
Zanimljivo je da iz kluba nisu komentirali bilo šta u vezi statusa generalne direktorice (izuzev što su na dan ostavke samo potvrdili da je ostavka prihvaćena i da će ime novog direktora biti poznato u narednom periodu), a pogotovo ne da li je, eventualno, na ovu funkciju imenovana druga osoba.
Navedimo da se kao lice za zastupanje i predstavljanje od 2022. vodi i Emir Hadžić, kao sportski direktor.
Iako je u decembru iste godine FK Sarajevo objavio da Hadžić više neće obavljati tu funkciju, on se i dalje u Ministarstvu pravde i uprave KS vodi kao odgovorna osoba u klubu.
Nadzorni odbor
Od septembra 2022. godine Fudbalski klub Sarajevo ima novi saziv Nadzornog odbora.
Članovi ovog tijela su Raymod Thomas Cottman, Muhammad Syafiq Bin Atman i Merisa Peco-Ćukurija.
Ko su vlasnici većinskih glasačkih prava?
U početku, kao što smo naveli, prvi većinski vlasnik glasačkih prava u FKS bio je Vincent Tan.
No, u martu 2019. godine, malezijskog milijardera na čelu kluba smijenio je Vijetnamac Nguyen Hoai Nam. Tada je objavljeno da je vijetnamski biznismen kupio 60 posto upravljačkih prava.
Tan je zadržao 30 procenata. Preostalih deset je ostalo u rukama članova iz BiH.
Drama u klubu je zavladala u julu 2021. kada je Nam odlučio obustaviti finansijsku podršku FK Sarajevo, kako je iz kluba saopćeno "zbog poslovnih poteškoća koje su zadesile njega i njegovu organizaciju u Vijetnamu usljed pandemije koronavirusa".
Spasilac je, kao i prvi put, bio Tan pa je tako krajem septembra objavljeno da su malezijski biznismen Vincent Tan i njegov poslovni partner iz Hrasnice Ismir Mirvić i zvanično postali vlasnici 98,26 posto glasačkih prava.
Ima li klub vlasnika?
A da FK Sarajevo, koje je registrirano kao Udruženje građana, ne može imati vlasnika, još je 2013. potvrdio čovjek koji je učestvovao u izradi Statuta i ima velike zaluge za dolazak Vincenta Tana - Edis Kusturica.
On je tada, gostujući u programu Al Jazeere, objasnio kako Tan nije vlasnik kluba, već dominantni nosilac prava upravljanja i rukovođenja s obzirom na to da je FK Sarajevo registrirano na osnovu Zakona o udruženjima i fondacijama u kojem ne postoji mogućnost vlasništva u smislu korporativnog načina.
Napravili su, rekao je Kusturica, koncept gdje neko na bazi novčanih uloga i participaciji u novcu stječe dominantna upravljačka i glasačka prava.
Tako je Tan, kao većinski vlasnik upravljačkih prava, dobio pravo da svoje predstavnike delegira na mjesta u Skupštini, Upravnom, Nadzornom odboru...
FK Sarajevo osnovalo svoju firmu
Mnogima nije poznato da FK Sarajevo ima i svoju firmu - FK Sarajevo d.o.o., registrirano na istoj adresi kao i klub - ulica Maršala Tita br. 38b.
Firma je osnovana shodno Zakonu o udruženjima i fondacijama Federacije BiH, prema kojem udruženja mogu radi ostvarivanja svojih statutarnih ciljeva i djelatnosti osnivati subjekte za privrednu i drugu djelatnost pod uvjetima utvrđenim zakonom i statutom.
Prema podacima sa portala Akta.ba, FK Sarajevo d.o.o. osnovano je 19. oktobra 2018. godine, a kao odgovorno lice (direktor) navodi se Ajla Alimanović, koja je i generalna direktorica Udruženja FK Sarajevo (navodno u neopozivoj ostavci).
Šta je FK Sarajevo osvojio od dolaska Tana?
Od 2013. godine i "ulaska" novca Vincenta Tana i njegovih partnera na Koševo, Fudbalski klub Sarajevo je osvojio tri titule prvaka u Premijer ligi Bosne i Hercegovine (2015, 2019, 2020) i tri trofeja u Kupu BiH (2014, 2019, 2021).
Ukupno kroz historiju, Sarajevo ima pet titula prvaka BiH, sedam titula u Kupu BiH i jedan Superkup naše države, uz dva naslova prvaka bivše Jugoslavije.