Vanredna sjednica Skupština Košarkaškog saveza Bosne i Hercegovine iz juna ove godine, već neko vrijeme predmet je žestokog spora pojedinih članova ovog tijela i rukovodstva KSBiH.
Podsjetimo, član Skupštine Božo Bošnjak tvrdi da ova sjednica uopće nije ni održana. Javno je pozivao da se javi barem jedan član, odnosno delegat Skupštine i otkrije gdje se, kada i u kojem prostoru održala sjednica.
Podnio i prijave
Bošnjak, inače dugogodišnji košarkaški radnik iz Širokog Brijega, čak je podnio krivične prijave protiv pojedinih osoba iz Košarkaškog saveza BiH zbog ovog slučaja.
Poduzeo je i niz drugih mjera kako bi utvrdio zašto, ako je vanredna sjednica već održana, njemu i nekolicini drugih delegata nije upućen poziv i prateći materijal.
A kako iz Košarkaškog saveza BiH i dalje nema zvaničnog objašnjenja vezanih za spomenutu sjednicu, potrudili smo se da saznamo šta piše u zapisniku sa famoznog skupa iz juna upravo zbog kontroverzi oko toga gdje je i kada održana i ko joj je od delegata prisustvovao.
I ne samo to. Uporedili smo zapisnike sa posljednje redovne sjednice Skupštine Košarkaškog saveza Bosne i Hercegovine iz novembra 2022. i vanredne iz juna ove godine.
I način na koji su sačinjeni zapisnici zaista budi određene sumnje...
Krenimo redom. U zapisniku iz novembra 2022. godine jasno je navedeno gdje je, kada i čak u kojim prostorijama (hotel "Hollywood") održana sjednica Skupštine Košarkaškog saveza BiH.
Konstatovan kvorum
Kad je u pitanju Vanredna sjednica iz juna ove godine, piše da je počela u 13 sati u Sarajevu. Međutim, lokacija nije navedena. Da li je slučajno izostavljena u zapisniku?
Idemo dalje...
Prilikom verifikacije članova Skupštine u novembru 2022. pobrojana su imena svih prisutnih delegata, ali i onih koji se nisu pojavili.
S druge strane, u zapisniku iz juna piše da su verifikovani prisutni članovi Skupštine. Piše i da je konstatovan kvorum za održavanje Vanredne Skupštine.
Međutim, imena delegata i njihov broj na sjednici nisu navedeni u zapisniku. Još jedna slučajnost?
Kak god, u nastavku sjednice za predsjednika Upravnog odbora Košarkaškog saveza BiH izabran je Dalibor Miloš. Za potpredsjednike su imenovani Aid Berbić i Boris Spasojević.
Također, Miloš je izabran za "odgovorno lice za zakonito zastupanje i racionalno trošenje finansijskih sredstava Saveza".
Upravo je određivanje ovlaštene osobe bio razlog Vanredne sjednice Skupštine KSBiH nakon što je Ministarstvo pravde BiH odbilo izvršiti izmjene odgovorne osobe, što je KSBiH zahtijevao u dopisu iz maja ove godine.
Kako smo saznali, Ministarstvo je tražilo dopunu zahtjeva, odnosno odluku Skupštine KSBiH o traženim promjenama u registru.
Zahtjev dopunjen naknadno
Tek nakon što je Košarkaški savez BiH naknadno dostavio zapisnik sa Vanredne sjednice Skupštine, Ministarstvo je udovoljilo zahtjevu.
Spomenimo i datume, koji su također bitni.
KSBiH je zahtjev za izmjenom podataka uputio 29. maja 2023. godine. Zahtjev je dopunjen podneskom 7. juna.
Ministarstvo je ispravku zatražilo 9. juna. Samo pet dana kasnije, održana je Vanredna sjednica Skupštine. Dopuna zahtjeva prema Ministarstvu pravde je izvršena 29. juna. Rješenje je izdato 5. jula.
Dakle, KSBiH je 9. juna saznao da je za pozitivno rješenje iz Ministarstva potrebna odluka Skupštine koja je održana već 14. juna.
Ako neko u KSBiH nije vidovit, pa već ranije sazvao varednu sjednicu, očito je prekršan Statut Košarkaškog saveza BiH u kojem piše da se "delegati Skupštine obavještavaju o dnevnom redu najmanje 30 dana prije održavanja sjednice".
"Prijedlozi za izmjenu i dopunu normativnih akata Saveza koje donosi Skupština moraju biti dostavljeni delegatima Skupštine Saveza najkasnije 15 dana prije održavanja sjednice", piše u Statutu.
Od pojedinih članova rukovodstva KSBiH nezvanično smo saznali je održana, ustvari, online sjednica, a da su potpisi članova Skupštine "sakupljani na terenu" te dostavljeni Ministarstvu.
Mnogo pitanja
Ako je to tačno otvaraju se dodatna pitanja - zašto to nije navedeno u zapisniku u kojem jasno piše da je Skupština održana u Sarajevu, a ne online putem (inače, u Statutu KSBiH na zvaničnoj stranici saveza ništa ne piše o mogućnosti održavanja online sjednica Skupštine).
Ko je i kako zakazao sjednicu, da li je obavijestio sve delegate i ako nije - zašto nije?
Ako su zaista sakupljani potpisi, kada se to desilo, prije ili poslije sjednice, kako se glasalo na sjednici... Da li se sve to uopće može nazvati sjednicom Skupštine ako je, ponavljamo, održana na ovaj način?
A ako nije organizirana online putem, zašto imena prisutnih i tačna lokacija održavanja sjednice nisu navedeni u zapisniku?
Posebna tema je i sama struktura Skupštine, odnosno delegata, jer se pojedina imena sa sjednice Skupštine iz novembra 2022. ne podudaraju s imena delegata koja se mogu naći na stranici Košarkaškog saveza BiH.
Sve to možete vidjeti u slikama uz ovaj tekst.
Ništa manje kontroverzi ne potresa niti jednu od članica Košarkaškog saveza BiH.
Šta se dešavalo u septembru?
Riječ je, naravno, o Košarkaškom savezu Herceg-Bosne u kojem je također sporna sjednica Skupštine.
Dešavanja na sjednici, održanoj 15. septembra, toliko su bila haotična da je značajan broj klubova (neki tvrde i većina) napustila zasjedanje i kasnije putem suda zatražila zaštitu.
Međutim, onima koji su ostali to nije bila prepreka da usvoje niz odluka, što je danas predmet spora.
Naime, nezadovoljni klubovi, njih 14, odmah su podnijeli zahtjev za sazivanjem vanredne sjednice Skupštine na kojoj bi bili poništene, po njima, nelegalne odluke iz septembra.
Jedna od ilustrativnijih je odluka o prijemu školi košarke u članstvo KS Herceg-Bosne.
Dvije škole košarke su, kako se navodi u sudskom zahtjevu grupe klubova za privremenom mjerom, ekspresno i primljene i učestvovale u radu i glasale na septembarskoj Skupštini. Sve na istoj sjednici!
Tako su advokati klubova u svoj zahtjevu sudu, opisujući dešavanja na sjednici Skupštine, naveli, između ostalog, sljedeće:
"Iz prednjeg je vidljivo da je prilikom donošenja Odluke o izmjenama Statuta došlo do povrede odredbi Statuta, te da je Odluka nezakonita.
Sporne odluke
Odluka nije navedena na pozivu za Skupštinu, nije bila na dnevnom redu, nije dostavljena u formi prijedloga, te je izglasana tek kada je istaknut prigovor na prvu tačku dnevnog reda po kojoj su škole košarke iz Neuma i Čapljine predložene u članstvo Protivnika osiguranja (KSHB, op. a.).
Tek kada je navodno većinom glasova usvojena Odluka o izmjeni Statuta prešlo se na dnevni red i pod prvom tačkom dnevnog reda usvojena je Odluka na temelju koje ŠK Neum i ŠK Čapljina postaju punopravni članovi KSHB, te su isti sudjelovali u radu Skupštine i glasali za predložene odluke.
Čak i pod pretpostavkom ispravnosti usvajanja statutarne odluke, ŠK Neum i ŠK Čapljina nisu mogli glasati na Skupštini iz razloga što prethodno nisu bili upisani u registar članova i nisu prije sazivanja Skupštine imenovali, niti mogli imenovati delegata. Članom 22. Statuta jasno je propisano da Skupštinu čine delegati.
Na samom početku Skupštine utvrđuje se identitet osoba nazočnih na Skupštini i kvorum.
U odnosu na navedene škole, obzirom na okolnosti donošenja odluke, na početku rada Skupštine nisu mogli biti zastupljeni delegati škola pa su glasovi ovih škola nevažeći.
Na Skupštini udruženja mogu sudjelovati i glasati samo delegati članova koji se na početku sjednice legitimiraju s ovlastima", piše u prijedlogu mjere osiguranje.
Dodaju da u "zapisniku nije uopće navedeno koliko je predstavnika bilo na Skupštini, kako se glasalo, koliko je predstavnika bilo za donošenje odluka, koliko protiv, a koliko suzdržanih".
Klubovi su čak bojkotovali prvo kolo Lige Herceg-Bosne jer im je odbijen zahtjev za sazivanjem vanredne sjednice Skupštine.
Odlučili su samo u interesu sportista nastaviti sezonu, ali i zaprijetili novom "obustavom rada" ako se do kraja prvog dijela lige ne sazove sjednica...
Brojne nelogičnosti
A koliko je pedantno vođena Skupština KSHB pokazuje i spisak prisutnih predstavnika klubova na sjednici, gdje se pod brojem 27 nalaze upisani, navodno, imena ovlaštene osobe i kluba koje, kako u šali kažu, ni najbolji poznavaoci drevnih pisama ne mogu dešifrovati.
A posebno je pitanje zašto se na listi prisutnih predstavnika klubova, odnosno članova Skupštine KSHB, nalaze imena predsjednika i generalnog sekretara KSHB, kad, prema Statutu, u članstvo KSHB ulaze samo "klubovi, općinski i županijski savezi te udruženja trenera i sudija".
I to nisu jedine nelogičnosti sa Skupštine KSHB koja se direktno odražava i na rad krovnog bh. saveza.
Naime, iz KSHB je nakon spomenute sjednice odlučeno da među trojicom članova ovog saveza u Upravni odbor Košarkaškog saveza BiH bude delegiran i premijer Zapadnohercegovačkog kantona Predrag Čović.
Međutim, premijer ZHK i dugogodišnji sportski radnik potvrdio je nedavno za Raport da nije niti znao da je izabran za jednog od trojice predstavnika KSHB u Upravni odbor KSBiH (ostala dvojica su Dalibor Miloš i Dario Plavčić).
Dodao je da ga niko nije pitao za pristanak da ga delegira, naglasivši da se sigurno neće pojaviti na sjednici Upravnog odbora KSBiH početkom novembra.
I nije se pojavio, tako da rukovodstvo KSBiH radi sa čovjekom manje. A kakvi se motivi kriju iza ovakvih postupaka, teško je za sada dokučiti.
No, nema sumnje da će se kad-tad saznati...
Jašarević: Spriječiti malverzacije
Član Upravnog odbora Košarkaškog saveza BiH Adnan Jašarević na posljednjoj sjednici ovog tijela postavio je pitanje vezano za spomenutu vanrednu sjednicu Skupštine.
Interesiralo ga je, između ostalog, zašto i on nije dobio poziv za sjednicu Skupštine, jer se vodi kao njen član, niti su mu dostavljeni materijali.
Pitao je da li je baš iz medija morao saznavati da je ona održana.
Jašarević nam nije mogao potvrditi da li je sjednica sazvana i održana prema važećim propisima KSBiH, jer nije imao uvida u dokumentaciju.
"Predložio sam da se izvrše izmjene u propisima saveza koji regulišu ovaj segment, odnosno pitanje sazivanja i održavanja sjednica Skupštine, kako bi se ubuduće izbjegle bilo kakve malverzacije", rekao je Jašarević.