Đorđe Ždrale, koji je osuđen je na 20 godina zatvora zbog ubistva bivšeg načelnika Uprave policije Republike Srpske Ljubiše Savića Mauzera, večeras je pušten na slobodu, potvrđeno je za Raport. Kako nam je kazao Siniša Perković, direktor Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija BiH, Ždrale je pušten nakon odluke Suda BiH.
Ždrale je 7. juna 2000. godine u Bijeljini iz automatske puške ispalio tri rafala, odnosno 13 metaka, od kojih je šest pogodilo Mauzera i usmrtilo ga na licu mjesta.
U drugostepenom postupku, Ždrale je 2010. godine osuđen na 20 godina zatvora, a kako je sud utvrdio, radilo se o planiranom ubistvu u kojem je učestvovalo više osoba i u kojem je korišteno oružje velike razorne moći.
Đorđe Ždrale je, kako se navodilo u optužnici, na svirep način i upotrebom automatskog oružja na bliskoj udaljenosti iznenada iz organizirane zasjede ubio Mauzera i pri tome ugrozio sigurnost više drugih osoba. Način izvršenja djela izazvao je uznemirenost, strah i nesigurnost među građanima RS te ozbiljne i štetne posljedice za Bosnu i Hercegovinu zbog narušavanja ugleda države koja se zbog ovakvih djela svrstava u međunarodnoj zajednici u zemlje visokog sigurnosnog rizika.
Prema optužnici, Ždrale je za vrijeme dok je izdržavao kaznu zatvora za krivično djelo ubistva u toku 2000. godine dogovorio sa njemu poznatim osobama ubistvo Savića i pristao da on organizuje to ubistvo.
„U međuvremenu, Ždrale je, da bi ubio Savića, od ovlaštenih osoba zatvorske ustanove pribavio vanredno korištenje zatvorskih pogodnosti - dopust u periodu od 5. do 12. juna 2000. godine, kojiije evidentiran u svim propisanim dokumentima zatvorske ustanove, da bi tako pribavio alibi“, piše u optužnici.
Sud je 31. augusta 2009. potvrdio optužnicu koja optuženog Ždralu tereti za krivično djelo "teško ubistvo". Ždrale je uhapšen u Njemačkoj na aerodromu u Frankfurtu, na osnovu međunarodne potjernice.
U tom periodu je klan Đorđa Ždrale "palio i žario" po cijeloj RS, iza sebe su imali nekoliko ubistava, a reket je bio svakodnevnica viđenijim vlasnicima kladionica i firmi koje su se nalazile na "Ždralinoj teritoriji".
Poznato je i da su Ždrale i Darko Elez bili kumovi. Međutim, Ždrale je optužio Eleza da je planirao njegovo ubistvo. Naime, po izlasku iz zatvora u prolkeće 2006. Ždrale se obratio kumu Elezu za pomoć, da ga „pogura“ dok se ne snađe pošto je duži vremenski period bio iza rešetaka. Tražio je da mu Elez da dio novca koji je prethodno „zaradio“ pljačkom jedne banke.
„Elez je to shvatio kao izvijesni vid reketa, odbio je taj zahtjev i od tog momenta oni više nisu u dobrim odnosima. Đorđe je navodno naredio Elezu da se iseli iz Istočnog Sarajeva i od tada počinje njihov sukob“, ispričao je jedan sarajevski inspektor svojevremeno.
Njihov odnos postao je znatno zamršeniji i kada se u njihov život umiješala nekadašnja mis BiH Slobodanka Boba Tošić. Slobodanka je Ždrali upoznala odlazeći u posjetu svom dedi u zatvor. Međutim, nije mnogo prošlo a Slobodanka se, po izlasku kriminalaca na slobodu, upoznala i sa Darkom Elezom.
Nakon sukoba 2006. godine, Slobodanka Tošić je u SMS poruci zamolila Ždrali da je odveze kod drugarice po skripte, što je ovaj i učinio. Kada su došli na lice mjesta, izašla je iz automobila a dvije osobe otvorile su vatru na auto u kom je ostao Ždrale. Kako je i sam ispričao posle napada, vidio je Slobodanku kako rukom prekriva usta a onda su se začuli pucnji.
Đorđe Ždrale izvukao je živu glavu samo zahvaljujući tome što se puška jednom od napadača zaglavila. Uzvratio je hicima i ranio Strahinju Rašetu, koji je po optužnici koja je kasnije podignuta, dobio zadatak od Eleza da ga likvidira. Rašeta je dvije godine kasnije nastradao kad je pokušao da postavi eksploziv ispod vozila.
Iako ranjen, Ždrale je uspeo da ode do obližnjeg kafića čiji je vlasnik njegov prijatelj (koji je kasnije ubijen) a potom u bolnicu u kojoj je proveo samo jednu noć, strahujući za svoj život.
Tošić je uhapšena u policijskoj akciji „Lutka“, zajedno sa pripadnicima grupe Darka Eleza, koji je u više postupaka označen kao vođa jedne od najvećih balkanskih kriminalnih grupa.
Zanimljivo je da je Apelacioni sud je potvrdio oslobađajujuću presudu kojom je Elez zbog nedostatka dokaza, oslobođen optužbi za podstrekivanje na ubistvo Ždrala.
U optužnici je pisalo da je naredio ubistvo svog kuma Đorđa Ždrala, poznatog kriminalca iz Sarajeva koji je osuđen na 20 godina zbog ubistva Ljubiše Savića Mauzera.
Za ubistvo Ždrale angažovan je Strahinja Rašeta koji je bio član šabačke grupe, kriminalne organizacije koja se bavila ubistvima, iznudom, proizvodnjom i švercom droge, piše u optužnici. Za taj zadatak on je u oktobru 2006. ilegalno prešao srbijansko-bosansku granicu nadomak Loznice i uputio se u kafić „Sport“ ispred kojeg ga je sačekao Ždrale.
Ždrale se ranije povezivao sa mnogim mafijaškim obračunima. U tim obračunima su ubijeni Vlatko Mačar, Boris Govedarica, Srđan Đurić i Zoran Golub zvani Čarlama. Čarlama je ubijen ispred svog kafića, u Lukavici.
Ždrali je suđeno i za jedno od najbrutalnijih ubistava u RS. Na Palama su, 2. jula 2004. godine, u automobilu izrešetani supružnici Todorović - Željko i Milkica, suvlasnici firme "Ananas". Protiv Ždraline grupe je podignuta optužnica, ali su na suđenju u Bijeljini oslobođeni. Za Ždralu se sumnja da je učestvovao u nekim pljačkama u BiH, a i nekoliko puta je bio meta atentata.
Sam Ždrale je izjavljivao da je u vreme ubistva Ljubiše Savića bio u zatvoru. U septembru 1996. osuđen je na sedam godina zatvora zbog ubistva Miloša Batinića, a tvrdi da je iz zatvora izašao krajem 2001., kada ga je pomilovao bivši predsjednik RS Mirko Šarović.