Sud BiH

Raport saznaje: Zakazano ročište po žalbama osuđenih za prikrivanje dokaza o smrti Dženana Memića

Ročište zakazano 13 dana prije osme godišnjice smrti Dženana Memića, Alisa Mutap-Ramić, svjedokinja napada na Memića, žalila se na drugostepenu presudu kojom je osuđena na dvije i po godine zatvora, a Hasan Dupovac, žalbu je uložio na kaznu od tri godine zatvora

U Sudu Bosne i Hercegovine za 2. februar ove godine zakazano je ročište po žalbi na drugostepenu presudu u predmetu Zijad Mutap i drugi, kojom su optuženi Alisa Ramić (Mutap) i Hasan Dupovac u julu prošle godine proglašeni krivim zbog prikrivanja dokaza u slučaju smrti mladića Dženana Memića 2016. godine, saznaje Raport. Ročištem će predsjedavati sudija Darko Samardžić, a na drugostepenu presudu žalili su se i osuđeni i Tužilaštvo BiH.

Ročište će biti održano 13 dana uoči osme godišnjice smrti Dženana Memića

Podsjećamo, Alisa Ramić (Mutap), svjedokinja napada na Dženana Memića, osuđena je na dvije i po godine zatvora, a Hasan Dupovac, nekadašnji šef Odsjeka za saobraćajne istrage MUP-a KS, osuđen je na tri godine zatvora.

Ročište je zakazano šest dana prije osme godišnjice stradanja Dženana Memića u Velikoj aleji na Ilidži i 13 dana prije osme godišnjice smrti tog mladića koji je usljed povreda zadobijenih 8. februara 2016., preminuo 15. februara te godine. Alisa Ramić (Mutap) osuđena je za davanje lažnog iskaza, a Dupovac za zloupotrebu položaja.

Za Apelaciono vijeće Suda BiH, koje je donijelo ove dvije osuđujuće presude, a u sastavu Staniša Gluhajić, predsjedavajući, te članice Vijeća, sutkinje Azra Miletić i Amela Huskić, u julu prošle godine nije bilo dvojbe da je Hasan Dupovac, u svojstvu šefa Odsjeka za saobraćajne istrage MUPKS, u toku istrage o stradanju Dženana Memića prekoračio ovlaštenja i počinio zloupotrebu položaja i krivično djelo.

Oni su ocijenili da je Hasan Dupovac bio dovoljno iskusan policajac na položaju i da je korake koje je činio tokom istrage o stradanju Dženana Memića poduzimao svjesno s ciljem da se dokazi prikriju, te da je krivično djelo počinio s umišljajem.

"Njegovim postupanjem nastala je šteta po oštećene i direktno je utjecalo na činjenicu da je istraga dugo trajala i da se ne otkrije počinilac krivičnog djela. Utvrđeno je da nije postupao po pravilima struke i po Zakonu", rekao je sudija Gluhajić u julu prošle godine.

Apelaciono vijeće je osuđujuću presudu Alisi Mutap-Ramić obrazložilo time da su u obzir uzeti svi dokazi, uključujući ljekarske nalaze i svjedočenja eminentnih stručnjaka, doktora i sudskih vještaka Abdulaha Kučukalića, Hamze Žuje i Kemala Dizdarevića iz kojih nedvojbeno proizlazi da Alisa nije imala nikakvu vrste amnezije.

Vijeće je izvršilo uvid u njene dvije izjave date u februaru i junu 2016. godine, one koje je dala Hasanu Dupovcu i tužiocu Merisu Ćati, te utvrdilo da Alisa nije govorila istinu.

Krivično djelo može se počiniti i šutnjom

Za nepostojanje organske amnezije postoje ljekarski dokazi, a pokušaj da se Alisa Mutap-Ramić odbrani navodnom psihogenom amnezijom nije potkrijepljen nikakvim dokazom, a sve i da je postojala psihogena amnezija, prema iskazima ljekara stručnjaka, a što je Apelaciono vijeće uvažilo, ona bi bila kratkotrajna i Alisa bi se svega poslije sjetila.

Sudija Gluhajić je iz obrazloženja presude, u julu prošle godine, naveo i da je na osnovu iskaza vještaka Hamze Žuje utvrđeno da je Dženan Memić dobio udarac u glavu i da njegova povreda od koje je preminuo nije proizašla iz saobraćajne nesreće.

"Krivično djelo može se počiniti i šutnjom, prešućivanjem odlučnih činjenica. Jasno je da je svjesno, lažnim iskazom prešutjela informacije o stradanju Dženana Memića", kazao je sudija Gluhajić obrazlažući osuđujuću presudu Alisi Mutap-Ramić u julu prošle godine.

On je podsjetio i da je svjedok Nedžad Hrvat, jedan od policajaca koji je u noći stradanja Dženana Memića prvi razgovarao s Alisom Mutap, rekao da je Alisa tu noć dala sve podatke o sebi i o Dženanu, što govori o njenoj komunikativnosti i svjesnosti, a naročito o sjećanju.

Istraga o ubistvu još traje

U predmetu u kojem su osuđeni Alisa Mutap-Ramić i Hasan Dupovac, sudilo se i Alisinom ocu Zijadu Mutapu, policajcu Josipu Bariću i Muameru Ožegoviću, nekadašnjem recepcioneru u Hotelu „Crystal“ na Ilidži, vlasništvu Alije Budnje. Oni su prvostepenom i drugostepenom presudom oslobođeni optužbi.

Podsjećamo, prvostepeno Sudsko vijeće u kojem su bile sudije Branko Perić, Izo Tankić i Nenad Šeleda oslobodilo je sve optužene u predmetu „Zijad Mutap i drugi“, ali je uvažena žalba tužitelja u ovom predmetu Ćazima Hasanspahića i Dubravka Čampare da je prvostepeni postupak okončan s bitnim povredama odredaba krivičnog postupka, te pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja.

Tokom glavnog pretresa tužitelji Dubravko Čampara i Ćazim Hasanspahić saslušali su 65 svjedoka, od kojih je njih 15 imalo mjere zaštite, a izveden je 151 materijalni dokaz, a Apelaciono vijeće je imalo uvid u te iskaze i dokaze.

Tužilaštvo BiH vodi i istragu o ubistvu Dženana Memića u okviru koje je već saslušan veliki broj svjedoka.