Vlada Kantona Sarajevo isplatila je regres svim uposlenicima koji primaju plaću iz budžeta. Naknadu od 460 KM je dobilo oko 14.000 uposlenika.
S obzirom na ekonomsku krizu koju je izazvala pandemija koronavirusa, ogroman broj privrednika grca u dugovima, hiljade građana ostalo je bez posla, ova informacija izazvala je burne reakcije.
Umjesto da šuti kao i ostali sindikalci, Saudin Sivro, predsjednik Kantonalnog odbora KS Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja FBiH, požalio se na novinarsku reakciju. Javio se Raportu i tvrdi kako je uredu da se isplaćuje regres i da nije fer što novinari to kritiziraju. Postavili smo mu nekoliko pitanja. Skoro ni na jedno nije odgovorio.
Na pitanje o tome koliku plaću ima, Sivro je govorio je o Bogu, a nije precizno odgovorio ni da li je tokom rada od kuće dobivao naknadu za prijevoz.
Da li biste Vi i vaš Sindikat pristali na pregovore s Vladom KS da se ove godine regres ne isplati ili umanji?
„SSOOiO FBiH – KO KS zastupa interese prosvjetnih radnika u vrtićima i osnovnim školama i kao jedini reprezentativni sindikat pregovara sa Vladom Kantona Sarajevo o svim pitanjima koja su bitna za prosvjetne radnike u Kantonu Sarajevo. Kao nezaobilazan faktor u pregovorima nikada nismo odbili pregovarati o bilo kojem pitanju vodeći računa o interesima članova Sindikata.
Regres je zakonska i ugovorena obaveza. Nekoliko puta smo javno i glasno u ovoj godini tražili da se regres isplati u junu, kao što je to bilo prethodnih godina, ali smo ipak iskazali razumijevanje prema firmama, koje su pogođene pandemijom, odlučile sačuvati radna mjesta i dali prioritet isplati podrške tim firmama. Ministar finansija Kantona Sarajevo, Jasmin Halebić, koji je ovih dana kritikovan u javnosti je osoba koja provodi zakon. Regres su svojim trudom i zalaganjem u radu prosvjetni radnici zaradili, a posebno u periodu mart – juni kada su dnevno radili i duže od osam sati u lošim uvjetima.
Smatrate li opravdanim u vrijeme globalne krize isplati regres, dok je privreda na koljenima i dok je hiljade ljudi dobilo otkaz?
Mi smatramo da privredi treba pomoći kroz reforme zakonskih propisa koji neće biti preko leđa prosvjetnih radnika, već kroz ukidanje benifita i privilegija koje imaju stranke, zakonodavna i izvršna vlast, razne agencije, komisije, upravni i nadzorni odbori itd. Javnosti je poznato da u BiH postoje firme koje su tokom pandemije otpuštale radnike jer vlasnici tih firmi nisu željeli da se odreknu svoje dobiti. A poznata je priča o firmama koje su prikazale dobit oko 500 miliona KM.
Među njima su firme koje izrabljuju radnike i isplaćuju im vrlo niske plaće. Kriza se ne rješavanja smanjenjem već povećanjem javne potrošnje. Minimalna plaća mora biti 1.000 KM. Kada se to desi, neće biti potrebe pregovarati o regresu. Niti o opravdanosti niti o neopravdanosti njegove isplate.
Da li su učitelji i nastavnici tokom pandemije i dobivali topli obrok i naknadu za prijevoz?
Učitelji i nastavnici su, kao što smo prethodno kazali, radili tokom pandemije sve vrijeme pa je nelogično pitanje da li su za svoj rad dobili plaću i naknade koje im pripadaju. Radnici u općinama na području Kantona Sarajevo imaju plaće veće od prosvjetnih radnika u rasponu od 5 do 20%. Mi u Sindikatu smatramo da su njihove plaće zaslužene ali želimo da imamo veće ili makar iste. Tražimo jedinstvenu politiku plaća, makar na nivou Kantona Sarajevo. Zašto su plaće radnika u organima uprave na nivou FBiH veće za 5% od plaća prosvjetnih radnika u Kantonu Sarajevo? Da li je to pošteno?
U svakoj školi u kojoj postoje uvjeti imamo učitelje i nastavnike koji su se javili da dobrovoljno rade duple časove u prve dvije sedmice školske 2020/2021. godine. Lijepo bi bilo da takvi dobiju i novčane stimulacije iako ih oni i ne očekuju. Sindikat će se uvijek zalagati za dostojanstvenu plaću prosvjetnog radnika, a mi smo još daleko od toga. Tražit ćemo povećanje plaća u 2021. godini, osim ako nas ne uvjere da je došlo do pada prihoda. Sindikat će se i dalje zalagati za poštivanje zakona i bit ćemo socijalno osjetljivi, ali nikada nećemo dozvoliti da se od plata i naknada prosvjetnih radnika pune džepovi gazda i tajkuna.
Koliko iznose Vaša primanja, računajući ono koju dobivate kao prosvjetni radnik i sindikalista?"
Predsjednik Sindikata je jedan od rijetkih koji nije profesionalno zaposlen u Sindikatu, koji ima preko 3.400 članova. Kao nastavnik u školi ima platu i naknade, koje se isplaćuju u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima, prije svega u skladu sa kolektivnim ugovorom, koji se jednako primjenjuje na njega i na sve ostale prosvjetne radnike, uključujući čak i one koji nisu članovi Sindikata. Plaće su u Kantonu Sarajevo javne i objavljene na internet stranici Vlade Kantona Sarajevo. Pored toga, predsjednik Sindikata ima naknadu koju, u skladu sa Statutom Sindikata, utvrđuju organi Sindikata. Imajući u vidu da samo on ima tu naknadu, on je svaki put prilikom odlučivanja kao član organa Sindikata, o istoj bio ili suzdržan ili protiv.
Legenda kaže da je postojao jedan predsjednik Sindikata, koji je bio zahvalan svom Gospodaru i onda kada je imao mala primanja i onda kada je imao velika primanja. Ono što se sigurno zna jeste da je taj predsjednik Sindikata uvijek imao, ima i imat će velika davanja prema onima koji su mu najbitniji – s jedne strane učenici kojima prenosi znanje iz arapskog jezika, a druge strane prema prosvjetnim radnicima koji su mu ukazali čast i povjerenje da ih zastupa i da ih štiti.