Ekonomija

Raste panika u EU, ovo nismo vidjeli već dvije decenije: “Damoklov mač visi nad Evropom”

Azijske dionice pale su u utorak šestu sesiju zaredom nakon ponovnog skoka evropskih cijena energenata koji je potaknuo strah od recesije i povećao prinose na obveznice, dok je euro oborio na najnižu razinu u 20 godina.

Referentne cijene plina u Evropskoj uniji porasle su 13% preko noći do rekordnog vrha, nakon što su se udvostručile u samo mjesec dana i bile 14 puta više od prosjeka prošlog desetljeća.

Analitičari američke banke Citi upozorili su u ponedjeljak da bi inflacija u Ujedinjenom Kraljevstvu mogla preći 18 posto ako cijene energije ne budu ograničene, što je više od devet puta više od cilja Banke Engleske. Inflacija potrošačkih cijena zadnji je put dosegla takvu razinu 1976. godine.

Očekuje se da će evropska i britanska proizvodna istraživanja koja bi trebala biti objavljena kasnije u utorak naglasiti štetu nanesenu aktivnosti, dok se Njemačka nalazi dublje u području kontrakcije.

Jedan analitičar rekao je da "teška energetska situacija" sugerira da vrhunac inflacije još nije dosegnut, s velikim rizikom da će ostati visoka neko vrijeme bez intervencije centralne banke.

"Onda ne čudi vidjeti američki dolar na skoro višedesetljetnim vrhuncima u odnosu na padajući euro i (britansku) funtu", rekao je Tapas Strickland, direktor ekonomije u NAB-u.

Jedinstvena evropska valuta se borila na 0,9937 dolara, nakon što je ponovno pala ispod pariteta s dolarom u ponedjeljak - najniže u gotovo 20 godina - uhvaćena između velike energetske krize u Evropi i američke centralne banke koja je još uvijek u ofanzivi za obuzdavanje inflacije.

Najavljeno zatvaranje zbog održavanja plinovoda Sjeverni tok 1 — koji opskrbljuje većinu ruskog plina u Evropu — između 31. augusta i 2. septembra, dodatno je pojačalo strahove od nestašica i poslalo cijene prirodnog plina u Evropi u veliki skok.

"To povećava rizik od značajnog ekonomskog usporavanja do kraja godine" u eurozoni, rekao je Shaun Osborne iz Scotiabank.

Njemački kancelar Olaf Scholz, koji radi na smanjenju energetske ovisnosti svoje zemlje o Rusiji, ove je sedmice u Kanadi kako bi potpisao ugovor o opskrbi Njemačke čistim vodikom u budućnosti. Ali u međuvremenu je rekao da će biti potreban prirodni plin.

Britanska funta bila je malo bolja od eura u ponedjeljak u odnosu na dolar. Koketirala je s razinom iz marta 2020. u ranim danima pandemije, na 1,1760 USD za funtu. Prije 2020. funta nije pala ispod 1,18 dolara od 1985.

Mađarska, koja uvelike ovisi o ruskim opskrbama, doživjela je pad forinte na najnižu razinu ikada u odnosu na dolar, na 411 forinti za dolar.

"Damoklov mač koji visi nad Evropom tu je da ostane", upozorio je Kit Juckes, analitičar u Société Généraleu.

Ova sedmica prijeti da će biti još bolnija za euro, jer bi "loši PMI pokazatelji u utorak mogli biti dovoljni da se euro usidri ispod dolara", rekao je.

Neki analitičari smatraju da će euro dodatno kliziti kako se približava zima. Ali za Shauna Obsornea, "dolar je već otišao vrlo visoko i nismo uvjereni da će ići još više u srednjoročnom razdoblju".