Vijesti

Rat Medicine sa Stomatologijom se nastavlja. Škrijelj: Nećemo dozvoliti anarhiju i ucjene

S Medicinskog fakulteta u Sarajevu obratili su se Stomatološkom fakultetu, tražeći plaćanje obaveza za izvedenu nastavu u akademskoj 2018./2019. godini i potpisivanje ugovora za naredne dvije akademske godine ili neće biti nastave za studente ovog fakulteta.

„Nastavno osoblje i svi drugi uposlenici Medicinskog fakulteta u Sarajevu tradicionalno – od osnivanja svih tih drugih fakulteta - izvode nastavu za studente drugih fakulteta za predmete i oblasti u kojima je Medicinski fakultet matičan. Najveći obim izvedene nastave je na drugim fakultetima medicinske grupacije: Stomatološkom, Farmaceutskom i Fakultetu zdravstvenih studija; udio nastave u ukupnom fondu sati a prema broju studenata je slijedeći: za Stomatološki fakultet oko 30% nastave (oko 500 studenata, oko 3.600 sati nastave); Farmaceutski fakultet oko 17% (120 studenata, 900 sati nastave); Fakultet zdravstvenih studija 20% nastave (270 studenata, 1.500 sati nastave). Dakle, radi se o najmanje 900 studenata ovih drugih fakulteta koje educiraju naši nastavnici i koji borave u našim prostorima, što je dodatnih 75% na oko 1.200 studenata medicine.

Dakle, osim svojih 1.200 studenata medicine, svake akademske godine Medicinski fakultet obrazuje još oko 1.000 studenata ovih drugih fakulteta, a sve u okviru novčanih sredstava koje Medicinski fakultet dobiva samo za svoje studente“, navodi se u saopćenju.

Ko trpi štetu

Dodaje se da drugi fakulteti, bez obzira što dobivaju novac da bi educirali svoje studente u svojim prostorima, taj novac ne dijele sa Medicinskim fakultetom.

„Medicinski fakultet nije dobio ni jednu marku za sve troškove za izvođenje nastave za ove studente ovih fakulteta za cijelu prošlu godinu, iako je platio komunalne i materijalne troškove izazvane boravkom skoro 1.000 dodatnih studenata u svojim prostorima, i platio ostale troškove realizacije te nastave (reagensi, epruvete, izradu svih preparata koji studenti koriste i sl.), u u novije vrijeme i troškove uzrokovane primjenom protuepidemijskih mjera. Dodatni rad naših nastavnika i saradnika i ostalih uposlenika se takođe ne plaća. Od Senata Univerziteta u Sarajevu ne dobivamo već godinama ni saglasnosti za neophodna nova upošljavanja, tako da postojeće nastavno osoblje izvodi preko 10.000 sati nastave za edukaciju svojih 1.200 studenta medicine, radeći prekovremeno.

Zbog ovoga Medicinski fakultet trpi dvostruku štetu: iscrpljuje vlastite materijalne resurse i time dovodi u pitanje ne samo sadašnje poslovanje, nego i vlastiti razvoj i budućnost, ali iscrpljuje i ljudske resurse. Sve to dovodi do objektivno pogoršanih uslova studiranja za studente medicine, jer nema dovoljno sredstava za praktičan rad, jer im predaju umorni, zauzeti i često nedostupni profesori, jer se njihov raspored nastave i ispita prilagođava potrebama studenata drugih fakulteta“, saopćeno je.

Šta se dešava na relaciji Medicinski i Stomatološki fakultet pitali smo rektora Univerziteta u Sarajevu Rifata Škrijelja. On za Raport kaže da nije riječ o privatnim, nego javnim fakultetima. Ističe da Medicinski fakultet na račun Stomatologije i Farmacije i Fakulteta zdravstvenih studija konzumira benefite, pa će onda morati poštovati zakon i obaveze, ali bez diskriminacije bilo kojeg fakulteta iz grupacije.

„Mora prestati ta praksa da Medicinski fakultet određuje kako će se odvijati nastava na drugim fakultetima. Medicina je čak pokušala obustaviti nastavu i ovo nije prvi put da ucjenjuju. Mi ćemo sada kao Univerzitet poduzeti ozbiljne korake da se sve to prekine. Nećemo dozvoliti anarhiju na Medicini, jer je Stomatološki fakultet, kao i Farmaceutski, osigurao finansijska sredstva, a upravo iz tih ukupnih sredstava se osiguravaju plaće i za profesore Medicinskog fakulteta. Pri tome njihovi uposlenici primaju dodatak na plaću zahvaljujući budžetskim sredstivma. Mislim da je to oko 40 posto na plaću, što predstavlja ozbiljan razlog da Kanton Sarajevo to pitanje jednom ozbiljno razmotri i raščisti“, stav je rektora Škrijelja..

On ističe da fakuteti medicinske grupacije nemaju pravo obustaviti bilo kakav vid nastave.

„Ako se to dogodi, i Kanton sarajevo dozvoli ru diskriminaciju, a samo zato što to Medicinski fakultet pokušava nametnuti, to će biti ozbiljan problem i nisam siguran da će imati koristi. Ja sada javno apeliram na uposlenike Medicinskog fakulteta da izvršavaju svoje obaveze jer oni su za to uredno plaćani i sada kada smo na trezoru, oni već sada znaju da je to njihova obaveza jer na temelju ukupne nasave se temelji i norma. Mogli bi zaista da izvuku negativne posljedice. Ja to ne bih želio, ali im je jednaka obaveza da pružaju usluge. Kao rektor neću prstati na to da jedan fakultet ucjenjuje druga tri, niti da diskriminira studente“, poručuje Škrijelj.

Politički motivirane poluistine

Komentar na saopćenje dekanese Semre Čavaljuge, zatražili smo i od dekana Stomatološkog fakulteta Muhameda Ajanovića. On kaže da su komentari u pismu Medicinskog fakulteta politički motivirane poluistine koje imaju za cilj da nanesu štetu ugledu Stomatološkog fakulteta sa klinikama i UNSA-e.

„Istina je da je Stomatološki fakultet u cijelosti ispunio ugovorenu obavezu do momenta finansijske integracije Univerziteta. Nadležna ministarstva su u svojim pisanim aktima jasno ukazale na nemogućnost zaključenja sporazuma između fakulteta u okviru UNSA-e.

Medicinski fakultet, iako ima sredstava u budžetu na izvoru 10 (budžetska sredstava), odbija da svojim uposlenicima obračuna "rad preko norme". Akademskom integracijom svi sati koje uposlenici UNSA-e izvode mogu se objediniti i postati jedna "norma" nastavika, te ukoliko ima sredstava platiti sa same organizacione jedinice (kao što je slučaj kod Medicinskog fakulteta) ili eventualno sa drugih organizacionih jedinica.

Podsjećam, da "Izvor 10" predstavljaju budžetska sredstva, odnosno da to nisu sredstva neke organizacione jedinice, već Kantona Sarajevo za sve uposlenike jednako i Univerzitet u cijelosti. Ukoliko nastavnik obavlja nastavu na više organizacionih jedinica onda mu se mogu objediniti sati u jednu akademsku normu, te ukoliko u skladu sa Kolektivnim ugovorom i Standardima i normativima za VO ima "rad preko norme" (do 20%) platiti iz budžeta organizacione jedinice, u ovom slučaju Medicinskog fakulteta“, kaže Ajanović.

Prošle godine je, dodaje dekan Stomatološkog fakulteta, Medicinski fakultet vratio u budžet 450.789 KM, a izvijesno je da će i ove godine ostati neutrošenih sredstava koja se u skladu sa KU i SiN trebaju isplatiti nastavnicima koji izvode nastavu.

„Budžet Univerziteta i organizacionih jedinica je jedan na razini Kantona, i svi smo mi korisnici istog izvora“, kaže Ajanović.

Također, Medicinski fakultet se obratio sa sličnim dopisom i resornom ministru u Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade Anisu Kriviću.