Izrael nije gubio vrijeme nakon pada Bashara al-Assada kako bi bombardirao svu sirijsku vojnu imovinu koju je želio držati podalje od ruku pobunjenika – pogodio je gotovo 500 ciljeva, uništio mornaricu i zauzeo, kako tvrdi, 90% poznate površine Sirije.
Ali izraelsko zauzimanje najvišeg vrha Sirije, vrha planine Hermon, moglo bi se pokazati među najtrajnijim nagradama – iako su zvaničnici insistirali na tome da je njegova okupacija privremena, piše CNN.
“Ovo je najviše mjesto u regionu, gledajući na Liban, na Siriju, Izrael”, rekao je Efraim Inbar, direktor Jerusalimskog instituta za strategiju i sigurnost (JISS). “Strateški je izuzetno važno. Ne postoji zamjena za planine.”
Vrh planine Hermon leži u Siriji, u tampon-zoni koja je razdvajala izraelske i sirijske snage pedeset godina do prošlog vikenda, kada su izraelske trupe preuzele kontrolu nad njim. Sve do nedjelje, samit su demilitarizirali i patrolirali mirovnjaci UN-a – njihov najviši stalni položaj na svijetu.
Izraelski ministar odbrane Izrael Kac naredio je u petak vojsci da se pripremi za teške uslove zimskog raspoređivanja.
Vrh planine Hermon je od izuzetne sigurnosne važnosti
"Zbog razvoja događaja u Siriji, od ogromne je sigurnosne važnosti da zadržimo kontrolu nad vrhom planine Hermon", rekao je on u izjavi.
Izraelske odbrambene snage (IDF) napredovale su dalje od samita, sve do Beqaasema, oko 25 kilometara od glavnog grada Sirije, prema Glasu glavnog grada, sirijskoj aktivističkoj grupi. CNN nije mogao nezavisno potvrditi tu tvrdnju. Portparol izraelske vojske ove sedmice je negirao da snage "napreduju prema" Damasku.
Izrael je u ratu 1967. zauzeo Golansku visoravan, stratešku visoravan na jugozapadu Sirije koja se naslanja na planinu Hermon i od tada je okupira. Sirija je pokušala ponovo zauzeti teritoriju u iznenadnom napadu 1973., ali nije uspjela, a Izrael ju je anektirao 1981. Okupacija je nezakonita prema međunarodnom pravu, ali Sjedinjene Države su priznale izraelsko pravo na Golan za vrijeme Trumpove administracije.
Izrael je decenijama držao neke niže padine planine Hermon, pa čak i tamo ima skijalište, ali je vrh ostao u samoj Siriji.
"Nemamo namjeru intervenirati u unutrašnje stvari Sirije", rekao je premijer Benjamin Netanyahu u videu nekoliko dana nakon što je Izrael bombardirao stotine sirijskih ciljeva i zauzeo demilitariziranu tampon-zonu. “Ali svakako namjeravamo učiniti sve što je potrebno da vodimo računa o našoj sigurnosti.”
Samit planine Hermon je ogromna vrijednost pod kontrolom Izraela. Sa 9.232 stopae (2.814 metara), viši je od bilo koje tačke u Siriji ili Izraelu, a drugi za samo jednim vrhom u Libanu.
„Ljudi ponekad kažu da u doba projektila zemlja nije važna – to je jednostavno neistina“, rekao je Inbar.
U akademskom radu objavljenom 2011. pisao je o mnogim prednostima planine Hermon.
Rano upozorenje Izraelu
“Omogućava korištenje elektronskog nadzora duboko u sirijskoj teritoriji, dajući Izraelu mogućnost ranog upozorenja u slučaju predstojećeg napada”, napisao je. Napredne tehnološke alternative poput nadzora iz zraka, tvrdio je, jednostavno nisu uporedive.
“Za razliku od instalacije na planini, one ne mogu nositi tešku opremu kao što su velike antene, a mogu biti oborene protivzračnim projektilima.”
Vrh je udaljen nešto više od 35 kilometara od Damaska, što znači da je kontrola nad njegovim sirijskim podnožjem – također sada u rukama IDF – stavila sirijsku prijestolnicu u domet artiljerijskih topova.
Izraelski premijer rekao je da mu je "pružena ruka" novoj vladi u Siriji. Ali u svijetu nakon 7. oktobra, on i drugi teškaši nacionalne sigurnosti jasno su stavili do znanja da neće riskirati.
„Uglavnom, to je utjeha za nas“, rekao je penzionirani brigadni general Israel Ziv o operacijama Izraela u Siriji.
“Saznali smo šta se dogodilo u drugim zemljama kada imate terorističku organizaciju koja zarobljava vojnu opremu.”
Netanyahu je također insistirao na tome da je okupacija privremena.
"Izrael neće dozvoliti džihadističkim grupama da popune taj vakuum i prijete izraelskim zajednicama na Golanskoj visoravni napadima 7. oktobra", rekao je. Njegov kriterij za povlačenje, rekao je, bile su sirijske snage "koje su posvećene sporazumu iz 1974. mogu se uspostaviti i sigurnost na našoj granici može biti zagarantirana".
Nejasno je kada bi se to moglo postići.
Da li će se vojska povući, "politička je odluka", rekao je Inbar i dodao: “Vojska bi rado ostala tamo.”