Svijet

Rat u Ukrajini. Bivši prodavač kobasica i robijaš posljednja Putinova nada, ali i moguća prijetnja

Bivši ruski zatvorenik i prodavač kobasica Jevgenij Prigožin sada je možda i najveća nada Kremlja za rat u Ukrajini.

Nada u malu vojnu pobjedu koja bi spasila ruski obraz.

Još jedno iznenađenje

Nakon neočekivanih neuspjeha u Ukrajini, rat je u nedjelju donio još jedno iznenađenje Rusiji.

Dok su ruske snage bile izložene opasnosti u južnom gradu Hersonu, pripadnici vojnih jedinica pod kontrolom Prigožina, bliskog saradnika ruskog predsjednika Vladimira Putina, uspjeli su napredovati prema gradu Bahmutu koji je pod kontrolom Ukrajine.

Ovaj grad ima malu stratešku vrijednost. No, ruska pobjeda u tom gradu prekinula bi ponižavajući niz poraza i dala poticaj Prigožinovoj političkoj moći, prenosi B92.

Prigožina su zbog poslovnih interesa vezanih uz ugostiteljstvo ismijavali kao "Putinovog kuhara". Posebno ga je Kremlj privilegirao, a sada je sve jači u labirintu ruske političke moći.

Prigožin je u svojim izjavama nepokolebljivo vjeran Putinu. A postao je i sve samouvjerenija i neovisnija osoba koja javno proziva vojne komandante koje postavlja Kremlj.

Prigožinove privatne snage

Pod kritikom Prigožina i čečenskog čelnika Ramzana Kadirova, koji se smatra još jednim Putinovim jastrebom, rusko ministarstvo odbrane je zbog vojnih neuspjeha prošlog mjeseca imenovalo novog glavnog komandanta ruskih snaga u Ukrajini, generala Sergeja Surovikina.

I dok je ruska vojska često bila neuspješna u Ukrajini, Prigožinove privatne snage - Wagnerova grupa - povremeno su pokazivale veću borbenost. Uglavnom je to bilo prisutno oko Bahmuta, u istočnoukrajinskoj regiji Donjeck.

Navodi se da su snage Wagner grupe zauzele selo Ivangrad. Ovo selo se nalazi u blizini ceste na južnom prilazu Bahmutu. Navodno se u još jednom predgrađu vode žestoke borbe.

No, Newsweek navodi da bi Prigožinova organizacija mogla "predstavljati prijetnja Putinovoj vladavini."

Analitičari američkog Instituta za rat (ISW) prošle su sedmice rekli da Prigožin nastavlja stjecati moć i uspostavljati vojnu strukturu paralelnu s ruskim oružanim snagama.

To bi moglo predstavljati prijetnju Putinovoj vladavini - barem unutar informacijskog prostora.

S obzirom na to da ruski novinari često pitaju Prigožina o njegovim ambicijama za Kremlj, to pokazuje da je stvorio javnu percepciju o svom mogućem ulasku na moćnu poziciju.

Čini se da izlazi iz sjene i zauzima glasniju poziciju u ruskoj političkoj sferi. U septembru je priznao da je osnovao Wagner grupu. U ponedjeljak je sarkastično priznao izvještaje Bloomberga o njegovoj umiješanosti u izbore u Sjedinjenim Američkim Državama.

Prijetnja vođi?

No, može li Prigožin predstavljati najveću prijetnju vladavini ruskog vođe? Prijetnja Putinu?

Ivan Klyszcz, naučni suradnik Međunarodnog centra za odbranu i sigurnost, rekao je za Newsweek da nedavno otvaranje Wagnerovih centara u raznim dijelovima Rusije pokazuje Prigožinovu smjelost da djeluje na "otvorenom".

"Prigožin također ima veliku moć utjecaja. Putin je postao ovisan o njemu u pogledu ljudstva u ratu i utjecaja u inozemstvu", rekao je Klyszcz.