Bivši komandant Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS) Radislav Krstić, osuđen na 35 godina zatvora zbog pomaganja u genocidu u Srebrenici u julu 1995. godine, ostatak zatvorske kazne će izdržavati u Estoniji.
Krstić je prva osoba koju je Haški tribunal osudio za učešće u genocidu u Srebrenici.
U odluci Graciele Gatti Santane, predsjednice Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MRMKS), navodi se je da je Krstić uhapšen 2. decembra 1998. i da je 3. decembra 1998. prebačen u sjedište Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu.
Istaknuto je i da je 2. augusta 2001., Pretresno vijeće I MKSJ-a proglasilo Krstića krivim za genocid, progon kao zločin protiv čovječnosti i ubistvo kao kršenje zakona i običaja ratovanja i osudilo ga na 46 godina zatvora. Međutim, 19. aprila 2004., Žalbeno vijeće MKSJ-a, između ostalog, je poništilo Krstićevu osudu za počinjenje genocida i djelimično poništilo osudu za počinjenje ubistva kao kršenje zakona i običaja ratovanja i umjesto toga ga proglasilo krivim za pomaganje i podržavanje tih krivičnih djela i potvrdilo ostale osuđujuće presude za progon kao zločin protiv čovječnosti i ubistvo kao kršenje zakona i običaja ratovanja i smanjilo Krstićevu kaznu na 35 godina zatvora.
U decembru 2004., Krstić prebačen u Ujedinjeno Kraljevstvo, a 19. jula 2013. u Poljsku na izdržavanje ostatka kazne, odakle je ponovo vraćen u Pritvorsku jedinicu u Haagu.
Estonija je obavijestila Mehanizam da je voljna da preuzme izvršenje ostatka kazne Krstiću.
"Ovim odlučujem da će Krstić izdržavati ostatak kazne u Estoniji", navela je Santana.
Krstić ostaje u pritvoru Mehanizma dok čeka prebacivanje u Estoniju. Krstićeva kazna ističe 23. novembra 2033. godine.
Do sada je Krstić u više navrata tražio prijevremeno puštanje na slobodu, što je Mehanizam odbio.