Do održavanja narednih lokalnih izbora u BiH ima još nešto više od godinu dana, ali kako saznaje Raport, već su počele pripreme na stvaranju uvjeta da na narednim lokalnim izborima u Srebrenici probosanske stranke imaju zajedničkog kandidata i da se u narednom periodu animira što veći broj građana koji ostvaruju zakonsko pravo da se prijave u Srebrenici i na taj način ostvare i pravo da glasaju na izborima.
Prema Raportovim saznanjima takvi prijedlozi već su iznijeti i Nerminu Nikšiću, premijeru FBiH i predsjedniku SDP-a, a razgovori o toj temi otvoreni su na prošlosedmičnom sastanku koji su premijer Nikšić i federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Nerin Dizdar održali s potpredsjednikom entiteta Republika Srpska (RS) Ćamilom Durakovićem i potpredsjednikom Narodne skupštine RS Mirsadom Duratovićem.
Pozitivno iskustvo s Nikšićem
Kako je za Raport potvrdio Ćamil Duraković, razgovarano je o konkretnoj pomoći Vlade FBiH Srebreničanima, naročito u smislu stvaranja zakonskih pretpostavki koje bi omogućile izlazak što većeg broja građana na predstojeće izbore, a što bi rezultiralo time da na čelu grada u kojem je počinjen genocid nad Bošnjacima , nakon dva izborna ciklusa , ponovo bude osoba koja će poštovati i žrtve genocida i uvažavati građane svih nacionalnosti.
"Mi imamo jedno iskustvo s premijerom Nikšićem koji je bio premijer FBiH i u periodu 2012. kada su održavani lokalni izbori i kada smo imali veliku kampanju pod nazivom „Glasat ću za Srebrenicu“ . I tada je naša saradnja s Vladom FBiH bila zaista na visokom institucionalnom nivou i svakako je to bio jedan ogroman doprinos da smo mi dobili te izbore.
Nažalost, nakon toga, zbog poremećenih odnosa u probosanskom političkom bloku imali smo na izborima 2016. i 2020. godine dva neuspjeha. Upravo je to bio razlog da ja koji sam iz Srebrenice potenciram u razgovoru s premijerom Nikšićem i to pitanje podrške na izborima 2024. godine. Premijer Nikšić je iskazao snažnu volju i opredjeljenje da udružimo sve snage i kapacitete kako bismo na čelo Srebrenice vratili na izborima naredne godine prije svega nekoga ko je dostojan te pozicije. Nekoga ko će prije svega uvažavati i žrtve genocida i sve ostale građane, a ne da imamo ove retrogradne, nacionalističke kandidate koji su uglavnom, kada dođu na poziciju, načelnici jednog naroda.
Srebrenici treba mnogo više i ja sam spreman o toj temi razgovarati sa svima i u Banjoj Luci kako bi Srebrenica dobila novu dimenziju političkog razumijevanja koju i zaslužuje i kako bi se taj grad izuzeo iz ovih dnevno političkih dešavanja i okršaja. Na taj način želimo vratiti Srebrenici i nadu u život , jer se nalazi na listi izrazito nerazvijenih opština u ovom entitetu", kaže Duraković za Raport.
Na biračkom spisku samo oko 2.000 Srebreničana
Dalje, Duraković smatra da je neophodno da se svi probosanski zvaničnici sa svih nivoa vlasti trebaju staviti na raspolaganje lokalnim probosanskim autoritetima u Srebrenici kako bi je vratili na kolosijek razvoja s ciljem boljitka svih građana te općine. U tom pravcu, neophodno je kaže Duraković poduzeti sve zakonske korake kako bi se vlast u Srebrenici promijenila, a za to je neophodno da se broj sa sadašnjih oko 2.000 glasača koliko ih se nalazi na biračkom spisku, a probosanski su orijentirani, značajno poveća.
To se može promijeniti na način da se što veći broj Srebreničana razasutih, ne svojom voljom, širom svijeta prijave u svome gradu i na taj način ostvare pravo glasanja na izborima naredne godine.
Duraković pojašnjava i kako animirati te građane da glasaju.
"Dosta je posla pred nama. Mi imamo Udruženje „Moja adresa Srebrenica“ koje je registrovano i koje intenzivno radi na prijavama onih koji iskažu svoj namjeru da se prijave u Srebrenicu. To je uglavnom naša dijaspora, to su ljudi koji su porijeklom s područja Opštine Srebrenica i koji znamo iz kojeg razloga žive širom svijeta. Ta kancelarija je na raspolaganju svima, međutim njen rad treba dodatno podržati i logistički i materijalno i politički kako bismo taj „matematički minus“ , jer nažalost kada zavirimo u birački spisak imamo negdje oko 2.000 osoba, a imamo preko 15-20 hiljada osoba koje ostvaruju zakonsko pravo da se prijave u svoje rodno mjesto. Dakle, treba od sada pa do narednih izbora raditi na tom broju novoprijavljenih kako bismo imali ikakvu šansu ući u utrku za načelnika i većinu u Skupštini Opštine Srebrenica", ističe Duraković.
Zajednički kandidat probosanskih stranaka
Na naše pitanje, da li je on eventualno zainteresiran da ponovno bude načelnik Srebrenice, odnosno da li bi bio kandidat na izborima naredne godine, Duraković kaže da mu to u ovom trenutku „nije ni nakraj pameti“, ali ne isključuje i tu mogućnost.
"Prije svega ja s ove pozicije želim doprinijeti tome da onaj ko bude zajednički kandidat probosanskih političkih stranaka bude najbolje i najadekvatnije rješenje za Srebrenicu da ga podržimo. Nemam nikakvih namjera da to budem ja, ali ne znam u kojem će smjeru ići probosanske političke stranke kada govorimo o Srebrenici. Da li će smoći prije svega političke pameti i snage da zajedno stanu iza jednog kandidata i kako će se to razvijati? Svakako se stavljam na raspolaganje u punom kapacitetu da doprinesem onome što se zove zajednička, politička probosanska priča, u Srebrenici i ja ću biti pionir te priče i stavit ću se na raspolaganje da učinim sve što je u mojoj moći da taj projekt uspije", zaključuje Duraković.
Podsjećamo, izbori u Srebrenici, naročito u posljednja dva izborna ciklusa praćeni su brojnim prevarama i malverzacijama, među kojima je i glasanje velikog broja građana iz Srbije, te mahinacijama s lažnim prijavama, kao i podvalama kojima je građanima mahom bošnjačke nacionalnosti mijenjana biračka opcija što im je otežalo izlazak na izbore. Mahinacije su uglavnom išle u korist kandidata SNSD-a Mladena Grujičića koji je načelnik postao i na izborima 2016. i 2020. godine.
Tako je na posljednjim izborima Mladen Grujičić, osvojio 4.466 glasova (70,03 odsto) ispred tadašnjeg kandidata SDA Alije Tabakovića, koji je osvojio 1.870 glasova (29,32 odsto).