Godine 2021. Kancelarija direktora američke Nacionalne obavještajne službe (ODNI) objavila je izvještaj s detaljima nedavno deklasifikovanih informacija o neidentifikovanim zračnim fenomenima (UAP).
Od tada Ministarstvo odbrane SAD-a godišnje objavljuje izvještaje o UAP-ovima putem Kancelarije za rješavanje anomalija u svim domenima (AARO). Ipak, i dalje postoji ozbiljan nedostatak javno dostupnih naučnih podataka, piše Science Alert.
Kako bi se to promijenilo, novo istraživanje koje predvode Harvard-Smithsonian Centar za astrofiziku (CfA) i Galileo projekat predlaže korištenje infracrvene kamere koja pokriva čitavo nebo, nazvane Dalek, za traganje za potencijalnim znakovima vanzemaljskih letjelica.
Istraživanjem je rukovodila Laura Domine, članica Keto-Galileo postdoktorantske stipendije na Harvardu i istraživačica u okviru Galileo projekta. U radu su učestvovali i naučnici iz CfA, Galileo projekta, Whitin opservatorije, Naučne koalicije za UAP studije te firme Atlas Lens Co.
Njihov rad je predstavljen na Lunarnoj i planetarnoj naučnoj konferenciji 2025 (LPSC 2025), održanoj od 10. do 14. marta u The Woodlandsu, Teksas.
Instrument koji predlažu nazvan je Dalek, zbog sličnosti s poznatim mašinskim antagonistima iz serije Doctor Who. Ova kamera se temelji na preporukama NASA-e iz nezavisne studije iz 2023. godine, u kojoj je navedeno:
“Senzori namijenjeni za detekciju UAP-ova trebali bi biti sposobni za prilagođavanje u milisekundnim intervalima radi bolje detekcije. U istom ritmu, sistemi za uzbunjivanje trebali bi brzo i ujednačeno dijeliti informacije o prolaznim pojavama... Multisenzorske platforme su ključne za potpunu sliku UAP događaja. Trebalo bi bilježiti kretanje objekta, njegov oblik (snimci), boju (multispektralni ili hiperspektralni podaci), kao i zvuke i druge karakteristike.”
U radu se opisuje ovaj multimodalni i multispektralni opservatorij sa zemlje, koji je prvi instrument u procesu testiranja i kalibracije u razvojnom centru Galileo instituta.
Profesor Avi Loeb, profesor nauke na Harvardu i direktor Instituta za teoriju i proračune pri CfA, te voditelj Galileo projekta od 2021, izjavio je za Universe Today:
“Podaci američke vlade su često klasifikovani – ili zato što su prikupljeni putem tajnih senzora, ili zato što nisu u potpunosti shvaćeni i mogu imati sigurnosnu važnost. Kada postoji sumnja, podaci se ne objavljuju javnosti ni naučnoj zajednici. Ali, nebo nije klasifikovano – i zato Galileo projekat upravlja opservatorijem koji pokriva čitavo nebo na Harvardu, te gradi još dva opservatorija u Pennsylvaniji i Nevadi, koji tragaju za anomalnim objektima u infracrvenom, optičkom, radio i audio spektru.”
Kako navodi Loeb, ova tri opservatorija detektuju oko 100.000 objekata mjesečno po lokaciji, a do sada su prikupili podatke o oko milion objekata. To je najveća baza podataka o bliskim objektima u orbiti (NEO), koju Galileo projekat analizira koristeći softver temeljen na mašinskom učenju.