Zakon o registru osoba pravosnažno osuđenih za krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima u Federaciji BiH ove sedmice stupio je na snagu.
U isto vrijeme, Raport je objavio šokantnu priču prema kojoj je poznati glumac Moamer Kasumović osuđen za krivično djelo bludne radnje, pri čemu je žrtva imala 14 godina. Otkupio je jednogodišnju kaznu za 36.500 KM i otišao u rodno Bijelo Polje u Crnoj Gori.
Postavlja se pitanje da li bi se ovaj slučaj mogao spriječiti da je Federacija BiH imala registar.
"Što se tiče kolokvijalno nazvanog registra pedofila u Federaciji Bosne i Hercegovine ove sedmice objavljen je u Službenom listu Pravilnik o uspostavi i vođenju registra pedofila, tako da možemo reći i da je službeno i taj zakon zajedno s Pravilnikom stupio na snagu, tako da je napokon i Federacija, nakon pet godina, u parlamentarnoj proceduri, dobila i zaživit će registar tih prestupnika", kazala je Lana Prlić, zastupnica SDP-a u Parlamentu FBiH, koja je uz kolegu Anera Žuljevića i inicijator ovog zakona, za Raport.
Objašnjava da uspostava registra ide kroz Ministarstvo unutrašnjih poslova, kao što je Pravilnik i odredio.
"Pravilnik je potpisao ministar i objavljen je u Službenom glasniku. Radio se na principu koordinacije Ministarstva pravde, odnosno ministarstava unutrašnjih poslova u kantonima, tako da će MUP unositi i elektronski i kroz kartoteku te prestupnike tako što će Sud omogućiti uvid u tu vrstu osoba koje su presuđene za ta kaznena djela i, naravno, njemu će pristup imati MUP, tužilaštvo. Registar će biti tajan i trajan", objasnila je zastupnica.
Kao što je rekla, limitiran je pristup, ali svaka ustanova koja direktno i indirektno radi s djecom i omladinom, po zakonu koji je usvojen, morat će pri prijemu u radni odnos provjeriti da li se neka od osoba nalazi u registru.
"To će se raditi na način da pošalje zahtjev MUP-u, tužilaštvu ili sudu, ali može i svaka druga institucija za koju se smatra da ima osnovan razlog da traži tu vrstu podataka", govori Prlić.
Kad je riječ o konkretnom slučaju bludničenja, počinilac je otkupio kaznu.
"Nažalost, po Krivičnom zakonu koji je sada na snazi, mogućnost novčanog otkupa kazne postoji za određena krivična djela, kao što je bio sad slučaj", ističe sagovornica Raporta.
Potvrdila je i da ima nade da će i na ovom polju doći do promjena s izmjenama i promjenama Krivičnog zakona.