Dok su se tržišta u ponedjeljak otvarala u panici, mnogi Rusi su požurili na lokalne blagajne u Moskvi da podignu svoju ušteđevinu prije nego što šteta postane još veća, piše Guardian u svojoj reportaži.
„Rekli su da imaju dolare pa sam odmah došao ovamo“, rekao je Aleksej Presnjakov, 32, pokazujući na aplikaciju za rusku Tinkoff banku, ukazujući da može povući čvrstu valutu. U redu je bilo oko 20 ljudi. “Jučer je stopa bila 80 za dolar. Danas je 100. Ili 150.”
"Danas sam jednostavno donio spontanu odluku da ću tražiti slobodan dan od posla i ići okolo dok ne izvadim sav svoj novac,“ rekao je. “Prije je nego vrijedi nulu.”
U roku od nekoliko minuta, međutim, vijest je prošla niz red: dolara je nestalo.
Skoro polovina reda je otišla. "Kome trebaju rublje?" rekla je jedna žena sarkastično dok je odlazila.
Od tržnih centara do korporativnih sala za sastanke, Rusi su u ponedjeljak pokušavali pronaći svoje uporište u, kako je Kremlj opisao, "promijenjenoj ekonomskoj stvarnosti" s kojom se zemlja sada suočava nakon sankcija ruskoj Centralnoj banci i drugim ključnim finansijskim institucijama. Bilo je znakova da se dešava nešto izvanredno: Moskovska berza, najveća ruska berza, zaustavila je trgovanje do 5. marta.
Sa svojim zamrznutim rezervama, Centralna banka je objavila da će više nego udvostručiti svoje glavne kamatne stope na 20 posto, najviših u ovom stoljeću, i prisiliti velike izvozne kompanije, uključujući velike proizvođače energije poput Gazproma i Rosnjefta, da prodaju 80 posto svoje strane valute prihoda, efektivno kupujući rublje kako bi podupirali kurs valute.
Ali to je malo smirilo istrošene živce u tržnom centru Metropolis u Moskvi, gdje se vidjelo da Rusi žure da svoj novac pretvore u robu široke potrošnje prije nego što cijene skoče. U M.Video, popularnoj prodavnici elektronike, jedan zaposlenik je rekao da su cijene iPhonea u rubljama „za sada iste“, ali da bi „mogle da se promijene svakog trenutka“. „Ako kupujete, sada bih kupio“, rekao je.
Ako je bilo šoka na ulicama, onda je raspoloženje među poslovnom zajednicom bilo još gore. Nekoliko vlasnika srednjih kompanija izjavilo je da je invazija i naknadna izolacija Rusije preko noći učinila njihovo poslovanje neprofitabilnim.
Jedan, vlasnik kompanije za reklamne usluge sa 100 zaposlenih, rekao je da će danas popodne svojim zaposlenima objaviti da odlazi iz zemlje u Armeniju sa suprugom i dva sina.
"Reći ću im da ulazimo u krizu kakvu nikada ranije nismo iskusili", rekao je. “To je kao da letite avionom bez motora ili su motori u plamenu.”
Njegova kompanija, koja se bavi ugovorima za međunarodne brendove kao što je Pepsi i proizvođače automobila poput Volkswagena, bila je u procvatu tek u januaru 2022., rekordnom mjesecu za njih. Sada su se mnogi od tih brendova povukli sa ruskog tržišta i njegov posao se „nevjerovatno smanjivao“.
Još jedan vlasnik preduzeća sa stotinama zaposlenih u industriji hrane, pića i turizma smatrao je da je naizvjesna budućnost pod Vladimirom Putinom.
„Nemamo jebenog pojma šta će sljedeće uraditi“, rekao je. „Niko u poslovnoj zajednici više nema pojma. Svi su tako depresivni. Ovdje sam doživio toliko ekonomskih kriza, a pandemija je posljednja.
“Ali uvijek je postojao razlog da se nastavi boriti za svoj posao”, rekao je. „Sada više ne vidim svjetlo na kraju tunela. Čak i ako se postigne mir, šteta je učinjena. Kako da to preokrenemo?”
U ponedjeljak je postojao osjećaj da ova kriza prolazi tačku bez povratka, jer su ruski bombarderi počeli da lete iznad Ukrajine, a raketna artiljerija počela je pucati na naseljene oblasti Harkova, grada sa više od milion stanovnika.
Činilo se da su čak i vrhunski ruski poslovni ljudi, uključujući moćne oligarhe, bili uznemireni nestabilnošću izazvanom invazijom, kao i vanrednim mjerama koje su poduzete da se rublja podupre.
Oleg Deripaska, biznismen milijarder, pozvao je na mir "što je brže moguće" u Telegramu u nedjelju. U ponedjeljak je krenuo nakon odluke Centralne banke da poveća kamatne stope, ciljajući na dugogodišnju rivalku Elviru Nabiullinu, šeficu Centralne banke.
„Povećan kurs, obavezna prodaja deviza… ovo je prvi test ko će zapravo biti odgovoran za ovaj banket“, napisao je Deripaska. “Zaista želim pojašnjenja i razumljive komentare o ekonomskoj politici u naredna tri mjeseca.”
Do večeri, odgovor su bile još drakonske mjere, uključujući stroga ograničenja transfera novca u inostranstvo. Oni su objavljeni nakon sahrane između ekonomskih zvaničnika i Vladimira Putina, koji je izjavio da je sankcije uvela zapadna "imperija laži".
Za mnoge Ruse, koji su se po hrani koju su jeli i načinu na koji su živjeli osjećali da su Evropljani, jasno je da je ponedjeljak označio trenutak kada se rat vratio kući.
„Mislim da će ljudi biti uplašeni da troše novac“, rekao je preduzetnik koji je vlasnik restorana i turističkih kompanija. “Napustili smo komunizam prije 30 godina, navikli smo da imamo mnogo udobnosti koje se viđaju i na Zapadu. Sav taj napredak može nestati. Više nismo članovi međunarodne zajednice.”