Budućnost

Revolucija malih računara: Sada ih doslovno možete staviti u džep

Raspberry Pi je bio projekt koji je prije gotovo deceniju pokazao da se na pločici veličine kreditne kartice može napraviti moderan i, što je još važnije, vrlo jeftin računar

Posljednjih su godina pametni telefoni, koje većina ljudi gotovo uvijek ima sa sobom, postali prava 'superračunari'. Mogućnost snimanja video zapisa u 4K, pa čak i 8K rezoluciji do prije samo nekoliko godina bila je nezamisliva za smartphone. Također, takav video se na smartphoneima više klase može odmah i montirati, bez potrebe da se materijal prebacuje na računar.

Uz ovo, smartphonei sada imaju podršku i hardverske mogućnosti za VR (virtualnu stvarnost), te AR (proširenu stvarnost). Uza sve to, pametni telefoni i tableti su danas prava gameing računara, na kojima se mogu pokretati zahtjevne 3D igrice.

To, ipak, ne znači da proizvođači 'običnih' računara sjede skrštenih ruku. Raspberry Pi je bio projekt koji je prije gotovo deceniju pokazao da se na pločici veličine kreditne kartice može napraviti moderan i, što je još važnije, vrlo jeftin računar koji će moći pretraživati internet, puštati video i muziku te obavljati obradu dokumenata. Raspberry Pi je sada stigao do verzije 5, ima novi, posebno dizajnirani procesor i može reproducirati video u 4K rezoluciji. Ostala je mala veličina, te niska cijena, ispod 100 dolara. Raspberry 'revolucija' je dovela do stvaranja čitavog novog sektora malih računala nazvanih 'SBC' (single board computer, računAlr na jednoj pločici). Latte Panda je još jedan mali računar, ali s dosta moćnijim karakteristikama. Ono ima Intelov 'Cherry Trail' Z8350 quad-core procesor, 4GB RAM memorije i može pokrenuti Windows 10 OS.

Još jedan vrlo zanimljiv SBC računar je i Jetson, kompanije Nvidia. Ono ima procesor sa 6 ARM Cortex jezgri te čak 8 GB RAM memorije. Ono što ga čini jedinstvenim je Nvidia Ampere arhitektura, koja ima i 32 Tensor jezgri za ubrzanje AI softvera. Na taj način, mali Nvidia Jetson omogućava da korisnici i programeri za vrlo malo novca razvijaju 'vlastiti' model umjetne inteligencije (AI) - na svom stolu.