Ugradnja konvencionalnih pejsmejkera, koji su sastavljeni od pulsatora smještenog u grudnom području i elektroda koje vode do srca, danas je rutinski postupak. Na Klinici Floridsdorf je sada prvi put u cijelom Beču ugrađen novi, napredni pejsmejker bez elektroda, koji nudi niz prednosti. Od sada će se standardno koristiti kod svih pacijenata koji su prikladni za ovaj zahvat.
Uobičajeni puls zdrave odrasle osobe obično iznosi između 60 i 80 otkucaja u minuti. Međutim, određene bolesti sinusnog čvora, koji je mreža stanica u srcu odgovorna za ritam, mogu smanjiti broj otkucaja, što može izazvati vrtoglavicu, nesvjestice, umor ili poteškoće pri disanju.
Pejsmejker šalje električne impulse u srčani mišić kako bi ublažio simptome poremećaja srčanog ritma.
Zahvaljujući svojoj maloj veličini, novi pejsmejker može se precizno pozicionirati u desnoj komori srca. Elektrode više ne opterećuju trajno krvne žile i srce s njihovim zaliscima. Osim toga, ovaj novi pejsmejker lakše se uklanja i ima manju površinu za nakupljanje bakterija, što je čest problem kod konvencionalnih pejsmejkera. Osim toga, baterija je dugoročnija i traje i do 20 godina, za razliku od konvencionalnih pejsmejkera, koji imaju rok trajanja od sedam do deset godina.
Odjel za kardiohirurgiju Klinike Floridsdorf ima dobru interdisciplinarnu kooperaciju sa drugim specijalističkim kolegama, i je jedna od prvih klinika u Austriji koje će od sada koristiti nove pejsmejkere, saopćeno je iz Ureda Grada Beča u Sarajevu.