Vijesti

Rješavanje govora mržnje ne znači ograničavanje ili zabranu slobode govora

Najnoviji izvještaj Evropske komisije protiv rasizma i netolerancije (ECRI) o Bosni i Hercegovini i nedavna Preporuka Komiteta ministara Vijeća Evrope svojim državama članicama o borbi protiv govora mržnje (CM/Rec. 2022/16) pozvali su vlasti da zajedno s organizacijama civilnog društva i međunarodnim asocijacijama razviju sveobuhvatne strategije za sprečavanje i borbu protiv govora mržnje.

"Rješavanje govora mržnje ne znači ograničavanje ili zabranu slobode govora. To znači spriječiti da govor mržnje eskalira u nešto opasnije. Govor mržnje, ako se ne riješi, mogao bi dovesti do neprijateljstva i nasilja. Borba protiv diskriminacije i promovisanje integracije su među našim glavnim političkim prioritetima unutar Evropske unije, kao i u odnosima sa zemljama u regionu i svijetu. Moramo se suočiti s tim na svakom koraku i ne možemo šutiti niti na jedan aspekt diskriminacije i netolerancije", rekao je Gianluca Vannini, šef operativnog odjeljenja III (društveni razvoj, civilno društvo i prekogranična saradnja) u uredu Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini.

Vannini je to istakao tokom nedavnog predstavljanja dokument "Mapiranje odgovora na govor mržnje u Bosni i Hercegovini".

Riječ je o dokumentu koji daje sveobuhvatan pregled trenutne situacije u Bosni i Hercegovini postavljajući jasnu mapu puta i potrebne prioritetne mjere na sistemskom nivou u borbi protiv govora mržnje. Osim toga, dokument o mapiranju ima za cilj da produbi razumijevanje specifičnosti govora mržnje i dostupnih pravnih lijekova u BiH kako bi bila postavljena osnova za efikasnije rješavanje problema.

Dokument je razvijen inkluzivno aktivnim učešćem 34 relevantna subjekta, uključujući predstavnike državnih institucija, oba entiteta u Bosni i Hercegovini te Brčko Distrikta, Institucije ombudsmana, medija, međunarodnih organizacija i civilnog društva.

Dokument je izradilo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH.

U preporuci Evropske komisije za kandidatski status BiH u EU, navodi se da naša zemlja mora poduzeti sljedeće korake ukoliko želimo napredovati na eurointegracijskom putu, između ostalog se navodi:

"Garantovati slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebno osiguravanjem odgovarajućeg sudskog postupka u slučajevima prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima.

r