Brokerska online platforma Robinhood ponudila je nove usluge trgovanja kriptovalutama svim kvalificiranim kupcima u Evropskoj uniji. U ponudi je 26 kriptovaluta, uključujući bitcoin, ethereum i XRP, te 11 njih koje trenutno nisu dostupne njihovim američkim kupcima, piše Fortune.
Tokom 2024. godine trebala bi biti proširena drugim tokenima i uvođenjem dodatnih opcija, kao što su prijenosi kriptovaluta i ulaganje. Sve je to dio plana širenja poslovanja izvan Sjedinjenih Država.
Robinhood je predstavio svoju platformu za trgovanje kriptom 2018., počevši s bitcoinom i ethereumom. Od tada su nastojali proširiti svoju ponudu, čineći kriptovalute ključnim dijelom poslovnog modela.
Robinhoodovo evropsko izdanje trebao bi korisnicima na Starom kontinentu omogućiti kupovinu, prodaju i pohranu niza tokena. Uz već spomenute, bit će podržano poslovanje s tokenima cardano, solana i polkadot, a njih je u junu zbog regulatorskih pritisaka uklonio s kotacije na svojoj američkoj platformi.
Robinhood Crypto dostupna je kao aplikacija samo fizičkim osobama u Evropi starima 18 i više godina za uređaje s operativnim sistemima Android i iOS. Neće imati naknade za trgovanje, a korisnici će također dobiti postotak od svog mjesečnog volumena trgovanja kao povrat u bitcoinu.
Aplikacija će prikazati raspon, uključujući rabat dobiven od naloga za prodaju i trgovinu, a također će ponuditi sveobuhvatne cijene kako bi se uklonile brige kupaca u vezi sa skrivenim naknadama.
U junu ove godine Robinhood je dobrovoljno ograničio trgovinu i držanje određenih tokena za svoju američku klijentelu, što se poklopilo s periodom u kojem su vlasti počele pritiskati velike platforme za trgovanje poput Binancea i Coinbasea.
Za razliku od regulatornog nadzora s kojim se suočavaju kriptotvrtke u SAD, Evropska unija je zauzela proaktivan pristup predlažući regulativu o tržištima kriptoimovine (MiCA) kako bi se osigurala sljedivost kriptovaluta u svrhu sprječavanja pranja novca i zaštite trgovaca od fluktuacija na tržištu, piše Crypto Potato.
Širenje Robinhooda na evropsko tržište predstavlja značajnu najavu za ovu javnu firmu, posebno nakon pokretanja njihovog Web3 novčanika u januaru. Unatoč manjim prihodima od kriptovaluta od sredine 2021., Robinhood ostaje posvećen toj industriji, a situacija se može i promijeniti s obzirom na informaciju da je količina trgovanja kriptom porasla za 75 posto u novembru u odnosu na prethodni mjesec.
U drugom tromjesečju 2021. prihod od kupovine i prodaje kriptovaluta činio je oko 41 posto ukupnog prihoda, posebno zbog naglog rasta cijene dogecoina. Trgovanje dogecoinom činilo je gotovo 26 posto ukupnog prihoda Robinhooda samo u tom tromjesečju, prema izvještaju.
Nakon toga je poslovanje Robinhooda s kriptovalutama bilo pod nadzorom regulatora, a prihodi od trgovanja su opali. U augustu 2022. glavni finansijski regulator New Yorka kaznio je Robinhoodovu jedinicu za kripto s 30 miliona dolara, a u decembru lani Komisija za vrijednosne papire i burze (SEC) izdala je istražni sudski poziv firmi zbog tog vida poslovanja.
U junu je SEC tužio Binance i Coinbase, navodeći SOL, MATIC i ADA (solana, polygon i cardano) kao neregistrirane vrijednosne papire u svojim tužbama, a Robinhood ih je nedugo nakon toga uklonio sa svoje berze u SAD.