TEHNOLOŠKO ISTRAŽIVANJE

Robotske kamere čuvaju privatnost zamagljivanjem slike

Od robotskih usisivača i pametnih frižidera do monitora za bebe i bespilotnih letjelica za dostavu, pametni uređaji koriste vid za promatranje svoje okoline.

U pokušaju vraćanja privatnosti, istraživači u Australskom centru za robotiku na Univerzitetu u Sydneyu i QUT Centru za robotiku (QCR) na Tehnološkom univerzitetu u Queenslandu stvorili su novi pristup dizajniranju kamera koje obrađuju i kodiraju vizualne informacije tako da slika postaje skrivena do tačke anonimnosti.

Robotski sistemii poput autonomnih usisivača čine dio "interneta stvari", pametnih sistema koji se povezuju na internet. Mogu biti izloženi hakiranju, a njihove slike i videozapisi mogu biti ukradeni od strane trećih strana.

Sistem australskih naučnika stvara iskrivljene i neprepoznatljive slike koje roboti i dalje mogu koristiti za obavljanje svojih zadataka, ali ne pružaju sveobuhvatan vizualni prikaz koji ugrožava privatnost.

Šta biste vidjeli kada biste presreli i dobili sliku koju snima takva kamera možete pogledati u videu ispod.

Istraživači su uspjeli segmentirati obradu koja se inače događa unutar računara, unutar optike i analogne elektronike kamere, koja radi izvan dosega napadača.

Istraživači su ovo testirali pokušavajući hakirati sistem, ali nisu uspjeli rekonstruirati slike u bilo kojem prepoznatljivom formatu. Otvorili su ovaj zadatak istraživačkoj zajednici u cjelini, izazivajući druge da pokušaju hakirati njihovu metodu.

Dr. Don Dansereau u Australskom centru za robotiku je rekao da privatnost sve više postaje zabrinutost jer sve više uređaja danas dolazi s ugrađenim kamerama i s mogućim porastom novih tehnologija u bliskoj budućnosti poput dronova koji lete u stambena područja radi dostave paketa.

"Ne biste željeli da slike snimljene u vašem domu pomoću vašeg robota usisivača procure na dark web, niti biste željeli da dron za dostavu iscrtava vaše dvorište. Previše je rizično dopustiti servisima povezanim s webom da zarobe i zadrže te podatke," rekao je dr. Dansereau.

Pristup bi se također mogao koristiti za izradu uređaja koji rade na mjestima gdje su privatnost i sigurnost važni, kao što su skladišta, bolnice, fabrike, škole i aerodromi.

Istraživači se nadaju da će uskoro izgraditi fizičke prototipove kamera kako bi demonstrirali pristup u praksi.

Istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Responsible Technology možete pronaći na ovom linku.