Ekonomija u manjem bh. entitetu već duže vrijeme se nalazi u teškoj situaciji. Pokazuju to i podaci o životnom standardu u RS-u. U teškom materijalnom položaju su ne samo nezaposleni, nego i gro zaposlenih, koji rade za plate kojima jedva mogu da se prehrane, te penzioneri o čijim je primanjima suvišno i govoriti, piše srpskainfo.
Od 271.470 zaposlenih u RS-u, čak 117.000 zarađuje do 700 maraka. Kada se uzme u obzir da je cijena prosječne potrošačke korpe u manjem bh. entitetu 742 marke, postaje jasno da polovina zaposlenih ne može da plati niti 50% potrošačke korpe.
U martu je za minimalac od 520 KM i ispod ovog iznosa radilo 35.679 ili svaki osmi zaposleni, a prosečna plata san je za skoro dvije trećine cijelokupne zaposlene radne snage u RS-u.
Penzioneri su u najtežoj situaciji. Posebno oni koji mjesečno primaju između 208 i 416 KM, a takvih je nažalost najviše, čak 45% cjelokupne penzionerske populacije. Čak 70% penzionera u RS-u živi na ivici siromaštva, većina ove populacije nakon plaćanja obaveza nema dovoljno sredstava ni za kupovinu hrane, da ne govorimo o prijeko potrebnim lijekovima.
Pored potplaćenih radnika i siromašnih penzionera, u RS-u je i 77.455 nezaposlenih, a od ukupnog broja punoljetnih korisnika socijalne zaštite, oko 56.000, ili skoro svaki drugi, nema dovoljno prihoda za izdržavanje.
Pored svih ovih problema, građani u RS-u se susreću i sa svakodnevnim poskupljenjima hrane, posebno životnih namirnica. Ulje je tako poskupilo za čak 40%. No, jedan od najvećih problema je poskupljenje goriva za 30% koje za sobom vuče poskupljenja u svim sektorima.
Jasno je da je ovakvo stanje u RS-u neodrživo i da se običan građanin, koji pošteno zarađuje, muči spojiti kraj s krajem i praktično preživljava od plate do plate. Ako se uzme u obzir da će u budućnosti biti još poskupljenja kao i ekonomskih gubitaka izazvanih novim valovima koronavirusa, jasno je da RS-u prijeti katastrofa.